Івано-Франківськ

Нові тарифи, ціни, правила і закони: що зміниться для українців у 2025 році

Зокрема, йдеться про ліквідацію МСЕК, пенсійну реформу, тарифи тощо.

Нові тарифи, ціни, правила і закони: що зміниться для українців у 2025 році

Із нового року на українців чекає чимало змін, зокрема ліквідація МСЕК, замість якої створять експертні комісії. Деякі оновлення очікуються і в питаннях мобілізації, наприклад статус учасника бойових дій буде надаватися військовим автоматично, пише ПІК.

Також зростуть тарифи на послуги Укрпошти та Укртелекому.

Комунальні послуги

Тарифи на комунальні послуги взимку залишаться без змін, як повідомляв прем’єр-міністр України Денис Шмигаль. Тож з першого січня українці сплачуватимуть за відповідні послуги так само.

Тариф на електроенергію становитиме 4,32 грн за кіловат-годину, а за наявності двозонного лічильника з 23:00 до 07:00 – 2,16 грн за кВт-год. Для тих, хто встановив електричне опалення, з 1 жовтня 2024 року та до кінця опалювального сезону діятиме пільгова ціна 2,64 грн/кВт⋅год.

Тариф на опалення у січні залишиться без змін та становитиме для населення 1654,41 грн/Гкал. Ціни на газ для споживачів, які користуються послугами Нафтогазу, залишатиметься на рівні 7,96 грн за куб. Вартість газу в решти постачальників буде в межах від 7,7 грн за куб. до 9,90 грн. У січні тариф на холодну воду також не планують підвищувати.

Мінімальна зарплата

У 2025 році прожитковий мінімум для людей, які втратили працездатність, і прожитковий мінімум для працездатних людей (зараз – 3028 грн) не збільшуватиметься. Також «заморожено» і мінімальну заробітну плату – як і у 2024 році, вона становитиме 8 тис. грн.

Оскільки більшість соціальних виплат прив’язані до прожиткового мінімуму, а він не змінився у 2025 році, то багато з них залишилися на тому ж самому рівні. Але певні оновлення все ж таки  є, зміни торкнулись допомоги малозабезпеченим родинам:

  • для працездатних осіб – 60% (раніше був 55%);
  • для осіб, які втратили працездатність, та осіб з інвалідністю – 100%;
  • для дітей – 145% (раніше 140%) відповідного прожиткового мінімуму.

Пенсії

Пенсії прив’язані до мінімальної заробітної плати, а оскільки вона у 2025 році залишається без змін, то і їхні суми не оновлюватимуться. Тобто мінімальна пенсія становитиме 2 361 грн, а максимальна – 23 610 грн (це 10 прожиткових мінімумів).

Однак певні зміни у розмірах пенсіях все ж таки відбудуться.

У січні 2025 року виплати збільшаться у тих пенсіонерів, яким протягом місяця виповниться 70, 75 і 80 років. Головна умова — пенсія у людини не має бути вищою за 10 340,35 грн.

Від початку року страховий стаж, який щороку збільшується на 12 місяців.

Тобто 2025 році право на пенсію за віком мають особи:

  • у 60 років – за наявності не менше 32 років страхового стажу;
  • у 63 роки – за наявності від 22 до 32 років страхового стажу;
  • у 65 років – за наявності від 15 до 22 років страхового стажу.

Ті, у кого після досягнення 60 років немає достатнього страхового стажу, матимуть право на пенсію в 63 роки за наявності стажу від 22 до 31 року. За наявності страхового стажу від 15 до 21 років пенсійні виплати призначать у 65 років. Якщо у людини менше 15 років стажу, то вона у віці 65 років замість пенсійних виплат може претендувати на отримання державної соціальної допомоги.

Ліміти на картки 

З 1 лютого 2025 року посиляться обмеження щодо переказів з картки на картку без документально підтвердженого доходу. Максимальна сума не зміниться – 150 тис. грн на місяць, але тепер обмеження зачеплять операції із застосуванням IBAN. З 1 червня 2025 року ліміт буде знижено до 100 тис. грн на місяць. Такі умови виписані у меморандумі, який підписали провідні українські банки наприкінці 2024 року.

Ліміти не поширюватимуться на клієнтів із підтвердженими джерелами доходів (зокрема, зарплатних клієнтів банків) та волонтерів.

