Івано-Франківськ

Громади Прикарпаття та інших областей розбудовують системи енергетичного менеджменту (ФОТО)

На завершальному етапі кожна громада розробить та затвердить середньострокову програму підвищення енергоефективності.

56685d20 34cc 434b b921 0d0c99380757 1280x960 1 scaled

Протягом червня в дев’яти громадах – Городенківській, Галицькій та Долинській Івано-Франківської області, Глибоцькій, Новоселицькій та Хотинській Чернівецької області, Горінчівській, Свалявській та Ясінянській Закарпатської області, які є учасниками проєкту «Співпраця задля впровадження систем енергетичного менеджменту в територіальних громадах Івано-Франківської, Чернівецької, Закарпатської областей», відбулись засідання робочих груп.

Діяльність цих робочих груп, до яких входять місцеві фахівці та залучений експерт проєкту, спрямована на координацію процесу виконання заходів проєкту. На засіданнях обговорили організаційні аспекти запровадження систем енергетичного менеджменту у відповідних виконавчих комітетах, та узгодження необхідних місцевих нормативно-правових актів, необхідних для їх функціонування, розповідає ПІК із посиланням на Версії.

Також окремо приділили увагу питанням збору вихідних даних для розрахунку базового енергетичного балансу та кадастру викидів по кожній громаді, проєктним ідеям громад, які розглядаються для включення до майбутніх середньострокових програм енергоефективності.

У Чернівецькій області кожна із громад успішно забезпечує виконання заходів проєкту завдяки особистому зацікавленню з боку очільників громад, якісній роботі відповідальних осіб у тісній координації з експертом проєкту Володимиром Смолієм та регіональним координатором Нелею Малько.

zobrazhennya viber 2023 06 14 10 19 15 376

У Новоселицькій міській територіальній громаді учасники запропонували багато ідей для включення до майбутньої 3-річної програми енергоефективності. Найбільш пріоритетними для громади є заходи у сфері термомодернізації закладів бюджетної сфери, підтримка участі громад багатоквартирних будинків міста у програмі «ЕнергоДім» Державного фонду енергоефективності, а також підвищення енергоефективності технологічних процесів водопостачання. Також керівництво громади висловлює зацікавлення у долученні громади до числа підписантів Угоди Мерів – провідної ініціативи, започаткованої Європейським Союзом, що охоплює місцеві та регіональні органи влади, які беруть на себе добровільні зобов’язання підвищувати енергоефективність та нарощувати використання відновлювальних джерел енергії на своїх територіях. Слідуючи цим зобов’язанням, підписанти Угоди прагнуть скоротити власні викиди СО2 щонайменше на 30% до 2030 року, сприяючи, таким чином, розвитку екологічно орієнтованої економіки та підвищенню якості життя.

zobrazhennya viber 2023 06 14 10 20 06 382

zobrazhennya viber 2023 06 14 10 20 02 000

Хотинська міська громада не є новачком у питанні розбудови місцевої політики сталого енергетичного розвитку. Громада є активним підписантом Угоди Мерів, у 2016 році розробила План дій сталого енергетичного розвитку та клімату, і з того ж часу має систему енергетичного менеджменту. Система енергетичного менеджменту у Хотинській громаді функціонує на базі відділу житлово-комунального господарства, інфраструктури та енергоефективності. На засіданні робочої обговорили питання можливих джерел для залучення фінансових ресурсів у проєкти енергоефективності та потенційні проєктні ідеї, зокрема для можливого подання на кредитне фінансування.

zobrazhennya viber 2023 06 18 07 25 10 111

zobrazhennya viber 2023 06 18 07 25 07 069

Глибоцька територіальна громада також демонструє високе зацікавлення в успішній реалізації проєкту. Громада з часу свого створення у 2015 році є членом Асоціації «Енергоефективні міста України», до останнього часу підтримувала функціонування системи енергетичного менеджменту.

Втім після початку повномасштабного вторгнення ця робота була дещо призупинена, оскільки місцевий енергоменеджер у лавах ЗСУ захищає незалежність і територіальну цілісність України. Тому з метою відновлення функціонування системи енергоменеджменту, керівництвом громади прийнято рішення направити на проходження фахового навчання в рамках проєкту інших фахівців виконавчого комітету.

На засіданні робочої групи було детально обговорено питання щодо доцільності впровадження деяких відновлюваних джерел енергії в громаді, окреслено можливе коло проєктів, які найбільш доцільно подавати на зовнішнє фінансування.

zobrazhennya viber 2023 06 15 12 15 10 689

«В цілому, усі три громади учасники проєкту з Чернівецької області демонструють високий рівень мотивації, наявність політичної волі та націленість на досягнення якісних результатів. У жодній із громад процес не розпочинається з нуля. Усі заходи визначені календарним планом впроваджуються своєчасно. До кінця червня у всіх трьох громадах буде завершено процес організаційного та нормативно-правового забезпечення функціонування систем енергоменеджменту. А вже найближчим часом очікується впровадження систем енергетичного моніторингу на базі спеціалізованого програмного продукту, що буде закуплено в рамках проєкту», – відмічає експерт проєкту у Чернівецькій області Володимир Смолій.

В Івано-Франківській області учасниками проєкту є Галицька, Долинська та Городенківська громади.

