Ми розповідаємо, які цікаві події відбувалися у Станиславові, Станіславі та Івано-Франківську (або пов’язані з ним) в минулому.
А також хто з відомих містян народився/померли у цей день. Тож, на черзі, 7 січня!
125 років тому…
7 січня 1900 року Теодора Цеклера одноголосно обирають пастором Станиславівської громади.
Біографія Цеклера вкладається в кільканадцять рядків. Народився 5 березня 1867 року в Ґрайфсвальді, нині центрі Передньої Померанії (того, що залишилося від «Помор’я»). Його батько, Отто Цеклер – професор теології.
1891 року Цеклер став парохом євангелістської (протестантської) німецькомовної церковної громади Станиславова, німецькою – Stanislau.
«Заклади Цеклера» – мережа доброчинних установ, сиротинців та освітніх осередків, перші з яких було засновано 1896 року з ініціативи й чину Цеклера.
Ретро: 119 років тому в Станіславові відкрили триповерхову Німецьку школу (ФОТОАРХІВ)
У Станиславові Т.Цеклер, крім душпастирства, зайнявся підприємницькою діяльністю. Під його проводом німецька громада збудувала фабрику з виробництва агротехніки VIS (тепер це завод «Агромаш», вул. Височана).
Тут вчилися ремеслу та працювали хлопці із німецьких сиротинців, було конструкторське бюро, адміністративне приміщення, ливарня, слюсарня, кузня. Кілька місцевих підприємців (переважно єдиновірці Т.Цеклера) співпрацювали з його підприємством.
106 років тому…
Цього дня 1919 року УНРада призначає новий склад уряду під новою назвою Рада Державних Секретарів. Його очолює, як президент Сидор Голубович.
Державними секретарями стають: Ізидор Голубович, Іван Мирон, Дмитро Вітовський, Осип Бурачинський, Лонгин Цегельський, Роман Перфецький, Іван Макух, Василь Панейко, Михайло Мартинець.
Відтак замість полковника Дмитра Вітовського на посаду державного секретаря військових справ призначають полковника Віктора Курмановича, а на посаду заступника державного секретаря закордонних справ замість Лонгина Цегельського призначають Михайла Лозинського.
Державний секретаріат ЗУНР розташовується у приміщенні колишньої Дирекції залізниць (Грюнвальдська, 11).
Всі міністерства, яких 14 тут не поміщається, тому міністерство освіти і віросповідань на чолі з державним секретарем Агенором Артемовичем (1879–1935) розташовується у приміщенні окружного суду на вулиці Бєлінського, яку тоді перейменовують на честь Котляревського (Академіка Сахарова).
До складу Державної Ради здоров’я Секретаріату військових справ УНР в Станиславові входить Андрій Бурачинський (1863–1941), який свого часу закінчував Станиславівську гімназію.
91 рік тому…
1934 року на міській Ратуші запрацював новий годинник з чотирма циферблатами.
Ретро Івано-Франківськ: 87 років тому на четвертій Ратуші запрацював новий годинник (ФОТО)
Читайте також:
- Цей день в історії Івано-Франківська: 1 січня
- Цей день в історії Івано-Франківська: 2 січня
- Цей день в історії Івано-Франківська: 3 січня
- Цей день в історії Івано-Франківська: 5 січня
- Цей день в історії Івано-Франківська: 6 січня