Днями в кількох приватних господарствах містечка знайшли розгризених звірами курей та півнів. А на металевій сітці — руду шерсть. Люди припускають, що до їхніх стаєнь унадилися лисиці, інформує ПІК.
«Переважна більшість випадків появи лисиць в населених пунктах – це пошук ними їжі. Утримувані на власних господарствах громадянами кури, гуси, качки та інша свійська птиця, а також кролі, є ласим та досить доступним кормом для хижака. Ситуація ускладнилась останнім часом, коли не тільки на околицях, а і у центральних частинах сіл, селищ та невеликих містечок з’явилось багато закинутих обійсть, власники яких померли чи виїхали. Такі господарства заростають травою та чагарниками, зрідка відвідуються іншими людьми, тому часто лиси оселяються там й виводять своє потомство», — пояснює Геннадій Мельничук, головний спеціаліст Івано-Франківського обласного управління лісового та мисливського господарства.
Чоловік додає, що лисиці складністю у регулюванні чисельності цього та інших шкідливих хижаків є заборона використовувати у населених пунктах зброю, а «голими руками» лисицю не легко подолати. Повноваження лісової охорони та єгерської служби мисливських господарств закінчуються за 200 метрів від межі населеного пункту та окремо розміщених споруд й будівель, у яких можуть перебувати люди і яким під час пострілів може бути нанесена шкода.
До речі, лисиць на Прикарпатті є чимало. За словами Геннадія Мельничука, щороку у січні-лютому усі мисливські господарства області проводять обліки тварин, які «перезимували» й залишилась в угіддях після сезону полювання. За останніми даними, в області нещодавно нараховувалося 700-800 особин. По окремих районах кількість лисиць є більшою від ветеринарно-санітарних норм.
Також важливо знати, що лисиці не лише завдають матеріальних збитків, вони ще й є головними поширювачами збудника сказу.
Геннадій Мельничук зауважує, що коли в селі, селищі, містечку чи місті удень «прогулюється» лисиця й не реагує на людей та машини – то вона, ймовірно, хвора на сказ і є дуже небезпечною! «А що ж робити, коли людина зустрілася з такою твариною, чи не нападе вона?», — запитую лісівника. Чоловік відповідає, що така тварина звісно, може кинутися на людину Тому, побачивши «дивну» лисицю, не слід панікувати та бажано не робити різких рухів та намагатися якнайшвидше дістатися до якогось приміщення, в яке тварина не зможе потрапити.
Також хворі лисиці можуть нападати на домашніх котів і собак. Отож і їх треба убезпечити від контакту із хворими рудими, бо навіть незначна подряпина від хворої тварини чи потрапляння в ранку її слюни, може мати вкрай небезпечні наслідки. Геннадій Мельничук радить власникам домашніх господарств добре та щільно огородити свої садиби і подвір’я, вчасно зачиняти клітки й загорожі із свійською птицею й тваринами, утримувати, по можливості, сторожових собак, які гавкотом сповіщають господарів про те, що поблизу дика тварина.
Сабіна РУЖИЦЬКА. Фото з доступних інтернет джерел
Читайте нас у тг