Івано-Франківськ

18 березня: цей день в історії Прикарпаття

Про те, які події відбулися цього дня на Прикарпатті та у світі, хто відзначає іменини та інше читайте у ПІК.

– сьогодні – День Паризької комуни
18 березня 1871 року – Національна гвардія та біднота Парижа підняли повстання проти антинародної політики уряду. Цього дня повстанці захопили міську ратушу, урядові війська були вимушені залишити місто – влада в Парижі перейшла до Центрального комітету Національної гвардії, більшість в якому складали соціалісти та анархісти. Це був перший у світі приклад диктатури пролетаріату – Паризька комуна.

ПОДІЇ:

– 18 березня 1921 року – у Ризі підписано мирний договір між РРФСР і УРСР з одного боку, і Польською Республікою з іншого, котрий встановлював радянсько-польський кордон (Україна втратила свої західні землі).

– 18 березня 1914 р. – у Львові засновано українське військове товариство «Січові стрільці» (голова – В. Старосольський).

– Згідно із постановою Ради Міністрів Польської Республіки про боротьбу зі злочинами, пов’язаними з хабарництвом урядовців від 18 березня 1921 року, чиновник, який здійснив крадіжку, розтрату або шахрайство з метою отримання матеріальної вигоди, карався смертною карою через розстріл або ув’язненням до 15 років. Таке ж суворе покарання чекало на тих, хто спонукав чиновника до отримання хабаря.

– 18 березня 1990 р. – в Україні вперше за радянські часи проведено вибори до Верховної Ради УРСР на альтернативній основі.

ІМЕНИНИ: Адріан, Давид, Іраїда, Костянтин, Марк, Федір

НАРОДИЛИСЯ:

– 18 березня 1876 року – народився  Йосип Стадник (1876-1954), український актор, режисер, який у часи ЗУНР (1919) очолював український театр у Станіславові.

– 18 березня 1952 р. – народився Юрій Винничук, український лінгвіст, журналіст, письменник, редактор, перекладач. Народився у м. Станіславі. Освіту здобув у Прикарпатському університеті імені В. Стефаника (раніше Івано-Франківський педагогічний інститут) на філологічному факультеті (1969-1973 роки), спеціальність – вчитель української мови та літератури. У 1974 році переїхав до Львова.

ЦІКАВО:

– 18 березня 1662 року – у Парижі почала працювати перша у світі служба громадського транспорту – карета на кінській тязі для 8-ми пасажирів, або ж омнібус («для всіх»). Призначалася в основному «для осіб, які не мають можливостей користуватися паланкіном або каретою». Незабаром влада, поміркувавши, заборонила їздити в омнібусах людям низького суспільного стану. З цієї причини цей транспорт позбувся основної маси пасажирів. І лише на початку 19 століття омнібус знову з’явився в Європі.

omnibus

Читайте нас у тг






Коментарі

0

Коментарів ще немає

© 2020 Всі права захищено