Сьогодні мова піде про коротенький провулок між вулицями Галицькою та майданом Шептицького.
У часи Австрії та Польщі вулочка мала назву св. Вікентія або Вінсентія Як стверджує архітектор Ігор Панчишин, св.Вінсент був патроном Андрія Потоцького Андрія, а відтак і міста . Цікаво, що у Колегіальному костелі довший час зберігались мощі св.Вінсента., які були завше з Потоцьким, які він привіз із Риму, допоки совіти не викинули це все на вулицю.
“Дотепер один з ківоріїв у трансепті (часом кажуть “циборій”) у фарному костелі (тапер Художній музей) так і зветься “ківорій Вінсенса”, – наголосив дослідник.
Під час німецької окупації, а також за совітів провулок не мав назви, так само, власне, як й нині.
У радянський час у вищезгаданому провулку сталася трагедія. У старовинного будинку №29 (виходить на вул. Галицьку) в 1952 році раптово завалилася частина стіни, яка виходила у провулок. Саме тоді там проходила дівчина – студентка медичного інституту. Вона загинула на місці. Історія набула розголосу у місті. Будинок відремонтували й підперли контрфорсами. Може, саме тому він уцілів у 1980-х, коли перебудували цілий квартал.
Натомість давній будинок №31 (також виходить на вулицю Галицьку, нині на його місці готель “Атріум”) був завалений у 1985-86 рр.
У матеріалі використані світлини Ігоря Панчишина, Ігоря Роп’яника, Ігоря Меніва, та з особистого архіву автора.
Читайте також:
- Було-стало: як виглядав водоспад в Яремче понад 100 років тому (ФОТОархів)
- Було-стало: “церква на Гірці” в Станіславові-Франківську (ФОТО)
- БУЛО-СТАЛО: оманлива панорама мікрорайону Майзлі в Івано-Франківську (ФОТО)
- БУЛО-СТАЛО: колишня вулиця Домбровського, а нині – Підгірянки у Франківську (ФОТО)
- Було-стало: готель “Дністер” в Івано-Франківську (ФОТО)