Кожен хлопчик та дівчинка ба й навіть дорослі, неодмінно заглядають під подушку за подарунками. Попередньо тисячі дітей пишуть святому Миколаєві листи, за реальною адресою, бо у селі Пістинь, що на Косівщині, є велика садиба святого Миколая. Який він, дім святого Миколая, дізнавалася журналістка ПІК.
Доїхати до садиби просто. У гуцульських навколишніх селах кожен дорогу вкаже. Десь за двісті метрів від дороги — двоповерховий будинок, біля нього — дерев’яні казкові герої. На порозі мене зустрічає Василь Павлюк, який вже 2,5 роки перевтілюється у святого Миколая. Колись він працював у місцевому відділі культури, але зараз має ще й богословську освіту та священицький сан.
«Працює маєток святого Миколая увесь рік, а не лише на свята. Сюди в будь-яку пору року можна приїхати, побувати на екскурсії, дізнатися про карпатський край», -каже Василь Павлюк та запрошує у будинок.
В господі — 6 кімнат. Найголовніші це кабінет та спальня святого Миколая. У спальні чудернацьке дерев’яне ліжко із бильцями з білими мотузками. Там три подушки. Коли Миколай лягає на першу, то чує голос самого Бога. Прихилить голову на другу — чує дитячі прохання, приляже на третю, то дізнається, у кого які проблеми. А під синьою пухкою ковдрою — зелена поляна, де ростуть квіти, грибочки, та зелена травичка. Біля спальні — зимове та літнє вбрання святого Миколая. Узимку він одягає сині шати, а влітку — світлі.
У робочому кабінеті — стіл та символічний мішок з подарунками для чемних дітей і з різками — для неслухняних. У кабінеті Миколай приймає дітей та вислуховує їхні прохання і дарує подарунки. Є у садибі кімната природи, де можна побачити макети тварин, колекцію шишок, зразки стовбурів карпатських дерев, засушених листочків, мішечки із запашними лікувальними травами, на стінах висять стенди із зображеннями червонокнижних карпатських рослин і тварин. В окремій кімнаті є сотні новорічно-різдвяних і миколаївських старовинних листівок. Їх ще наші прадіди й прабабусі рідним та друзям відсилали, а ще фото Карпат. сотні старовинних ялинкових прикрас, за якими історію іграшки можна вивчати, фігурки іноземних «колег» Святого Миколая — Санта Клауси, Пер Ноелі, Йоулупуккі…
Наступна кімната для проведення різноманітних майстер-класів, адже діти, які приїжджають у маєток святого Миколая, можуть навчитися власноруч зліпити горщика, вишити серветку, зробити новорічну прикрасу, зв’язати крихітного Ангелика, випиляти з дерева подарунок, щось намалювати, або й навіть…вірша святкового написати. Зазвичай свої роботи діти забирають, бо вважають, що це їхній оберіг. А ще тут вивчають молитви до святого Миколая та Ангела-Охоронця.
Важливою у маєтку є кімната з листами. Допомагають Миколаєві приймати пошту, читати листи, сортувати їх три ангели-охоронці. Кожен з них має окрему книжку. В першій, дуже товстій, записано, добрі справи чемних діток. Поряд з книжкою — великий мішок з подарунками. Були цілий рік слухняними — отримуйте щось добре та омріяне. В другій, трохи меншій, книжці, записано імена всіх діток, які старалися бути добрими, але не дуже в них виходило, а в третій — список нечупар, забіяк та пустунів, а поруч — відро з вербовими різочками.
«Але остання книжка тоненька, адже щоразу неслухняних діток стає все менше»,-каже з усмішкою Василь Павлюк.
До Миколая діти пишуть листи, лише власноруч, не на комп’ютері. Миколай на них відповідає, а відповіді скріплює печаткою. Листи отримують з усіх областей України, і з тимчасово окупованих територій, є і закордону.
«Прохання у дітей цілком дорослі: здоров’я та безпека рідних, просять мудрості і сили, аби бути успішними в житті, миру в країні, та в родинах. Діти заробітчан просять, аби батьки повернулися додому, сироти хочуть отримати родини. І, звісно, просять різні подарунки: солодощі, фрукти, гаджети, книжки, скутери, велосипеди, новий одяг»,- розповідає господар садиби святого Миколая
Сьогодні, 19 грудня, у свято Миколая, в Пістинь приїжджали кілька тисяч гостей з усієї України та закордону. Але у час карантину масового святкування не буде, та й кількість приїжджих суттєво зменшилася. За словами пана Павлюка, одночасно у садибі з дотриманням усіх карантинних обмежень може перебувати до 10 осіб, перебувати у маєтку діти можуть не більше 20 хвилин, надворі, перед садибою — довше. Ще 15 хвилин дають на зустріч зі святим Миколаєм, який дарує подарунки, слухає вірші, пісні, колядки, на різних мовах, від дітей і підлітків віком від 2 до 17 років та дорослих.
Злата Леміш
Фото з архіву «Маєтку святого Миколая»
Читайте також: