Нещодавно місією керувала Угорщина, тепер її місце займає Польща, чиї винищувачі F-16 будуть посилені повітряними силами Франції – загоном із чотирма найпотужнішими літаками Rafale.
Місія повітряної поліції була запущена Альянсом ще у 2004 році, але після анексії Криму у 2014-му та повномасштабного вторгнення росії в Україну цього року організація вжила додаткових заходів безпеки для своїх союзників, пише «Слово і діло».
НАТО на сьогодні здійснює місію в Косові та Іраку, місію з патрулювання повітряного простору та охорони Середземного моря. Докладніше – на інфографіці.
Місія з патрулювання повітряного простору розрахована на мирний час і дозволяє НАТО виявляти, відстежувати та ідентифікувати всі порушення свого повітряного простору. Винищувачі союзників патрулюють повітряний простір країн, які не мають своїх винищувачів. Небо патрулюється над країнами Балтії, Албанією, Чорногорією, Північною Македонією, Словенією, Румунією, Болгарією, Польщею, Ісландією, Бельгією, Нідерландами, Люксембургом.
Наприклад, у 2021 році винищувачі Альянсу майже 370 разів піднімалися в повітря по тривозі (у 80% випадках через проліт російських військових літаків), більшість перехоплень сталося в балтійському регіоні.
Одна з найдавніших місій НАТО розпочалася у 1999 році в Косові. Сили Альянсу увійшли до Косова, щоб зупинити конфлікт із Сербією. У 2008 році НАТО погодилася зберегти там свою присутність на підставі резолюції Ради безпеки ООН.
Миротворчий контингент НАТО в Косові зараз становить близько 3,7 тисяч військових.
З 2001 року триває місія НАТО з охорони Середземного моря, спрямована на виявлення та стримування терористичної діяльності. У 2016 році операцію змінила Sea Guardian, яка має три завдання: ситуаційна поінформованість на морі, боротьба з тероризмом та підтримка нарощування потенціалу захисту.
У 2018 році було запущено місію НАТО в Іраку: її створили на прохання уряду та в координації з Глобальною коаліцією щодо розгрому ІДІЛ. Місія небойова та консультативна, її мета – допомога у зміцненні іракських органів безпеки та сил, щоб вони самі могли запобігти поверненню ІДІЛ, боротися з тероризмом та стабілізувати ситуацію в країні.
А далеко від Європи діє операція для підтримки країн Африканського союзу у миротворчих місіях.
Читайте також:
- НАТО допоможе Україні у захисті від ракетних атак, – заява міністрів
- Угорщина з 2017 року блокує участь України в засіданнях НАТО – МЗС
- Парламентська асамблея НАТО визнала росію державою-терористом
- Зеленський відповів, чи достатньо допомоги від НАТО, щоб виграти війну
Приєднуйтесь до нас у Facebook, Instagram, Youtube та Telegram
Читайте нас у тг