Здавалось би: чого-чого, а шоколадних цукерок є таке розмаїття, що годі заморочуватися над їх виготовленням. Та коли ви хоч раз скуштуєте зроблені власноруч, то купованих навіть не захочете пробувати. Хіба що для порівняння та сатисфакції того, що домашні набагато смачніші, та навіть виходять дешевшими від фабричних.
Що потрібно для успіху
Основою цукерок є шоколад. Його можна зробити самотужки з какао-порошку або придбати готовий у крамницях.
“Відмінною рисою кондитерського різновиду шоколаду є швидке розплавлення на водяній бані і таке ж швидке затвердіння продукту, — читаємо на сайті tortino.com.ua. — На відміну від звичайної плитки, яка тане в руках, глазур та вироби з неї можна без побоювання взяти до рук”.
Какао-порошок часто використовується в кондитерській справі. Насправді це дрібно мелений макух, який залишається після видавлювання масла з какао-бобів. Саме це масло використовують для виготовлення шоколаду.
Пригадується, у Львові в студентські часи можна було придбати на Краківському ринку брили гіркого твердого шоколаду та трохи дешевшого молочного. Його брали із відомої кондитерської фабрики “Світоч”.
У домашніх умовах шоколад виготовляють із какао-порошку з додаванням цукру та какао-масла. За бажанням можна брати ще сухе молоко, ваніль, мелену корицю чи мигдаль. А вже геть спрощено, коли шоколадну глазур варять із додаванням вершкового масла та звичайного молока.
Останнім часом для шоколадної глазурі використовують і кероб-порошок. Він за кольором подібний до какао-порошку, однак солодший та не містить кофеїну. І боби з цієї екзотичної рослини висушують на сонці.
Якщо беремо готовий шоколад, то для приготування цукерок його темперуємо. Тобто плитку ламаємо та розігріваємо на водяній бані до 45 градусів. Додаємо какао-масло, щоб відновити кристалічну сітку, зруйновану під час розтоплення. Виливаємо до широкої миски та охолоджуємо приблизно до 30 градусів. Для цього лопаткою розтираємо по поверхні та знову згортаємо на купку. Готовою сумішшю наповнюємо кондитерський мішок. Якщо ж немає кондитерського електронного термометра, робимо це “на око”.
Заздалегідь треба підготувати форми для цукерок. Їх можна придбати в спеціалізованих крамницях або на сайтах. Форми перед наповненням протирають ваткою зі спиртом. Під руками має бути шпатель для вирівнювання виробів. Бажано користуватися гігієнічними рукавичками. Начинкою для цукерок можуть слугувати горіхи, ягоди з варення, уварений з білим шоколадом джем.
“Готовою шоколадною масою наповнюємо кондитерський мішок і витискаємо її до формочок так, щоб покрити стінки, — розповідає блогерка Олена Мицканюк. — Ставимо форму для стабілізації до холодильника на 15 хвилин, далі наповнюємо начинкою, але не до самого верху. Ставимо до холодильника для її стабілізації. Опісля шоколадною масою закриваємо дно цукерок, залишки знімаємо шпателем і знову ставимо форму на холод. Готові вироби виймаються легко і виглядають гарно”.
Фантазійні букети
Ідею взятися за виготовлення домашніх шоколадних цукерок кілька років тому подала мешканка Городенки Наталія Дубковецька. А сама вона спробувала нову справу через бажання зробити особливі солодощі для сина. Згодом так удосконалила процес, що навіть робила цілі букети на замовлення.
“Зазвичай букетики виконуються з білого та молочного шоколаду, — розповідає Наталія. —Квіти з чорного шоколаду, як на мене, виглядають трішки сумно, потребують особливого декору та упакування. Але рішення прийшло саме по собі: смачний класичний трюфель з начинкою, яка так і тане в роті, та позолочене серденько з сублімованою (попередньо замороженою) полуницею та мигдалем”.
А ще Наталія робила сирні трюфелі: це поєднання чорного бельгійського шоколаду та італійського сиру “Горгонзола”. Нове дихання її шоколадного хобі. Виготовляла так само шоколадні плитки, прикрашені квітами з білого шоколаду.
Як пришвидшити процес
Звісно, всі ці процеси потребують досвіду та багато часу. Однак можна зробити надзвичайно смачні цукерки трошки простіше. Наприклад, узяти півкілограмову плитку італійського шоколаду, що його часто завозять до наших крамниць. Відколоти 2 дольки, покласти в горнятко, додати 1 ст. л. будь-якого сиропу чи навіть кип’яченої води, розігріти в мікрохвильовці та зразу наповнити підготовлену форму. Струсити її, щоб маса розподілилася рівномірно, охолодити. Цукерки виймаються легко.
Як варіант — гарячою шоколадною масою наповнити форму наполовину, покласти горішок, зверху знову шоколад, і утрамбувати кожен цукерок меленими горіхами. Якщо взяти подрібнене зеленувате насіння гарбуза, то матимете ефект цукерок із фісташками.
Ще один випробуваний варіант, коли кілька дольок шоколаду розтоплюємо на водяній бані, додаємо підсушеного та перемеленого насіння гарбуза, соняшника, подрібнені волоські горіхи, сухе молоко, джем тощо. Ложкою набираємо масу та наповнюємо форму. Струшуємо та вирівнюємо шпателем. Охолоджуємо. Форми для цукерок є у вигляді різних квіточок, фігурок. Тож фантазії немає меж.
Із цієї маси можна робити кульки та занурювати в шоколадну глазур, обкачувати в кокосовій стружці, мелених горіхах чи вафлях. Всередину так само втискаємо горішок. Або ж якщо шоколадна маса без начинки, то готуємо трюфель, тобто формуємо цукерок у вигляді конуса та обвалюємо в какао.
Цукерки можна упакувати в саморобні пакетики з прозорого целофану або ж придбати готові паперові коробки в спеціалізованих крамницях для кондитерів.
Наближається день Святого Миколая. Маєте ще час для експериментів. Зроблені власноруч цукерки додадуть вашим рідним і близьким радості, а отримані емоції компенсують затрачений час. Адже солодощі та подарунки люблять не лише діти, а й дорослі.
Людмила Стражник. Фото Наталії Дубковецької та авторки
Читайте нас у тг