На Тлумацькому ринку, рятуючись від можливої продуктової кризи через війну, люди активно купують поросят. Привозять сюди крутохвостих з Тернопільської, та Чернівецької областей і з багатьох сіл і містечок Івано-Франківщини.
Скільки зараз коштують поросята, і як вибрати добру свинку, дізнавалася журналістка ПІК.
На базар їдуть зранку
Торгівля на «живому» ринку, де продають поросят, дорослу та малу домашню птицю, кролів і нутрій розпочинається о 07.00.
Колись продаж розпочинали навіть о 05.30. Але війна та комендантська година змінили час торгу. Так само, як і довезти поросят на ринок стає більш проблематично через значне зростання цін на пальне.
З найближчих до Тлумача сіл зрідка поросят довозять кінними підводами. Але таких небагато. Здебільшого кілька власників поросят спільно купляють бензин (рідше газ) , чіпляють до автівки спеціальний причіп, в якому везуть кілька великих «койців» – дерев’яних високих ящиків з крутохвостими.
Гарна “льошка” зараз дорога
Один господар, зазвичай, везе на торговицю 3-15 поросят, що мають від 4 до 6 тижнів. Від віку свинок, ваги, породи та призначення (сальна або м’ясна) залежить і ціна на них.
Так найдешевша 4-тижнева «льошка» (свинка) вартує 1650 гривень. Такий самий «пацючок» (кабанчик) вже коштує від 1700 гривень. Більшим попитом на ринку користуються маленькі кабанчики.
До речі, ще на початку квітня вартість свинки була 1500, а кабанчика — 1600 гривень. Та ціни й тут пішли у ріст.
6-7-тижневі поросята коштують 1800 до 2,8 тисячі гривень. Від 2 тисяч вартують м’ясні свинки породи ландрас; дюрок; п’єтрен, або змішані гібриди. Вага таких свинок від 20 до 25 кілограм.
За рік при добрій відгодівлі вони свині важити 250-300 кілограм.
«Якщо вирішили купити свинку, вибрати треба жвавих здорових пацєт (свинок — авт.), які голосно кувікають та крутяться. У них має бути чисте тіло, блискуча щетина, сухий і чистий хвіст. Також треба подивитися, чи у них не занадто округлий «бебех» (живіт — авт.). Якщо таке є, варто насторожитися, бо це не тому, що паця вгодоване, а тому, що в нього можуть бути паразити (глисти)», — пояснює господар Петро Прокопів з Коломийщини.
Послухайте, як порося дихає
А ще каже пан Петро, що варто послухати, як свинка дихає. Для цього треба взяти тварину з ящика, підняти за задні ноги та послухати настільки голосно і без хрипів вона кувікає та дихає.
Зрештою потрапити на ринок хворим поросятам зараз непросто. Щоби продати на ринку у Тлумачі свинок, власники і власниці крутохвостих повинні показати черговому ветеринару та працівникам ринку довідку про те, що тварини здорові.
Місцеві такі «документи» отримують у ветеринарів, а жителі інших громад Прикарпаття та областей повинні показати спеціальне ветеринарне свідоцтво.
За рік – і маєте ситу свиню
У час, коли ціни на продукти, в тому числі й на м’ясо та сало, збільшуються щодня, люди, аби не допустити продуктової кризи, принаймні в своїх родинах, охоче купляють свиней.
Наразі багато хто має торішні запаси кормів. Господарі сподіваються за кілька місяців згодувати ці запаси та продати вже дорослих свиней на м’ясо.
Зараз ціна 1 кілограма живої ваги 60-70 гривень. Чимало господарів продавати живих тварин не планують, хочуть утримувати їх на м’ясо для власних родин і ще трохи на продаж. А ще свиней скуповують волонтери, аби зробити домашні тушкованки і передати на фронт. Хоче спробувати особисто такий промисел – вирушайте в суботу до Тлумача за свиньми.
Сабіна Ружицька. Фото авторки та з відкритих інтернет джерел
Читайте також:
- На Прикарпатті сезон розсади: примадонна, банан червоний та перець чудо (ФОТО)
- Полунична весна в Івано-Франківську: очей не відірвати (ФОТО)
Приєднуйтесь до нас у Facebook,Instagram,Youtube та Telegram
Читайте нас у тг