Кафедра геології та розвідки нафтових і газових родовищ Івано-Франківського національного університету нафти і газу за понад 80 років свого існування підготувала понад 4000 фахівців-геологів, які успішно працювали й сьогодні працюють на виробництві, в науково-дослідних організаціях і вищих навчальних закладах, серед яких – понад 50 докторів наук, членкорів та академіків Національної академії наук України, пише ПІК.
За словами завідувачки кафедри геології ІФНТУНГ Ірини Михайлів, за запасами нафти та газу Україна посідає четверте місце в Європі, а їх раціональне використання повинно стояти на варті національних інтересів. Пошук і розвідка нових родовищ, моделювання їхньої геологічної будови та підрахунок запасів, підготовка й супровід розробки родовища нафти і газу – це основні напрямки діяльності фахівців-геологів.
“Нафтогазогеологічна освіта на теренах Західної України була започаткована у 1945 р. в стінах Львівського політехнічного інституту, а з 1963 р. переведена у його Івано-Франківську філію, де з 1967 р. здійснюється на базі кафедри геології та розвідки нафтових і газових родовищ у складі нафтового факультету (нині – Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу). Зараз кафедра – це базовий навчально-науковий структурний підрозділ факультету природничих наук ІФНТУНГ, що забезпечує кадрами нафтогазову галузь України”, – розповідає пані Ірина.
Підготовка фахівців-геологів у ІФНТУНГ ведеться за трьома рівнями вищої освіти: бакалавр, магістр, доктор філософії. Студенти здобувають освіту за спеціальністю 103 Науки про Землю (ОПП “Геологія нафти і газу”), а також читаються окремі дисципліни для здобувачів спеціальностей 051 Економіка бізнесу, 184 Гірництво, 185 Нафтогазова інженерія, 192 Будівництво та цивільна інженерія, 242 Туризм і рекреація.
“Крім того, забезпечуємо підвищення кваліфікації фахівців, котрі вже працюють у нафтогазовій галузі, ведемо перепідготовку фахівців, які здобувають другу вищу освіту; а також науково-дослідну роботу у сфері нафтогазової геології”, – додає науковиця.
Науково-дослідна робота кафедри полягає у виконанні держбюджетних фундаментальних та госпдоговірних прикладних досліджень на замовлення підприємств та організацій нафтогазової галузі. Основні напрями досліджень:
- теоретичні та практичні проблеми нафтогазової геології;
- геодинамічне моделювання глибинної будови надр України;
- прогнозування аномальних пластових тисків у надрах;
- оцінка перспектив нафтогазоносності окремих територій;
- обґрунтування вибору першочергових об’єктів для пошукових робіт на нафту і газ;
- геолого-економічна оцінка ділянок надр;
- геомеханічне моделювання об’єктів;
- комп’ютерні технології в нафтогазогеологічних дослідженнях;
- створення експертних систем діагностики нафтогазоперспективних об’єктів;
- наукове обґрунтування пошуків нетрадиційних джерел вуглеводнів.
Загалом на кафедрі сформовано низку наукових напрямів, окремі з яких переросли в наукові школи. Одна із них, заснована професором Б.Й. Маєвським, вивчає вплив геодинамічних процесів на формування і нафтогазоносність осадових басейнів. Друга наукова школа, заснована професором О.О. Орловим, розробляє геодинамічну концепцію походження аномальних тисків у земній корі та методи їхнього прогнозування. Їх напрацювання – база для нових високоефективних підходів до вирішення конкретних актуальних проблем нафтогазової геології.
“Можна впевнено констатувати, що жодне родовище нафти чи газу за останні 80 років не було відкрите без участі випускників кафедри ГРН. На їхньому рахунку – сотні відкритих та розвіданих родовищ нафти і газу, зокрема унікальне за запасами Шебелинське та великі — Долинське, Західнохрестищенське, Єфремівське, Яблунівське, Битків-Бабченське та багатьох інших”, – каже Ірина Михайлів.
