Вже неодноразово активісти та небайдужі громадяни Івано-Франківська підіймали питання щодо доцільності збереження історичного середовища міста, та його пам’яток.
Однією з таких вважається кам’яна печера-ґрот монастиря редемптористів XIX ст., що колись побудували монахи цього ордену, коли їх з Бельгії запросив Митрополит Андрій Шептицький.
Ґрот раніше знаходився біля монастиря по вулиці Голуховського (тепер – Чорновола), на місці, де зараз розташована територія міського перинатального центру та Церкви Різдва Пресвятої Богородиці.
Про з приходом “совітів” будівлю монастиря спершу віддалі під дитячу поліклініку та профспілку медпрацівників. Але, щойно в 1976 році медзаклад переїхав у нове приміщення по вулиці Тичини, монастир – знищили.
Порятунок пам’ятки
На початку 80-х років, поруч з територією монастиря, розпочалось будівництво нового корпусу пологового будинку і всі приміщення редемптористів були зруйновані, крім “Лурдського гроту”, який неймовірними зусиллями вдалося перевезли на територію тодішньої школи міліції по вул. Національної Гвардії.
«Цей грот перевозив полковник Іван Харченко і відновлював його. Якщо б він того не зробив – грот було би знищено совітами як елемент «чуждої» ідеології», – розповів у соцмережі Павло Фріс, відомий правознавець-криміналіст, доктор юридичних наук, професор та завідувач кафедри кримінального права ПНУ.
За його словами, Іван Харченко перевозив і будував грот, а сам Павло Львович робив озеро біля нього.
«До речі, на озеро ми перевезли фонтан з якогось маєтку з Городенка чи зі Снятинщини. Де він дівся – не знаю», – пригадує він.
Що відбувається зараз
Як розповів відомий міський активіст та правозахисник Володимир Ковальчук, 10-поверхові висотки на вулиці Національної Гвардії «ростуть швиденько, мов гриби влітку».
«З колишньої кухні школи міліції ще два дні тому виднілось хіба ось це вікно. Сьогодні і його уже не має. Риють чергові котловани, вивозиться цегла, йде підготовка до нової забудови… Виникає питання, чи будівельна фірма, якій дозволили активно розбудовувати територію колишньої школи міліціїі і широко рекламує продаж квартир у новобудовах, збереже цей “Лурдський ґрот”: архітектурну й релігійну пам’ятку для Івано-Франківська», – йдеться у дописі.
А у коментарях містяни запитують, чи міська рада, яка погодила цій фірмі будівництво багатоповерхівок, поцікавиться, чи залишиться ця колись висвячена отцями- редемптористами печера-ґрот?
Грот – на місці, але чи надовго?
Днями питання у соцмережі з’явилася нова світлина ґроту, на який пам’ятка ще на своєму місці. Але, схоже, переносити його ніхто не поспішає.
Користувач Євген Хитрук, який й оприлюднив фото, пропонує перевезти грот у міський парк Шевченка.
«Невже в міській владі немає нікого хро народився і вирівс у Франківську, нікого, кому хотілосяб зберігти історичну пам’ятку міста. Невже настільки складно та дорого перевезти цей грот, хоча би в парк Шевченка, невже там не знайдеться місця, чи це було би менш цікавим за зелених слоненят?», – йдеться у дописі.
Наразі ситуація виглядає таким чином:
Читайте також:
- Садівники з вул. Івасюка відстояли свою територію від багатоквартирної забудови (ВІДЕО)
- Було-стало: колишні казарми австрійської кавалерії в Івано-Франківську (ФОТО)
- У Франківську затвердили програму архітектурно-археологічних досліджень на території палацу Потоцьких
- Будівництво житла для ВПО, проблеми із теплом та нові котельні: у Франківську
- Було-стало: провулок від Ратуші до “фари” у Франківську (ФОТО)