10 грудня голова Комітету ВР з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку і містобудування, очільниця партії «Слуга Народу» Олена Шуляк відповіла на запитання регіональних медіа.
Захід «Розвиток і відновлення регіонів: підсумки 2024-го і майбутні плани» зібрав майже 100 представників регіональних медіа в онлайн-форматі, розповідає ПІК.
Запитань було багато, зокрема, про допомогу влади щодо єВідновлення, щодо компенсації за втрати від війни, щодо очікування виборів.
В очікуванні третього етапу єВідновлення
Серед іншого, Олена Шуляк розповіла, що Україна технічно готова до запуску третього етапу програми єВідновлення, в рамках якого компенсації отримають власники житла, зруйнованого на тимчасово окупованих територіях. Але Уряд поки що не передбачив фінансування на такі компенсації.
«Величезне завдання Уряду – працювати з міжнародними донорами», – зауважила Олена Шуляк, додавши, що Банк розвитку Ради Європи, який брав участь у фінансуванні єВідновлення цього року, підтвердив свою участь у програмі й на наступний рік.
Очільниця партії нагадала, що держбюджет-2025 передбачає на програму єВідновлення лише 4 млрд грн, тоді як «робочі цифри» починаються з 10-12 млрд грн. Для порівняння: у 2024 році більше 90 тис українських сімей отримали компенсації в рамках єВідновлення на загальну суму 17,3 млрд грн.
«Будемо сподіватися, що третій етап єВідновлення, який є дуже важливим для наших ВПО, не залишиться поза увагою держави. Зі свого боку я буду робити все можливе для цього», – підсумувала очільниця «Слуги Народу».
На порозі нової житлової реформи
Ще одним важливе питання стосувалося нового законодавства замість застарілого Житлового кодексу. Як розповіла голова парії «Слуга народу» Верховна Рада та уряд напрацьовують законодавчу рамку для формування нової житлової політики, щоб розв’язати проблему квартирних черг та сформувати резервний фонд житла.
«Ми хочемо ліквідувати застарілий Житловий кодекс, який в Україні приймався ще в 1983 році, та розробити абсолютно нову законодавчу рамку, запровадити нові правила у формуванні житлової політики», – сказала Шуляк.
Україна взяла на себе зобов’язання ухвалити новий Закон про основні засади житлової політики до кінця 2025 року.
«Наразі застаріле житлове законодавство не працює: сьогодні у нас квартирна черга складає понад 600 тис. осіб і вона не зменшується. А в місцевої влади немає соціального житлового фонду, щоб у разі потреби тимчасово розмістити навіть кілька десятків сімей», – констатувала голова профільного парламентського комітету.
За словами Шуляк, нове законодавство стосуватиметься соціального житла, оренди, змін до Податкового кодексу та цифровізації. Зокрема йдеться про створення великої цифрової системи в житловій сфері, яка допоможе підібрати найоптимальнішу програму державної підтримки та розв’язати житлову проблему в кожному окремому випадку.
«Ми вважаємо, що житлова реформа є дуже важливою з погляду збереження нашого людського капіталу, забезпечення людей гідними житловими умовами. Тому спільно будемо намагатися робити все можливе, щоб це відбулося», – підсумувала Шуляк.
15 тисяч кредитів за програмою “єОселя”
На сьогодні за програмою «єОселя» видано вже 15 тисяч кредитів. З них лише 330 — для внутрішньо переміщених осіб.
“Загальна сума, яку витратила держава на «єОселя», станом на зараз становить 23,5 мільярда гривень. На 2025 рік у бюджеті України на програму заклали 9,4 мільярда гривень”, – розповіла Олена Шуляк.
За її словами, родини ВПО подають небагато заяв на «єОселю» через певні обмеження.
Зокрема, до вересня цього року обовʼязковою умовою програми було обирати житло для державної іпотеки, вік якої складає не більше 3 років. Для переселенців, які оселилися не в обласних центрах, знайти такі домівки майже неможливо.
Нагадаємо, у вересні Кабмін спростив цю умову й тепер переселенці можуть купувати житло не старіше за 10 років.
Очищення партії та роботу дисциплінарної комісії
Торкнулися представники регіональних ЗМІ теми місцевих депутатів від партії «Слуга народу». Олена Шуляк розповіла, що після виборів у 2020 році було відкликано 64 місцевих депутатів, які обиралися від партії. Щодо них була застосована процедура імперативного мандату.
Вона зазначила, що на рівні партії створено дисциплінарну комісію, яка перевіряє різні порушення депутатів. І за підсумками роботи цієї комісії ухвалюються рішення про відкликання депутатів, дії яких мали негативний вплив на репутацію партії.
“Про це не дуже приємно говорити, але партія повинна очищатися. І з людьми, які себе проявили негідно, потрібно обов’язково прощатися“, – додала Шуляк.
Задали запитання медіа і щодо майбутнього самої партії.
“Після перемоги можна говорити про ребрендинг партії, партійні офіси зараз працюють як гуманітарні хаби, перед ними стоїть максимальне завдання допомагати мешканцям громад”, – наголосила Олена Шуляк.
Важливість регіональних ЗМІ
“Регіональна преса є, вона існує. Це дуже гарний досвід, і якщо він буде й надалі, то це чудово для нас, як для медіа, і для наших читачів, які хочу знати з перших вуст про те, що відбувається”, – акцентрували журналісти під час діалогу.
Своєю чергою, Олена Шуляк подякували представникам регіональних ЗМІ за участь в онлайн-заході та пообіцяла, що такі діалоги будуть регулярними, а вона особиста відкрита для запитань та дискусій.
“Дякую всім учасникам за відкритий і змістовний діалог. Уміння слухати й обговорювати гострі питання – це основа якісної комунікації між владою та ЗМІ. Формат Q&A підтвердив свою ефективність, і я бачу, наскільки він потрібний. Будемо організовувати й надалі“, – резюмувала очільниця партії “Слуга Народу”.
Коментар
«У діалозі регіональних медіа з головою партії «Слуга Народу» Оленою Шуляк обговорено низку важливих тем, серед яких підтримка ВПО, програми «єВідновлення» та «єОселя», державні політики у сфері розвитку бізнесу.
Особливу увагу приділили програмі «єВідновлення». У процесі її реалізації було виявлено низку неврегульованих питань, зокрема щодо відновлення будівель культурної спадщини, зокрема тих, які є житловими будинками, а також компенсації за втрати житла ВПО, що знаходиться на тимчасово окупованих територіях.
Щодо програми «єОселя», у вересні Кабмін спростив одну з ключових умов — вік житла, який тепер становить не більше 10 років замість попередніх 3 років. Проте навіть ці зміни поки не спричинили значного попиту серед родин ВПО, зокрема і в нашій області, де таких родин багато.
Окремо говорили про підтримку бізнесу, адже без можливості працевлаштування в певній громаді навіть наявність житла не сприятиме закріпленню людей у цих регіонах. Саме тому важливо працювати в різних напрямках і на всіх рівнях.
Такі діалоги важливі, оскільки допомагають акцентувати увагу на тій чи іншій проблематиці, яка потребує законодавчого врегулювання», – зазначила голова Івано-Франківської обласної організації ПП «Слуга Народу» Олена Вінтоняк.
Читайте також:
Читайте нас у тг