Верховна Рада ухвалила закон, за яким з 2025 року Україна більше не переходитиме з “зимового” часу на “літній”.
На початку 2019 року Європарламент теж підтримав пропозицію відмовитися від переведення годинника, але дійти згоди про прийняття спільного законодавства досі так і не вдалося, тому весь Євросоюз і надалі переходить на “літній” час.
У Центрі громадського здоров’я розповіли, як це може впливати на здоров’я, пише ПІК.
” Вчені з’ясували, що зміна часу впливає, насамперед, на так звані «циркадні ритми», циклічні коливання інтенсивності різних біологічних процесів, пов’язаних зі зміною дня й ночі. Незважаючи на зв’язок із зовнішніми стимулами, циркадні ритми мають ендогенне походження, представляючи таким чином «внутрішній біологічний годинник» організму. Зміна часу двічі на рік порушує сталі циркадні ритми і має всебічний негативний вплив на наш стан”, – йдеться у повідомленні.
Дослідження також показали, що перехід на літній час може знижувати ефективність сну і збільшувати час засинання. Порушення сну, викликані зміною часу, можуть тривати кілька днів, і це особливо важливо для людей, які вже мають розлади сну.
Дослідження, які проводилися в Фінляндії, засвідчили, що порушення “циркадного ритму” під час переходу пов’язані з підвищеним ризиком ішемічного інсульту (ІІ). Кількість госпіталізацій з приводу ІІ зростає впродовж перших двох днів після переводу годинника.
Також це підтверджено дослідженням, опублікованим у «The New England Journal of Medicine», за результатами якого виявилося збільшення кількості серцевих нападів у перший тиждень після переходу на літній час.
За результатами метааналізу саме перехід на літній час хоч і незначною мірою, але помітно збільшує ризик гострого інфаркту міокарду.
Недостатній сон і порушення циркадних ритмів можуть призводити до когнітивних порушень і підвищувати ризик розвитку депресії, знижувати увагу та продуктивність.
Перехід на “літній” час сприяє сонливості на робочому місці та збільшує травматизм на виробництві. Зміни в режимі дня можуть негативно впливати також на якість навчання.
Дослідження свідчать про те, що відмова від переведення стрілок на годину вперед допомагає:
- запобігти додатковому навантаженню на серцево-судинну систему;
- уникнути недосипання, зокрема, водіям;
- зберегти стабільний графік роботи та навчання, і кращу продуктивність;
- потурбуватися про внутрішній спокій без зайвої тривожності та посиленого ризику розвитку депресії.
“Тож перейти на «зимовий час» 27 жовтня та лишитися на ньому назавжди — це хороша ідея, яка матиме виключно позитивний вплив на здоров’я населення України”, – зазначили у Центрі громадського здоров’я.
До слова, у Міненерго розповіли, чи вплине на енергетику скасування переведення годинників
Читайте також:
Читайте нас у тг