Зараз в Івано-Франківську офіційно тільки чотири фонтани – на Вічевому майдані, “яйце” біля Ратуші, “Кульбаба” поруч із “Надією” (переданий на баланс готелю), а також у статуї Діви Марії на площі Шептицького. Але колись у нашому місті водограїв було в рази більше.
Перший фонтан
З’явився у Станиславові в 1905 році. Він містився в арці, яка вела до пасажу Гартенбергів (1904). Через поломки та протікання урочистий пуск фонтану відбувся лише через рік після відкриття пасажу. Але в часи Першої світової війни фонтан був знищений та більше не відновлювався, писав свого часу “Репортер”.
Фонтан біля входу в парк
Другий міський фонтан з’явився у місті у 1949 році. Спочатку це була проста кам’яна чаша, із купою каміння посередині, звідки виривались три струмені води. Згодом, місцеві архітектори встановили на купі каміння незвичну скульптурну композицію, у стилі «хоррор».
На кам’яній гірці лежала рибка, на який сидів хлопчик. Причому не просто сидів, а розривав рибі пащу своїми руками. Із напіврозірваної пащі бив невеличкий струмінь.
Водограй в парку
Як вдалося з’ясувати, у міському парку був ще один фонтан. Як розповіла франківчанка Юлія Басарад, фонтан знаходжився за літньою сценою, там, де зараз так-званий “Камінь кохання”.
Це були три цікаві фонтани, які розташовувалися вряд. Вода текла від одного до другого струмочком, по спеціальному жолобу.
На сімейному відео 1984-86 рр. (монтаж М. Бойчук) можна знайти цей фонтан, щоправда, який вже перетворили на джерело:
Головний фонтан (Вічевий майдан)
Втім головний фонтан міста стояв на площі Радянській (тепер Вічевий майдан). Першу його версію відкрили на початку 1950‑х. Це була семигранна водойма, в центрі якої стирчала чаша із колоссям.
Проте передовий фонтан “оновили” наприкінці 1960‑х. Він отримав вигляд прямокутного басейну, який прикрашала кована решітка із силуетами оленів. Але він милував око мешканців та гостей міста майже десять років.
Однак він не сподобався місцевим жителям, і новий, облагороджений варіант, явили погляду городян в 1981 році. Фонтан мав дві чаші, які знаходилися на різній висоті і були прикрашені кованими зображеннями різних морських істот.
Він виявився настільки вдалим, що у 1983 році міністерство зв’язку СРСР випустило окрему поштівку, яка називалась «Фонтани на площі Перемоги». Її наклад склав 100 000 екземплярів і весь СРСР міг тішитися «франківським чудом».
Третій – сучасний – варіант фонтану був спроектований під керівництвом головного міського архітектора Ореста Коса. Його відкриття відбулося 21 серпня 2004 року і було приурочено до Дня незалежності України.
Споруда являє собою круглий басейн з чашею, під яку можна встати і милуватися водоспадом перед собою. У нічний час доби фонтан переливається різними кольорами і «танцює» під музичні композиції. Пульсуючі під музику каскади зробили Вічову площа улюбленим місцем зустрічей і прогулянок івано-франківців.
Фонтан біля Ратуші
Перший фонтан навпроти ратуші встановили на початку 1960-х рр. Це був круглий басейн з якого здіймалась двометрова колона, по краях якої стояли три гіпсові лелеки.
На жаль, птахам не пощастило і вони стали жертвою вандалів, які пооббивали їм голови. Врешті-решт лелек демонтували залишивши тільки колону, яка простояла так три роки.
У 1974 році на поштівках з’являється трапецієподібний фонтан із горизонтальною трубою посередині. Трубу обшили бляхою, на який було вибито 12 знаків зодіаку.
Невідомо, хто із влади захоплювався астрологією, але зірки виявились сприятливими до цієї водойми і вона без змін простояла близько 25 років.
Фонтан у вигляді яйця – найвідоміший фонтан Івано-Франківська. У народі фонтан носить ім’я “Яйце Януковича” на честь, на той час, одного з кандидатів в президенти України (24 вересня 2004 р. в Івано-Франківську у Віктора Януковича кинули куряче яйце, від якого він впав в непритомність). Фонтан отримав народний статус пам’ятника в 2004 р.
Деякі називають фонтан “Яйце Шкутяка”, в честь захід, при якому він був зведений. Яйце у фонтані зверху німого тріснуте і з нього висовується невелика куряча лапка. Насправді пам’ятник символізує народження нового і прекрасного.
Фонтани на “стометрівці”
У середині 1980‑х група місцевих архітекторів на чолі з Григорієм Будзиком нестандартно підійшли до вирішення проблеми прикрашення «Стометрівки» та розташували на ній аж шість фонтанів.
Перша пара маленьких водоймищ містилась на початку пішохідної ділянки. Їхні брати-близнюки розташувались поблизу магазину «Букініст». А остання пара великих фонтанів розмістили на майданчику перед стоматологічним корпусом медакадемії. Всі вони були подібні один на одного, обкладені білим мармуром, проте вмикались дуже рідко.
Під час 1990‑х ці водоймища прийшли в запустіння, мармурові плити пожовтіли та частково повідпадали, а фонтанні чаші використовувались як смітники. У 2000 році, під час чергової реконструкції “стометрівки”, маленькі фонтани демонтували, а два великих значно спростили та обклали чорним мармуром.
Фонтан біля кінотеатру “Космос”
Фонтан з’явився біля культового колись кінотеатру міста в другій половині 60-х років (сам «Космос» було відкрито в 1963 році).
Але на початку 90-х підвідні труби та насос прийшли в негідність. В басейні зробили клумбу…
Фонтани біля заводу “Позитрон”/”Родон”
Читачі ПІК згадалий й три фонтани біля заводу “Позитрон”: два – біля самого заводу (зокрема, поруч із прохідною на підприємство), а третій – біля БК “Сучасник” (зараз це парковка ТРЦ “Велес”).
Фонтан біля готелю “Надія”
Біля міжнародного аеропорту “Івано-Франківськ”
Замість післямови
Ще десятиріччя тому (в 2011 році) у Франківську функціонувало одразу сім (!) фонтанів: на Вічевому майдані, на площі Шептицького, фонтан «Кульбаба» біля готелю «Надія», один біля аеропорту і два на стометрівці — біля стоматологічного корпусу медуніверситету.
Тепер, як бачимо, нині їх кількість скоротилася до чотирьох (мінус два фонтани на “сотці” та біля аеропорту).
Хоча, не так давно (у 2018-му) таки запрацював один новий фонтан, на верхньому озері в міському парку ім. Т. Шевченка. Фонтан має не лише декоративну функцію, а ще й забезпечує рух води в озері та насичує її киснем. Це означає, що вода у верхньому озері не буде застоюватися, а озеро не буде швидко заростати водоростями.
Час від часу в місті задумуються над тим, щоб спорудити новий, модерновий, фонтан. Але все залишається на рівні розмов. Так, у 2018 році з’явилася інформація про те, що нові фонтани планують збудувати на вулицях Миколайчука-Стуса, Січових Стрільців (біля «Вопака») й на пішохідній частині вулиці Незалежності (біля стоматкорпусу). Але поки не справдилося…
У матеріалі використані світлини І.Ропяника, С.Назаренка, а дописувачів групи “Ретро Івано-Франківськ” та з особстого архіву автора.
Читайте також:
Підписуйтесь на нашу сторінку у Facebook, Instagram , Youtube та Telegram
Читайте нас у тг