Як переживають воєнний час та що роблять у цих селах для перемоги, дізнавалася журналістка ПІК.
Село Шевченкове із давнім княжим храмом (село Залуквянського старостинського округу Галицької міської ради).
«Раніше наше село називалося Святий Станіслав, на честь назви костелу. Проте на костел перетворили наш давній храм святого Пантелеймона. У 1946 році село перейменували на Шевченкове. А храм, споруджений в 1194 році князем Романом Мстиславовичем, стоїть досі», — розповідає історик та місцевий активіст Андрій Гусак.
У Шевченковому 44 господарки та близько 160 жителів. Дехто пішов захищати зі зброєю Україну, жінки стали волонтерками, є і загони місцевої оборони, які вночі патрулюють село.
Удень патрульними стають…усі, і коли бачать «чужих», одразу повідомляють у поліцію або в тероборону.
Також у Шевченковому прийняли людей з центральної та східної частин нашої країни.
«За мир та спокій й наших вояків моляться у давній церкві, де є мощі святого Пантелеймона — покровителя лікарів. Та я хочу додати, що він і покровитель вояків, бо за історичними даними, зображенням святого Пантелеймона було на шоломах у княжих воїв. Мощі ще до війни привезли з Крехівського монастиря отців Василіян, що на Львівщині», — додає Андрій Гусак.
Колись у церкву часто приїздили паломники і туристи. і, жителі села вірять, що після перемоги їх буде у сотні раз більше.
Село Шевченкове, де пиріжки з капустою для вояків (село Заболотівської селищної ради, що на Снятинщині)
«Перша згадка про наше село датується 1788 роком. Воно називалося Альбінівка (від прізвища Йосифа Альбінівського, який був орендарем земель села сіл). Нову назву Шевченкове люди дали в 1914-ому році на честь 100-річчя від дня народження Тараса Шевченка», — каже Наталія Захарук, директорка місцевої початкової школи.
Зараз в селі живе близько 300 людей. Вже прийняли матерів із дітьми із Харкова та Запоріжжя. Їм тут добре та безпечно, тож планують на певний час залишитися у Шевченковому. До речі, приїжджі жінки допомагали місцевим прибирати у підвалі-укритті та долучаються до роботи міських волонтерів.
У місцевому будинку культури жителі села ліплять вареники, печуть солодощі, пиріжки з капустою, картоплею, м’ясом, плетуть сітки, крутять цигарки для вояків. Кілька чоловіків із Шевченкового служать у теробороні.
«У нас бойовий патріотичний дух. Ми будемо робити все можливе й неможливе для перемоги, недарма наше село має таку назву», — підсумовує співрозмовниця.
Село Шевченкове, де волонтерять й підлітки (село Вигодської селищної ради на Долинщині)
«Наша маленька батьківщина колись називалася Велдіж (від словосполучення «велика діжа»). Це через те, що село зусібіч оточене горами і утворює ніби діжу. у 1946 році село перейменовано на Шевченкове», — каже староста села Богдан Прокопишин, який є учасником ООС/АТО.
Із початком війни усі люди, які тут мешкають, активно долучаються до допомоги фронту: фінансово, матеріально, молитовно. Жителі села служать у ЗСУ, а ті чоловіки, які вдома, чергують на блокпостах з місцевою поліцією, допомагають армії транспортом.
Молодь і підлітки з села їздять щодня у місто Долина, і там плетуть сітки. У сільській двоповерховій амбулаторії, влада готова розмістити людей, які потерпіли від війни…
«У склад Шевченківського старостинського округу входить знане курортне село Мислівка, де є відпочинковий комплекс «Бескид», так звана дача горезвісного Віктора Медведчука. Його тут вже да-а-а-вно не бачили і сподіваюся, й не побачимо. Так от тут можна прийняти близько 100 осіб. У другому комплексі, маєтку «12 місяців» можна прихистити ще 70 осіб», — додає староста Шевченкового.
Мешканці села вірять у ЗСУ, у перемогу та подальше процвітання України. А як тільки настане мир, жителі села запрошують людей з усієї України на відпочинок.
Сабіна Ружицька.
Фото надали Наталія Захарук, Богдан Прокопишин.
Читайте також:
- День народження Тараса Шевченка: цитати, що надихають
- Перемога буде дуже скоро – Василь Бурба
- Кривавий Путін вітає з 8 Березня, українці чекають на Лебедине озеро: як це виглядає
- Абрамович продає ФК Челсі: що це дасть Україні
- Як платитимуть бюджетникам, поки в Україні військовий стан
- На Верховинщині горіла каплиця: які наслідки (ФОТО)
Приєднуйтесь до нас у Facebook, Instagram, Youtube та Telegram
Читайте нас у тг