Насамперед, World Fisheries Day покликаний допомогти у висвітленні життєво важливих питань екології та ресурсів не тільки для людини, а й для водних екосистем та життя, яке вони підтримують, розповідає ПІК.
Риба і різноманітні водні організми, своєю чергою, є важливою частиною дієти і харчування людей у всьому світі, джерелом білка і корисних мікроелементів. Особливо це стосується населення, яке проживає на узбережжі. Не можна не враховувати і суспільне хвилювання з приводу надмірної експлуатації цього виду ресурсів недобросовісними рибалками.
Крім важливості води і водних ресурсів для виживання, водні масиви також служать і засобом магістральних шляхів пересування. Зрештою, традиційні місця проживання деяких видів риби швидко виснажуються і не встигають відновлюватися.
“Якщо ми не будемо вирішувати ці питання колективно, криза буде поглиблюватися“, – кажуть рибалки.
Саме тому Всесвітній день рибальства допомагає привернути увагу суспільства до цих проблем, і сприяє руху в напрямку пошуку рішень у все більш взаємозалежних питаннях, з якими ми стикаємося. У довгостроковій перспективі це може сприяти більш практичному виробленню стійких засобів та методів підтримки запасів риби і водних ресурсів.
Як ситуація на Прикарпатті
З 1-го листопада 2020 року в Івано-Франківській області розпочинається осінньо-зимова заборона лову риби, добування водних біоресурсів на зимувальних ямах. Триватиме вона до закінчення зимового періоду 2020-2021 років.
Відомо, що під час зимового періоду риба концентрується в так званих зимувальних ямах – місцях із значною глибиною, де природою створюються найсприятливіші умови для зимівлі: навіть в найлютіші морози температура води становить чотири градуси за цельсієм, що вберігає гідробіонтів від замерзання.
Для збереження водних біоресурсів у зимовий період, забезпечення охорони місць зимівлі риби Івано-Франківським рибоохоронним патрулем видано наказ від 22 жовтня 2020 року № 99 «Про встановлення заборони вилову водних біоресурсів на зимувальних ямах»:
Відтак, визначено перелік зимувальних ям на водних об’єктах області на осінньо-зимовий період 2020-2021 років. Переглянути інтерактивну карту, де забороняється рибальство на Прикарпатті, можна переглянути ТУТ.
Задля уникнення небезпеки погіршення умов зимівлі водних біоресурсів (в окремих випадках ще може навіть спричинити їх масову загибель) забороняється проведення поблизу зимувальних ям будь-яких гідротехнічних робіт як на дні водойм, так і у їх прибережних захисних смугах (в т.ч. добування піщано-гравійної суміші), а також миття транспортних засобів.
Івано-Франківський рибоохоронний патруль проводить контроль за дотриманням заборони рибальства на зимувальних ямах. Зокрема, створюються пункти спостереження за зимівлею риби, розроблено заходи щодо запобігання явищам задухи і загибелі водних біоресурсів.
Нагадуємо, лов риби в осінньо-зимовий період можна здійснювати на ділянках водойм, де дозволяється любительське рибальство та поза межами зимувальних ям. При встановленні стійкого крижаного покриву на воді рибалять зимовими вудками з блешнею вертикального блесніння з гачком не більше № 10, мормишкою, наживною і живцевою снастями із загальною кількістю гачків не більше п’яти на рибалку.
Які розміри штрафів
За добування риби, інших водних біоресурсів на зимувальних ямах передбачена адміністративна відповідальність за ч. 3 ст. 85 КУпАП (штраф до 170 грн). Якщо такий вилов здійснюватиметься забороненими знаряддями лову – покарання відбуватиметься за ч. 4 ст. 85 КУпАП (штраф до 680 грн).
Крім штрафу за незаконне рибальство нараховуватимуться збитки за кожну виловлену рибину незалежно від її розміру. Наприклад: судак – 510 грн, сом – 425 грн, щука – 340 грн, сазан (короп) – 306 грн, рибець та білизна – по 255 грн, лящ – 170 грн, лин – 119 грн, плітка, клепець – по 85 грн, краснопірка – 68 грн, підуст, плоскирка та бичок – по 34 грн, карась, головень, окунь, пічкур, верховодка, йорж – по 17 грн тощо.
Залежно від розмірів завданих збитків, характеру і знарядь вчинення правопорушення за незаконну риболовлю може бути і кримінальна відповідальність (ст. 249 Кримінального кодексу України – незаконне зайняття рибним, звіриним або іншим водним добувним промислом). Відповідно до цієї статті передбачено накладення штрафу у розмірі від 1 700 до 6 800 грн або обмеження (позбавлення) волі на строк до трьох років, з конфіскацією знарядь і засобів промислу та всього добутого.
