«Прегарний голос, непохитна музикальність, симпатична зовнішність. М’яке, легке, проте велике сопрано, зразкова техніка, сполучена з виразною дикцією. Голос наскрізь ліричний і нагадує спів соловейка», – так сучасники співачки про її творчість.
Її батько, Іван Парахоняк, був залізничним службовцем і мав дуже гарний тенор. Першу свою роль юна Олеся зіграла в опері Лисенка «Зима і Весна, або Снігова краля». З 1905 року переїхала до Львова. Нею зацікавилися місцеві музичні кола, а мистецтвознавці почали називати її «атракцією» солідних концертів.
На одному з них 1911 року, де пліч-о-пліч з Олександрою Любич-Парахоняк виступала вже досвідчена на той час Соломія Крушельницька, на неабиякий талант Олесі звернули увагу музичні критики.
Навчалась у 1912—1914 рр. у Львівській та Варшавській (в О. Мишуги) консерваторіях.
У Львівській опері дебютувала 1917 року в опереті Целлера «Штигар». Виступала в театрах Кракова, Катовиць, Познані, Торуня, Бидгоща. Глядачі запам’ятали її в образах Чіо-Чіо-Сан («Мадам Баттерфляй»), Маргарити («Фауст»), Мімі («Богема»). Їй призначали здебільшого драматичні партії.
Виконувала партії Оксани («Запорожець за Дунаєм» Гулака-Артемовського), Наталки («Наталка Полтавка» Лисенка), Татьяни, Йоланти («Євгеній Онєгін», «Іоланта» Чайковського), Гальки та Аїди (однойменні опери Монюшка й Верді). Співала в хорах товариства «Боян» і «Бандурист».
Понад 20 років співачка концертувала оперними сценами світу. Вистави з її участю користувалися шаленою популярністю.
У 1930-х роках театр у Познані закрили, і співачка залишилася без роботи. У 1932 р. О. Любич-Парахоняк поселилася у Винниках, іноді брала участь в окремих концертах, а в 1937 р. назавжди залишила сцену. У Винниках співачка влаштувалась працювати на тютюновій фабриці. Поступово співачку забули.
Лише в 1950-х роках її постаттю починає займатися дослідник Іван Деркач.Якщо в 1920—1930-х рр. вона ще фігурує у пресі, то пізніше її ім’я повністю зникає з газетних шпальт, а відтак і з світського життя.
Померла 23 лютого 1977 р у Винниках.
У матеріалі запозичені фотографії з сайтів hroniky.com, photo-lviv.in.ua та відкритих джерел.
Читайте також:
- Видатні Станіславчанки: ТОП-10 цікавих фактів про королеву опери Іру Маланюк (ФОТО)
- Видатні Станіславчани: 150 років тому народився Лев Бачинський (ФОТО)
- Видатні Станіславчани: 10 фактів про найвідомішого бургомістра Ігнація Камінського (ФОТО)
- Видатні Станіславчани: 165 років тому в Угорниках народилася Ольга Рошкевич (ФОТО)
- Видатні Станіславчани: 124 роки тому народився особистий лікар та біограф Зигмунда Фрейда (ФОТО)
- Видатні Станіславчани: 100 років тому народився останній міжвоєнний “пластун” Ярослав Скрипник (ФОТО)
- Видатні Станіславчани: 135 років тому народився Богдан Заклинський (ФОТО)
Приєднуйтесь до нас у Facebook, Instagram, Youtube та Telegram
Читайте нас у тг