Івано-Франківськ

Місцеві вибори – 2020: як відбуватиметься голосування

В Україні 25 жовтня відбудуться місцеві вибори. Як відбуватиметься голосування та чим відрізняються вибори в місті від виборів у селі.

Про це пише Слово і Діло, передає ПІК.

В Україні відбудуться чергові вибори до обласних рад. До районних рад відбудуться перші вибори. Це пояснюється тим, що старі райони ліквідували, а натомість створили нові. Також перші вибори пройдуть у 1 тис. 439 об’єднаних громадах (ОТГ).

Місцеві вибори, як відбуватиметься голосування 2020

Люди обиратимуть:

  • депутатів сільських, селищних, міських рад громад;
  • сільських, селищних, міських голів (мерів) в усіх областях України.

У Міністерстві розвитку громад і територій України пояснюють, що оскільки тепер нові адміністративні центри і райони (замість 490 маємо 136 райцентрів), тому і базовий рівень і йде на перші вибори. Обіцяють, що виборець практично не відчує зміни в тому, що це перші або чергові вибори.

Зміни в Україні торкнулися і Виборчого кодексу. Новий виборчий кодекс запроваджує двотурову систему для обрання голів громад, в яких є понад 75 тисяч виборців. Якщо за підрахунками бюлетенів кандидат не набрав 50+1 голос, призначається другий тур. Там, де виборців менше, голова обирається простою більшістю.

Вибори депутатів відбуваються за пропорційною виборчою системою для громад, де проживає понад 10 тис. виборців. Представництво політичних партій у радах може призвести до того, що новообрані депутати будуть лобіювати інтереси партій, а не громад.

Ті ж громади, де є менше 10 тисяч виборців, будуть обирати депутатів за багатомандатною системою. Це знайома нам мажоритарка, тільки на один округ буде обрано кілька депутатів.

Бюлетені: виборець отримає кілька бюлетенів. Взагалі передбачено, що видаватимуть по чотири бюлетені для голосування за:

  • голову (села, селища чи міста);
  • депутата сільської ради:
  • депутата районної ради;
  • депутата обласної ради.

Складність у тому, що ці 4 бюлетені різні на вигляд. Бюлетень для голосування за мера міста чи голову села буде звичним – треба буде зі списку прізвищ кандидатів обрати одного і поставити навпроти нього “галочку”.

У маленьких населених пунктах із кількістю виборців до 10 тисяч так само поіменно голосуватимемо за депутатів до рад. Тобто бюлетені матимуть традиційний вигляд.

Для голосування за депутатів районних та обласних рад виборці отримають незвичні бюлетені. У лівій частині бюлетеня треба зі списку обрати партію і поставити навпроти неї “галочку”, а в правій частині бюлетеня обрати кандидата від цієї партії та вписати його номер.

Тут можуть виникнути складнощі, адже номер кандидата слід вписати у “віконце” з трафаретом, який раніше був на конвертах чи листівках. Якщо ви обрали кандидата за номером 4, то у “віконце слід вписати “04”, але не від руки, а згідно з трафаретом. Звісно, буде купа зіпсованих бюлетенів, будуть нарікання з боку людей із вадами зору, але наразі так.

Такі ж складні бюлетені з трафаретним «віконечком» отримають для голосування за міську чи сільську раду виборці, які мешкають у населеному пункті з кількістю виборців 10 тисяч і більше.

Чи усі виборці матимуть по 4 бюлетені? Так, але є винятки. У Дніпрі, Житомирі, Кривому Розі, Кропивницькому, Полтаві, Херсоні кожний виборець отримає по 5 бюлетенів. У цих містах відбуватимуться вибори до районних  рад. Тому “додатковий” бюлетень також матиме трафаретне “віконце” і спочатку треба буде поставити “галочку” за обрану партію та вписати “трафаретний” номер кандидата від цієї ж партії.

По 3 бюлетені отримають громадяни, які мають виборчу адресу на підконтрольних українській владі території Донеччини та Луганщини – для голосування за очільника свого населеного пункту, за депутатів до місцевої ради та за депутатів до районної ради. Виборів до обласних рад там не буде.

Виборець зможе поміняти зіпсований бюлетень, написавши відповідну письмову заяву. Однак, поміняти бюлетень можна буде лише один раз. Бюлетень не буде вважатися зіпсованим, якщо виборець проголосує тільки за партію і не поставить “трафаретний” номер за кандидата. У такому разі голос виборця піде на підтримку партії в цілому.

Додамо, що вперше в Україні в 2020 році можна голосувати не за місцем реєстрації. Позитив цієї новації в тому, що люди, які працюють далеко від місця проживання, можуть скористатися своїм виборчим правом, не витрачаючи час та гроші на дорогу.

Читайте також у ПІК:

Приєднуйтесь до нас  у FacebookInstagram , Youtube та  Telegram

Читайте нас у тг






Коментарі

0

Коментарів ще немає

© 2020 Всі права захищено