Івано-Франківськ

22 березня: цей день в історії Прикарпаття

Про те, які події відбулися 22 березня на Прикарпатті, хто відзначає цього дня іменини та багато іншого читайте у ПІК.

сьогодні Міжнародний день таксиста

– Сьогодні водії таксі всього світу відзначають своє професійне свято. Так, саме 22 березня в 1907 році на вулиці Лондона вийшли перші авто, обладнані спеціальними лічильниками.

Розпізнаваним знаком таксі є візерунок у вигляді “шашечок”. За однією з версій, перший такий орнамент з’явився у 20-х роках минулого століття на машинах компанії в США, яка запозичила їх з гоночної символіки. Він повинен був привертати увагу потенційних пасажирів і символізувати швидкість пересування.

В Станиславові таксі працювало з початку ХХ століття (візки, кеби, омнібуси не враховуємо).

ПОДІЇ:

 – 22 березня 1902 року у залі Товариства музичного ім. Монюшка у Станиславові заходами гімназійної молоді відбулися вечорниці на честь Тараса Шевченка. Чоловічий хор виконував пісні на слова Т. Шевченка композиторів С. Воробкевича («Думи мої»), Н. Нижанківського та ін., декламували поезії «Розрита могила», «Кавказ»… На вечорі збирали добровільні пожертвування на бурсу філії Педагогічного товариства.

ІМЕНИНИ: Микола, Леонтій, Ілля, Тарас, Валерій

НАРОДИЛИСЯ:

– день народження Миколи Лисенка (1842-1912), видатного українського композитора, який у грудні 1903 року побував у Станиславові та в Коломиї.

На станиславівському вокзалі ювіляра вітали тисячі мешканців міста, члени українського спортивного Товариства «Сокіл», представники різних станиславівських українських товариств і організацій, селянські хори з околиць міста – сіл Ямниця, Княгинин, Радча, Викторів та інших.

Хори по черзі співали пісень, а «соколи» шеренгами, у своїх строях, проходили повз ювіляра, виконуючи при цьому «Сокільський марш».

У коломийському «Народному Домі», куди М. Лисенко прибув у супроводі членів Ювілейного Комітету, відбулася святкова вечеря з вітаннями й промовами, які супроводжувалися співами селянських хорів співочо-музичного Товариства «Боян», зокрема, з села Балинці, декламаціями селянки Анни Ткачук з села Кийданча та Івана Бондаренка з селища Печеніжина.

Тут же Микола Лисенко мав розмову з видатним громадсько-культурним діячем Галичини, засновником січового руху і товариства «Січ» Кирилом Трильовським (1864-1941).

А в кімнатах «Коломийського Бояна» через деякий час залунала музика. Микола Лисенко зачарував слухачів виконанням на фортепіано маршів «Гей, не здивуйте!», «Славний козак Залізняк» і «Пливе човен»…

ЦІКАВО:

– 22 березня 1895 р. – в Парижі брати Люм’єр вперше показали спеціально запрошеній публіці фільм. На білому екрані глядачі побачили робітників, що виходять з фабрики Люм’єр. Незадовго до цього французи Луї та Огюст Люм’єр отримали патент на винайдений ними апарат «Сінематограф».

Проте днем кіно стане 28 грудня, коли цього дня у 1895 р. в паризькому кафе на Бульварі Капуцинок винахідники запропонували широкій публіці перший у світі короткометражний фільм «Прибуття поїзда на вокзал Ла Сьота».

Вперше з кіномистецтвом мешканці міста Станиславова познайомилися у травні 1897 року, коли на вул. І. Данкевича (тепер Мазепи, 6) масовик К. Малиновський продемонстрував види Парижа та Лондона і сценку про ігри дітей. На той час це був єдиний кінопоказ, і ще десяток років станиславівці тішилися з перегляду «світлових картин» на фотопластикумі (діафільмів) та сеансами мандрівних кінотеатрів.

Значною подією для міста було відкриття першого стаціонарного кінотеатру «Уранія» у 1908 році. Спочатку він знаходився на вул. Камінського (тепер І. Франка), а через рік був перенесений у приміщення на вул. Сапєжинській, 10 (тепер Незалежності, 10, будинок, де розташовувався колишній ляльковий театр, зруйнований під час ремонту у 1993 році). Репертуар кінотеатру змінювався кожного понеділка та четверга.

Другим у Станиславові був кінотеатр «Олімпія», відкритий у 1910 році на вул. Собєського, 20 (нині – Січових Стрільців). Багато хто з мешканців Івано-Франківська пам’ятає цей кінотеатр як дитячий ім. Т. Шевченка.

 

Читайте нас у тг






Коментарі

0

Коментарів ще немає

© 2020 Всі права захищено