У День української вишиванки музей презентує онлайн-виставку унікальних чоловічих і жіночих вишитих сорочок ХХ ст. з фондової колекції. Про це повідомляють на сторінці Івано-Франківського обласного краєєзнавчого музею у Фейсбук, пише ПІК.
“Серед них: безуставкові сорочки з суцільним рукавом пришитим вздовж основи полотнища, сорочки «морщена» або «морщенка», в якій верхня частина призбирана біля шиї від чого і походить її назва, а також – уставкові сорочки, в яких рукав з плечовою частиною з’єднаний уставкою”, – йдеться у повідомленні.
Особливістю таких сорочок є вишиті мотиви уставок, що повторюються на манжетах і передній частині стану.
“В давнину розміщення декору на сорочках пов’язувалось з обереговою, захисною, магічною, а пізніше і естетичною функціями. Тому орнамент вишивали в місцях відкритого доступу до тіла, тобто на горловині, рукавах. Особливу увагу зосереджували на оздобленні рукавів сорочки”, – додають у краєзначому музеї.
Окрім того, при вишиванні сорочки враховувався вік жінки, її сімейний стан. Сорочки виготовляли на всі життєві потреби. Це були буденні, святкові, весільні, жалобні, дівочі та жіночі, хлоп’ячі та чоловічі. Існували і родинні сорочки, які передавались в спадок від матері до дочки. Таким чином зберігався родовий орнамент, який доповнювався і збагачувався протягом ряду поколінь.
До слова, у кожен третій четвер травня відзначають Всесвітній День вишиванки. Вишиті сорочки є характерними для багатьох країн світу, однак в Україні вони стали символом національної ідентичності.
Читайте також у ПІК:
- Джава, Снайпер, Буча: як прикарпатці називають тварин в час війни (ФОТО)
- Люба Андрійчук з Прикарпаття майстерно в’яже іграшкових звірят в національних барвах (ФОТО)
- В Івано-Франківську збирають вишиванки для військових на передову
- Чекаємо молодят: у Івано-Франківську відкрили новий відділ ДРАЦС (ФОТО)
Приєднуйтесь до нас у Facebook,Instagram,Youtube та Telegram
Читайте нас у тг