В Україні за новим церковним стилем Різдвяний піст 2024 року розпочинається 15 листопада й триватиме до 24 грудня. Початок випадає на наступний день після дня пам’яті апостола Пилипа. Тому друга назва цього періоду – Пилипів піст або Пилипівка, пише ПІК.
Різдвяний піст триває 40 днів і потрібен, щоб допомогти християнам підготуватися до величного свята Різдва Христового. Головна мета посту – духовне очищення людини. Тому Різдвяний піст – це відмова не тільки від скоромної їжі, але й від гріховних думок, згубних пристрастей і звичок для того, щоб можна було з чистим серцем зустріти свято Різдва. Кожна людина сама вирішує постити їй чи ні.
Кому можна не постити
Традиційно не постять хворі люди, вагітні жінки, діти. Також можна не дотримуватися посту воїнам, оскільки вони перебувають у складних умовах. Але навіть якщо людина не може постити через здоров’я, то вона все ще може відмовитися від шкідливих для душі звичок. Наприклад, утримання від лайки – це теж піст.
Що можна і не можна їсти під час Різдвяного посту
У цей період церква рекомендує утримуватися від вживання м’яса, молочних продуктів, яєць, макаронів та випічки, що містять м’ясо та молочні продукти. А також уникати фаст-фуду та алкоголю. У вихідні та деякі святкові дні дозволяється риба, що додає різноманітності раціону.
Як правильно постити без шкоди для здоров’я
Якщо людина має намір постити, то не повинна починати це робити під час багатоденних постів. На тижні є два пісні дні – середа і п’ятниця. Старці радять новачкам починати постити саме з цих днів.
Щоб піст не став стресом для організму, варто спочатку прибрати з раціону один продукт і не їсти його під час постів протягом року, наприклад, відмовитися від м’яса. Наступного року в дні постів людина вже може відмовитися і від молочних продуктів чи яєць.
Дієтолог попереджає: не можна різко відмовлятися від звичних продуктів. Це може бути важко психологічно, і в людини буде зрив: вона не зможе зупинитися, почне переїдати. А це може нашкодити здоров’ю.
Що ще не можна під час посту
Крім харчових обмежень, важливою частиною Різдвяного посту є духовна підготовка та очищення. У цей час заборонено курити, відвідувати розважальні заходи та гучні вечірки. Окрім того, не можна казати погані слова, ображати людей та проводити обряди вінчання. У піст також заборонені сварки, ненависть та жадібність.
Читайте також у ПІК:
- У ПЦУ пояснили, чи можна відмовлятися бути хрещеним чи хрещеною
- Рецепт на вихідні: виноградні смаколики для настрою та розмаїття (ФОТО)
- Чи правильно казати по телефону “алло”: пояснення мовознавця
- Шахед на Калущині, вибори в США, дипфейк з священником: ТОП-10 новин тижня за 4-10 листопада
Читайте нас у тг