До слова, у період з 1 по 10 листопада 2020 року Івано-Франківським рибоохоронним патрулем зафіксовано 10 порушень законодавства у сфері охорони водних біоресурсів. Так, складено п’ять протоколів за ч. 3 ст. 85 КУпАП та оформлено п’ять актів виявлення та вилучення безгосподарського майна на сітки та інші заборонені знаряддя лову.
“В Івано-Франківському рибоохоронному патрулі працює цілодобова телефонна «гаряча лінія»: (097) 392-72-80. Закликаємо громадян невідкладно повідомляти за цим номером достовірну інформацію про браконьєрство, продаж заборонених знарядь лову і незаконний збут водних біоресурсів для вжиття Івано-Франківським рибоохоронним патрулем заходів реагування“, – закликають рибоохоронці.
Які місця обирають нині рибалки?
Найкращий вибір – канал Бурштинської ТЕС
Умови рибалки: 100 грн (якщо збирають)
Коли можна рибалити: цілодобово
Види риб: товстолоб, сом канальний, карась срібний, лящ, окунь, плотва, сазан, судак
Порада експерта: “Канал являє собою пряму річку. Береги по обидва боки круті. На класичний фідер найкраще ловити з платформи чи крісла безпосередньо з води. По-перше ніхто не заважає, по-друге, захищений від вітру, що задуває з водосховища. З похолоданням риба з цілого водосховища заходить в канал, її там багато”.
Інші популярні місця для робиловлі на Івано-Франківщині:
Річка ДНІСТЕР
Локації : в нашій області найбільш популярні місця для риболовлі – біля Галичу від моста і до Єзуполя, а також в районі населених пуктів Новосілка, Нижнів, Долина, Делева, Побережжя, тощо.
УВАГА! ділянки, на яких заборонено вилов риби в осінньо-зимовий період можна переглянути ТУТ.
Умови рибалки: Безкоштовно
Види риб: рибець, сазан, підуства, голавль, жерех, сом, окунь, щука, марена, верхоплавка, карась, лящ.
На фото: Дмитро Дребут 15.11.2020
Річка БИСТРИЦЯ-НАДВІРНЯНСЬКА
Локація: неподалік села Вовчинець (Івано-Франківська МР), місце злиття Бистриці та Ворони.
Умови рибалки: безкоштовно
Особливості: улюблене місце рибалки франківських рибалок зі стажем. Ловлять майже круглорічно. Глибина – до 2,5 м.
Види риб: підуст, верхоплавка, бистрянка, голавля, рябець, окунь, морена.
БУРШТИНСЬКЕ “МОРЕ”
Локація: технічна водойма Бурштинської ТЕС
Умови рибалки: безкоштовно
Види риб: щука, окунь, карп, карась, краснопірка, плотва.
Порада експрта: “Зі сторони Коростовичів ловлять окуня і плотву, а так, часто, з дамби між каналом, просто в море, а також – біля шлюзу”
Фото: Ігор Гаєвський (13.11.2020)
Село ХОМ’ЯКІВКА
Локація: село Хом’яківка (Тисменицький р-н)
Умови рибалки: платно (50 грн за добу, рибалка тільки в денний час)
Особливості: Рибне господарство Тисмениця, знаходиться біля села Хом’яківка. Великий комплекс ставків (40 га).
Види риб: щука, окунь, короп, карась.
МІСЬКЕ ОЗЕРО (м. Івано-Франківськ)
Локація: міське озеро в Івано-Франківську (вул. Мазепи)
Умови рибалки: безкоштовно
Особливості: рибалити можна цілодобово
Види риб: карась, плотва, окунь, короп, йорж, щука.
На фото: Дмитро Дребут, 15.11.2020
Село БОРТНИКИ (Тлумацький р-н)
Локація: Тлумацький район
Умови рибалки: платно
Види риб: амур, товстолобик, карась, короп.
с. ВІЛЬШАНИЦЯ
Локація: ставок знаходиться біля села Вільшаниця (Тисменицький р-н)
Умови рибалки: платно
Особливості: глибина 2-4 метри
Види риб: карась, короп, плотва, окунь.
“НІМЕЦЬКЕ” ОЗЕРО (м.Івано-Франківськ)
Локація: на території міста Івано-Франківська, м-н Пасічна
Умови рибалки: безкоштовно
Види риб: щука, окунь, карп, карась, краснопірка, плотва, лини.
ФОТО: Андрій Мельник (29.05.2020)
У матеріалі викорастині фото з групи “Рибалка у Івано-Франківській області” в мережі Facebook
Читайте також:
Приєднуйтесь до нас у Facebook, Instagram , Youtube та Telegram
Читайте нас у тг