Свинський базар у Тлумачі. Сюди привозять свиней з Тернопільської, Івано-Франківської та Чернівецької областей. Ярмаркують у містечку понад 60 років. Скільки коштують, звідки привозять і чи є попит на крутохвостих, дізнавалася журналістка ПІК.
Вставати треба вночі
Добратися на свинську торговицю – нелегко, бо базар тут починається о 05.30-06.00. Тому треба мати власний транспорт, або проситися в машину до власників свиней або потенційних покупців. Люди, які хочуть продати або купити крутохвостих у Тлумачі, особливо з інших областей, заздалегідь винаймають транспорт. Проте в основному їдуть власними автівками з причепами.
У причепах — свині та поросята. Везуть тварин і кінними підводами у «койцях» (спеціальних дерев’яних ящиках). За 5-6 годин до торгу свиней мало або зовсім не годують, бо вони мають бути жвавими, голосно кувікати, крутитися. На жвавих тварин найбільше звертають увагу покупці.
Найбільше пропонують 6-7 тижневих поросят
…Надворі ледь починає сіріти, а з віддаленого куточка тлумацького ринку на кількасот метрів чути голосне кувікання. Продавці вишикувалися у два рівні ряди. Найбільше пропонують 6-7 тижневих поросят.
«У мене, пані, нині, найкращі на базарі свині! Купуйте і грошей не шкодуйте», – заклично віршує Олексій Мальований з Бучача, що на Тернопільщині. Чоловік розповідає, що здорове 6-7 тижневе порося повинно бути жвавим, важити 8-15 кілограм. А ще в здорових свинок повинні бути прямий тулуб, широка спина, блискуча дрібна щетина, сухий і чистий, скручений хвіст”.
А ще пан Олексій каже: якщо у тварин провисла спина і живіт, опущений мокрий хвіст, то шансу, аби хтось їх купив, майже нема. Також покупці дивляться, чи у тварин живіт не занадто округлий, бо тоді вони можуть мати глисти.
Беремо свинку за задні ноги
Цікаво, що при купівлі свиней, їх беруть за задні ноги, підіймають та вслухаються в кувікання і дихання.
«Так господарі й господині дізнаються, чи свині не хриплять,- пояснює пан Мальований. – Бо якщо круто хвості мають проблеми з легенями, можуть довго…не прожити». А далі кожен покупець вибирає свинку в залежності від того, для чого він буде її відгодовувати”.
Михайло додає, якщо беруть свинку на м’ясо, то звертають увагу на крутохвостих з довгастим тулубом довгими та міцними ногами. На сало купляють вгодованих кабанчиків і свинок із трохи плескуватими рильцями та короткими ногами. Такі будуть швидко рости та сало «нагулювати».
До речі, щоби вільно торгувати, продавці свиней повинні показати черговому ветеринару та працівникам ринку довідку про те, що тварини, яких продають, здорові. Довідки люди отримують у місцевих ветеринарів, які повинні оглянути тварин перед продажем.
Для жителів інших районів та областей додатково потрібне ветеринарне свідоцтво, яке дає право на транспортування тварин на території всієї держави. Без документів — на ринок продавцям свиней зась.
Коштують 6-7-тижневі кабанчики від 750 до 1300 гривень, свинки на 50-100 гривень дешевші. Ціна 3-4 місячних «підсвинків» від 3000 до 3800 гривень. Загалом зараз ціни невеликі, ближче до зими, особливо перед різдвяними святами, вартість поросят може збільшитися на 20-30 відсотків.
На свинський базар у Тлумачі привозять свиней з Тернопільської, Івано-Франківської та Чернівецької областей. Ярмаркують у містечку понад 60 років.
Злата ЛЕМШ. Фото автора.
Читайте також:
На Городенківщині перед святом Покрови зацвів бузок (ФОТО)
На Прикарпатті “вікінги” з Донеччини розводять кіз та возять туристів на конях (ФОТО)
Приєднуйтесь до нас у Facebook, Instagram , Youtube та Telegram
Читайте нас у тг