Для клієнтів із «високим рівнем» ризику застосовуватимуться особливі умови – для них обмеження переказів на місяць становитиме 50 тис. грн.

Ліквідація МСЕК

З нового року ліквідуються медико-соціальні експертні комісії (МСЕК), і замість встановлення інвалідності відтепер здійснюватиметься оцінка повсякденного функціонування особистості. Цим займуться експертні команди, які будуть створені при кластерних та надкластерних закладах охорони здоров’я.

Щоб уникнути корупції під час оцінки функціонування особистості, передбачається повністю виключити людський фактор: лікарі експертної команди до моменту оцінки не знатимуть імені пацієнта, а пацієнт – імен лікарів.

Акциз на цигарки

У 2025 році на 35,4% буде збільшено розмір акцизного податку на сигарети з фільтром, без фільтра, а також на цигарки – до 78 євро за 1000 штук (було близько 57 євро – акциз обчислювався у гривнях). Тож, природно, зросте і вартість пачки тютюнових виробів: щонайменше на 40 грн. 

Паливо також здорожчає

З 1 січня 2025 року зросте акцизний збір на паливо: на бензин та дизпаливо – відповідно на 12% та 22%, а на автомобільний газ – на 30%. Слід зауважити, що ціни на автогаз в Україні вже зараз зрівнялися з польськими – 35 грн із копійками за літр.

Загалом вартість літра палива на вітчизняних АЗС вже з початку року може зрости на чотири грн. І не лише через підвищення акцизів, а й через запровадження авансового платежу на прибуток – кожній заправці доведеться платити до 60 тис. грн щомісяця.

Транспортування газу

Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) кардинально підвищила тариф на транспортування газу в Україні. З нового року замість 124,16 грн доведеться платити 501,97 грн/тис. куб. м.

В Операторі ГТС України пояснили подорожчання на понад 300% припиненням транзиту російського газу – відтепер функціонування газотранспортної системи повністю лягає на плечі вітчизняних споживачів.

Щоправда, підвищення тарифу поки не вплине безпосередньо на розмір платіжок для населення через мораторій на підвищення цін, а от комерційний сектор (і держкомпанії, зокрема) вже неабияк стривожений майбутніми негативними наслідками для бізнесу.

Мобілізація

В Україні впроваджується автоматичне надання статусу учасника бойових дій. Тепер військовим, які виконують бойові завдання, не потрібно буде подавати паперові документи та проходити численні погодження.

Після надання статусу УБД захисник або захисниця матиме можливість згенерувати е-Посвідчення у застосунку Дія та користуватися всіма перевагами статусу. В електронному вигляді документ можна буде демонструвати з січня 2025 року.

Кабмін продовжив бронювання після кібератаки на реєстри Мін’юсту, таким чином воно буде дійсне до 20 січня, у випадку коли терміни спливли 20 грудня. Відповідно, якщо бронювання закінчилося до 19 грудня 2024 року, подовжувати його не будуть.

Доплати вчителям

Згідно з рішенням Кабміну, з 1 січня 2025 вчителям доплачуватимуть 1 тис. грн щомісяця. Ці кошти не підпадають під оподаткування. З вересня ця сума зросте до 2000 грн. Така доплата, за словами міністра освіти і науки Оксена Лісового, нараховуватиметься всім вчителям загальної середньої освіти незалежно від стажу та місця, де розташована школа – у селі чи місті. Зокрема, щоб отримати виплату, освітянам не потрібно робити жодних дій.

Здорожчання послуг Укртелекому та Укрпошти

Послуги фіксованого телефонного зв’язку та провідного радіо, які надає Укртелеком, буде підвищено з 1 січня 2025 року. Так, ціна пакету Простий від Укртелекому зросте зі 195 до 255 грн на місяць. Водночас тариф Простий мінімальний замість 195 грн коштуватиме 249 грн на місяць.

Укрпошта вводить нові тарифи на посилки з 1 січня. Так, вартість на цю послугу залежатиме лише від обʼєму, а не від ваги, як було раніше. Загалом буде вісім розмірів за тарифами, а вартість доставлення посилки буде фіксованою. Ціну можна визначити за допомогою коробок Укрпошти або власних, розмір яких встановлюється за допомогою звичайної лінійки.

Читайте також у ПІК:

Читайте нас у тг






Коментарі

0

Коментарів ще немає

© 2020 Всі права захищено