Засідання робочої групи в Городенківській громаді відбулось 13 червня. Обговорили питання впровадження системи енергоменеджменту в громаді, яка дасть можливість  відстежувати споживання енергоресурсів громадськими будівлями, аналізувати їх перевитрату та впроваджувати енергоефективні заходи. Особлива увага приділялася закладам освіти, які є найбільшими споживачами енергоресурсів в громаді.

Також окремо обговорили питання якісного збору та аналізу даних про об’єкти, які є на балансі громади, та споживання енергоресурсів по кожній будівлі. Зібрані дані увійдуть в основу розробки Програми енергоефективності, енергобалансу громади та базового кадастру викидів СО2.

354031995 565909985747836 2423755641870633417 n

353991112 565912649080903 4138575101715351320 n

У Галицькій громаді також ґрунтовно підійшли до втілення ініціативи енергоменеджменту задля напрацювання механізмів підвищення енергоефективності та розробки управлінських рішень щодо ефективного використання енергетичних ресурсів. На засіданні робочої групи обговорили пріоритетні заходи та потенційні проєктні ідеї задля підтримки функціонування системи енергетичного менеджменту в громаді, а також визначили основні цілі в сфері енергоефективності та енергобезпеки.

56685d20 34cc 434b b921 0d0c99380757

58c742d5 89d5 4d1c b968 2f84298d5cc9

Долина – перше місто в Україні, яке отримало європейський сертифікат енергоефективного менеджменту. Громада також є підписантом Угоди Мерів, а свого часу Долина отримали грант на реалізацію демонстраційних проектів Угоди мерів у рамках програми CoM-DeP. Тут був реалізований проєкт «Комплексна термомодернізація 30 багатоквартирних будинків з утепленням фасадів та цокольних поверхів повністю». На засіданні робочої групи етапи реалізації проєкту в громаді та вирішили оновити нормативно-правову базу міськради по системі енергетичного менеджменту згідно нових вимог законодавства. Також в бюджетні заклади громади надішлють опитувальники для визначення пріоритетних для впровадження енергоефективних заходів.

353565806 1002935551080164 3973499680592151452 n

На Закарпатті реалізують проєкт “Співпраця задля впровадження систем  енергоменеджменту в територіальних громадах Івано-Франківської, Чернівецької, Закарпатської областей” реалізують в Ясінянській, Горінчівській та Свалявській громадах.

В Ясінянській громаді, яка є однією з найвисокогірніших в Україні, енергоефективність є важливою складовою стратегії розвитку. На засіданні робочої групи обговорили розробку енергетичного плану та впровадження системи енергетичного менеджменту в громаді.

yasinya

yasinya 2

«Система енергетичного менеджменту необхідна в сьогоднішніх реаліях, адже вона є окупною і приносить стільки є коштів, скільки на неї витрачається», – відмітив на засіданні експерт проєкту у Закарпатській області Любомир Жовтуля.

В Горінчівській громаді зацікавлені впровадити систему енергоменеджменту та енергоефективні заходи, оскільки громада не газифікована і значна частина соціальних закладів та адмінбудівель обігрівається електричними засобами, що дає значне навантаження на місцевий бюджет. На засіданні робочої групи обговорили перші кроки, які необхідно здійснити в громаді в рамках підготовки Програми енергоефективності та окреслили пріоритетні енергоефективні заходи, які планують запровадити в бюджетних установах.

gorinchivska 1

gorinchivska 2

В Свалявській громаді, яка нещодавно приєдналася до європейської ініціативи Угода Мерів, націлені розвивати регіональну політику на основі принципів сталої енергії, посилення енергетичної безпеки та підтримки глобального руху в боротьбі зі змінами клімату. І система енергоменеджменту є вагомою складовою цієї стратегії.

На засіданні робочої групи обговорили заходи у сфері термомодернізації, які планують запровадити в місцевих бюджетних установах, та перспективи впровадження деяких відновлюваних джерел енергії в громаді.

svalyava

«Впровадження систем енергоменеджменту в громадах Закарпатської області є кроком у напрямку сталого розвитку і енергоефективності. Ці системи дозволяють ефективніше контролювати та керувати споживанням енергії в житлових будинках, комунальних установах та промислових підприємствах. Завдяки впровадженню систем енергоменеджменту громади отримують змогу зберігати енергію, виявляти та усувати неефективність у системах опалення, освітлення та інших енергозалежних процесах. Це сприяє зменшенню витрат на енергоспоживання, зниженню навантаження на енергетичну мережу та зменшенню негативного впливу на довкілля», – відмітила регіональний координатор проєкту в Закарпатській області Аліна Шимон.

svalyava 2

У рамках проєкту енергоменеджери громад, окрім фахового навчання, отримають у своє розпорядження необхідне матеріально-технічне забезпечення, що включатиме зокрема і «валізи енергоменеджера». А на завершальному етапі, кожна громада отримає розроблений актуальний власний енергетичний баланс та кадастр викидів, на підставі якого розробить та затвердить середньострокову програму підвищення енергоефективності.

Читайте також у ПІК: 

Приєднуйтесь до нас у Facebook, Instagram, Youtube та Telegram

Читайте нас у тг






Коментарі

0

Коментарів ще немає

© 2020 Всі права захищено