Поливаний понеділок у 2021 році припав на 3 травня. Сьогодні християни продовжують святкувати Великдень та обливаються водою. Про це пише ПІК з посиланням на Главком.
Традиції свята:
У цей день юнаки обливають вподобаних незаміжніх дівчат водою, висловлюючи їм свою симпатію. Прийнято було також поливати перехожих і друзів, занурюватися в річки й озера. Вважалося, що вода в цей день несе очищення, позбавляє від хвороб. У деяких регіонах обливання тривали кілька днів: в одні з них обливалися тільки хлопці, а в інші – дівчата.
Існував також звичай, коли незаміжню дівчину виводили у двір, а юнаки повинні були тричі облити їй шию зі словами «Христос воскрес!». Після дівчина запрошувала юнаків у будинок і вручала кожному крашанки.
Також на Поливаний понеділок хрещеники ходять у гості до своїх хрещених, приносячи гостинці. Хрещені також повинні віддячити й подарувати подарунки. Традиція ходити в гості стосується не тільки хрещеників, у цей день прийнято обмінюватися писанками та крашанками.
На Поліссі в понеділок було прийнято ходити на кладовища і відвідувати могили покійних рідних. У гості один до одного ходили куми. Зараз поминальна відправа на кладовищах відбувається здебільшого в перший день Великодніх свят, або ж на Провідну неділю.
Народні прикмети на Поливаний понеділок:
- У Поливаний понеділок безвітряний день і синє небо – до дощу;
- Сонячно і безхмарно – літо видасться таким самим;
- Із самого ранку ллє дощ – літо теж буде дощовим;
- Птахи повернулися з вирію, але ще не співають – ще чекати морозів.
Що не варто робити у цей день:
- У Великодній понеділок не можна сумувати та думати про погане, адже це свято радості та відпочинку;
- Не можна проводити вінчання та одружуватися;
- Не можна сидіти вдома самому (в час пандемії рекомендують залишатися вдома);
- Не можна важко працювати та займатись домашніми справами;
- Не можна ображати близьких, злитись та вживати нецензурну лайку;
- Не можна повертатись додому сухим(тож мусять вже Вас трохи облити).
До слова, традиція Поливаного понеділка існує не тільки в нашій країні. Свято відзначають також у Польщі, Чехії, Словаччині та Угорщині.
Читайте також у ПІК:
Читайте нас у тг