Які ліки та таблетки при надмірному вживанні можуть шкодити внутрішнім органам? Варто знати, що будь-які ліки за надмірного вживання можуть бути шкідливими. Від перевантаженості організму ліками можуть передчасно померти близько 150 тис. людей. Про це пише ПІК з посиланням на ВІКНА.
Зокрема, варто бути обережними з такими ліками:
- Нестероїдні протизапальні препарати (НПЗП) — наприклад, ібупрофен, диклофенак і напроксен, індометацин (є ризики виразки шлунку, підвищення тиску, серцевої недостатності, негативного впливу на нирки).
- Аспірин (може підвищувати ризики шлункової кровотечі).
- Діазепам (високі ризики втрат свідомості, падінь, загальмованості).
- Амітриптилін, Бентил (за надмірного вживання викликають загальмованість, плутанину свідомості, закрепи, сухість у роті, у чоловіків — проблеми з сечовипусканням).
- Дифенгідрамін (можуть викликати розмитість зору, плутанину свідомості, закрепи, проблеми із сечовипусканням, сухість у роті).
- Пластирі з естрогеном (можна використовувати виключно для випадків менопаузи).
- Аптечні антипсихотики (показані лише тим, хто має психози, в інших випадках — підвищують ризики інсульту, викликають тремтіння кінцівок).
- Дигоксин (токсичний для літніх людей, для людей, що мають проблеми з нирками).
- Амаріл (може спричинити небезпечно низький рівень цукру в крові).
- Циклобензаприн (за надмірного вживання провокує запаморочення, запор, сухість у роті, проблеми з сечовипусканням). Крім цього, висока ефективність препаратів не доведена клінічно.
До ліків, які слід вживати з обережністю, також належать інгібітори ангіотензинперетворювального ферменту (АПФ) — ті, що закінчуються на -прил. Наприклад, еналаприл, раміприл тощо. Вони можуть шкодити ниркам.
“Слід пам’ятати, що не можна займатися самолікуванням та на власний розсуд підбирати собі пігулки. Це має робити лікар після якісного обстеження. І обов’язково повідомляй лікарю про те, які пігулки ти вже вживаєш”, – йдеться у повідомленні.
Симптомами, що можуть вказувати на потребу скасувати прийом пігулок, є такі:
- Сильні побічні ефекти — нудота, блювота, головний біль, зміни настрою.
- Кровотечі.
- Високий чи низький тиск.
- Запаморочення та втрата свідомості.
- Загальмованість.
- Висипи та свербіж.
- Набряки та алергічні реакції.
Резистентність до ліків — це явище, коли мікроорганізми (віруси, бактерії, паразити тощо) або органи перестають бути чутливими до ліків.
Резистентність може розвинутися з кількох причин, серед яких неправильне постійне вживання антибіотиків/ферментів/пігулок, зміни у ДНК, поширення стійких мікроорганізмів через розвиток промисловості та забруднення довкілля.
Читайте також у ПІК:
- Чи може медична допомога надаватися без направлення: пояснення МОЗ
- У Франківську на “Дні здоровʼя” консультували лікарі “Оксфорд Медікал” (ВІДЕО)
- Комплексне діагностування зорової системи
- Люди Прикарпаття: лікар-репродуктолог Володимир Воробій (ВІДЕО)