Також студенти-геологи мають змогу отримувати стипендії та брати участь у програмах стажування у провідних нафтогазових компаніях України. А випускники роблять успішну кар’єру у провідних нафтогазовидобувних компаніях Групи «Нафтогаз», зокрема ПАТ “Укрнафта”, АТ “Укргазвидобування”, ТОВ «ДТЕК Нафтогаз», група компаній «Smart-energy», група компаній «Бурісма», група компаній «Західнадрасервіс», Slb, Shevron та ін.
“Їхнє професійне майбутнє – забезпечене. І будьмо відвертими – якісна підготовка фахівців такого профілю – це забезпечене енергетичне майбутнє нашої держави. Бо, як ми вже знаємо, нафта і газ – це не лише пальне, зокрема для F-16 та ”Himars”, це – тепло в приміщеннях і смачний борщик на кухні, а ще – це розчинники, технічні масла, бітум та такі високотехнологічні матеріали, як пластмаси і тканини для одягу (до речі, військового також). Тому нині підготовка фахівців-геологів – надзвичайно важлива місія із числа тих, що визначають економічне, а відтак і політичне майбутнє України”, – зауважує науковиця.
Додамо, що візитівкою університету є геологічний музей, який вважається одним із кращих у Європі. Геологічний музей ІФНТУНГ налічує понад 10 тисяч експонатів мінералів, корисних копалин, гірських порід та взірців флори та фауни з усіх країн світу.
Геологічний музей Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу від початку повномасштабної війни в Україні став справжнім місцем паломництва екскурсантів. Саме сюди прагнуть потрапити і нові мешканці обласного центру, котрі переселились на Прикарпаття з окупованих регіонів, і місцеві жителі – як дорослі, так і діти. І якщо школярі спішать сюди з великої цікавості до унікальної мінералогічної колекції музею, то дорослі до того ж мають прагматичний інтерес – побачити навчальну базу підготовки фахівців однієї з найважливіших галузей економіки країни, нафтогазової, й допомогти своїм дітям визначитись із вибором перспективної професії. Такої, приміром, як професія геолога.
Якщо років сорок тому його образ ледь не ототожнювався з романтиком- мандрівником, то нині є чітке розуміння: геологія – фундамент нафтогазорозвідки, а в українських реаліях це дорівнює енергонезалежності. Та й обороноздатності теж, адже літаки й танки потребують тільки палива з вуглеводнів. Тому, схоже, в топ популярних професій незабаром увійде саме геологія, фахове середовище якої ось уже понад 80 років формують викладачі ІФНТУНГ. До слова, саме науковці цього університету зробили чималий внесок у вивчення Льодовикового періоду життя нашої планети.
Унікальні мінерально-сировинні запаси нашої держави, до слова, є предметом зазіхань ворогів, котрі добре знають, що із 120 видів корисних копалин, які споживають у світі, в надрах України виявлено 117. Залізні, марганцеві, титано-цирконієві, уранові руди, каоліни, вогнетривкі та бентонітові глини, вапняки, доломіт, кам’яна сіль, калійні солі, сірка, графіт, декоративний камінь, щебінь, гіпс, кам’яне й буре вугілля, природний газ, нафта, торф… Їхні родовища мають промислове значення, а пошук цих природних ресурсів нині – справа великої державної ваги. Зараз вона – в руках випускників Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу, котрі посідають ключові позиції у провідних видобувних компаніях країни.
Розмову із Іриною Михайлів вела Наталія Ясинська
Читайте також у ПІК:
- ІФНТУНГ отримав акредитацію міжнародної освітньої програми подвійних дипломів
- «Майбутнім студентам приготуватися»: ІФНТУНГ відчинив свої двері для ліцеїстів (ВІДЕО)
- В ІФНТУНГ експерти обговорили легальне володіння зброєю та протидію її незаконному обігу
- УЗД для ІФНТУНГ: німецькі вчені навчали студентів обстежувати пошкоджені будівлі (ВІДЕО)