Сьогодні мова піде про стару світлину, на якій зображена вулиця Собєського (нині – Січових Стрільців). Фото датоване 1919 роком і зроблене з даху готелю «Аустрія» (зараз – «Дністер»).
У лівому верхньому куті (цифра 1), зокрема, бачимо будинок Головної пошти, що має сучасну адресу вул. Січових Стрільців, 15 (сьогодні тут головне управління пенсійного фонду в області). Будівля була чотириповерховою, зведена протягом 1908—1909 рр. за проєктом архітектора Я. Кудельського.
А ось дещо ближче до нас – бачимо густий сквер (цифра №2). Це тодішня площа Гізели, названий у 1875 році на честь принцеси, яка була донькою цісаря Франца Йосифа і мала стосунок до Станіславова.
За Польщі плац Гізели нарекли на честь генерала Галлєра – саме його армія прорвала фронт УГА і долучилася до військової поразки ЗУНР. У двадцятих посередині скверу влаштували могилу невідомого польського солдата, біля якої очільники міста і воєводства приймали військові паради. Монумент розташовувався приблизно на тому місці, де зараз сцена.
Незабаром зовнішній вигляд площі знову зазнав змін. У 1938 на її південному боці збудували велетенське приміщення нового поштамту. Перед тим дерева росли впритул до теперішньої вулиці Січових Стрільців.
Далі – проглядається поворот в невелику вулицю (цифра №3). Назви вона не мала, а просто з’єднувала Собеського та Сапіжинську (нині – це Вічевий майдан)
На передньому плані (цифра №4) – пасаж Єгера. У 1908–10 рр. новий власник будівлі провів перебудову кам’яниці, в результаті якої з’явився третій поверх, але зник портик. Фасад був оформлений у стилі поміркованої сецесії. По осі кам’яниці над аттиком розміщена скульптурна група «Пастух і пастушка».
Окрім того, на світлині ледь проглядаються кам’яниці Горовіца (цифра №6), збудована ще у 1894 році. Будинок культурно-просвітницького товариства “Руська бесіда” (цифра №5), 1880 рік побудови. А ще трохи далі – синагога Жідачівер клойз і Хана Гурвіц шул. (теперішній обласний будинок культури УТОГ, вул. Січових Стрільців, 28). На картинці – цифра №7.
ПІК пропонує поглянути, які змінилася ця ділянка вулиці Собєського, а нині – частина Січових Стрільців.
А ось, власне, як виглядає сучасна панорама на вулицю С. Стрільців:
Читайте також у ПІК:
- Було-стало: Фортечний провулок та “Бастіон” в Івано-Франківську (ФОТО)
- Було-стало: вигляд на Станіславів-Франківськ з Вовчинецького пагорба (ФОТО)
- Було-стало: найкоротша і найвужча вулиця Івано-Франківська (ФОТО)
- Було-стало: вулиця Камінського у Станіславові-Франківську (ФОТО)
- Було-стало: парадна брама Палацу Потоцьких у Франківську (ФОТО)
- Було-стало: колишній Німецький дім на Шухевичів у Франківську (ФОТО)
- Було-стало: кам’яниця Файбіша Катца у Станіславові-Франківську (ФОТО)
- Було-стало: що колись було на місці будинку-гіганту на площі Ринок у Франківську (ФОТО)
- Було-стало: колишня вулиця Берка Йоссельовича в Станіславові-Франківську (ФОТО)
- Було-стало: пам’ятки архітектури на Залізничній у Франківську (ФОТО)
Підписуйтесь на нашу сторінку у Facebook, Instagram , Youtube та Telegram
Читайте нас у тг