Івано-Франківськ

Розділяй і володарюй: хто зацікавлений у розбраті громади Космача (ФОТО)

У Всесвітній день релігії аналізуємо, як у гуцульському селі маніпулюють на історії, релігійних почуттях і традиціях.

csm kosmach znak 49d088e13d

“Ми таки правильніші і православніші”. Такі настрої панують нині в певної частини жителів найбільшого за територією українського села Космач на Косівщині. 

Свята внесли розбрат

Звелося до того, що одна з 4 місцевих церков відзначає Різдво 7 січня та й, відповідно, всі інші різдвяні свята. Тобто, не 25 грудня, як релігійні громади трьох інших храмів. І навіть на противагу декрету церковного керівництва Православної Церкви України, до якої начебто й належить церква Святих апостолів Петра і Павла. 

Все б то нічого, якби свята, замість Божої благодаті, не внесли розбрат у громаду.

photo 2025 01 19 13 34 34

На офіційній сторінці Космацької громади та на сторінці сільського голови Дмитра Космачука вітання з Різдвом розміщене 25 грудня. Адже ця дата — згідно законодавства. І хоч місцеве самоврядування  — ніби мінідержава в державі, підпорядкування підписаному Президентом закону само собою зрозуміле. 

Як було раніше?

Парафія належала до УАПЦ, однак у грудні 2019 року з’єдналася з УПЦ КП в єдиній Православній Церкві України. Торік 14 січня митрополит Івано-Франківський і Галицький Андрій (Абрамчук) очолив святкову недільну літургію в храмі 14 січня. І в своїй проповіді наголосив на Святі обрізання Господнього, чим явно підспівує УПЦ. 

Як доказ — вже цьогорічна інформація на сайті УПЦ (колишня церква московського патріархату): 

“14 січня 2025 року, у свято Обрізання Господнього та день пам’яті святителя Василія Великого, Блаженніший Митрополит Київський і всієї України Онуфрій очолив Божественну літургію у Свято-Успенській Києво-Печерській Лаврі. Про це повідомляє Інформаційно-просвітницький відділ УПЦ”.

1222 1

Свій приїзд торік владика Андрій приурочив до згадки про подію, коли ще до Великої війни мали зустрічати Предстоятеля Епіфанія (Главу ПЦУ) з нагоди освячення пам’ятника Святійшому патріарху Київському і всієї Руси-України) Володимиру (о. Василю Романюку), бо світлої пам’яті священник служив у Космачі.

Єпископ згадав про бурхливі політичні події в селі тих часів, як о. Василь хрестив тут відомого дисидента та одного із організаторів РУХу В’ячеслава Чорновола. 

Однак була в цій проповіді й певна маніпуляція. Бо наче ж нічого крамольного у словах, що “українське Різдво, культура — це якраз звичаї, на яких тримається нація”, але ж — у ногу з російською церквою, якщо судити за підтримкою дат відзначення Різдвяних свят.  

Звернення від мешканців села

Після першої публікації про Космач до автора цих рядків надійшло багато звернень від мешканців села, які стривожені такою ситуацією. Та навіть пояснюють корені такої ворожнечі.

Мовляв, “довірена особа путіна до 2022 року постійно відвідувала родичів у Космачі”. Й називали відоме місцеве прізвище. 

“Впертий” Космач та “походеньки” між Розтоками: що заважає остаточно перейти на новий календар ПЦУ?

Немає жодної складності перевірити інформацію про цю особу. Чоловік, уродженець Республіки Комі, посідає високі посади в росії.

А як подумати: як опинилися його батьки в такій далечині від батьківщини? Чи не з числа репресованих за антирадянську діяльність? То як же тепер пояснити його пропутінську позицію? 

У Космачі хочу спокою

У селі хочуть спокою, та принагідно згадують часи “регіоналів”, які тут заправляли, та й не тільки тут. 

“Уни си роблє як ніби патріоти, али то ригіонали, уни тожи своє колоти. Ви си подивіт на сторінці N, як він тото усьо підтримує, шоби Різдво 7 січня з маскалими світкували”, — йдеться в інсайдерській інформації, із вказанням точного прізвища.

“Деякі деталі (не)переходу космацької парафії на новоюліанський календар, — маємо ще один лист на адресу редакції ПІК. — Тут питань набагато більше. І, здається, що як почати розмотувати цей клубок проблем, то можна дуже глибоко зайти. Бо місцевий парох о. Василь Кіфор співає думками владики Андрія (Абрамчука).

На відео видно, як Владика, приїхавши у Космач минулого року 14.01.2024 р., не побоявся сам ці всі наративи московські озвучити. Те саме ми бачимо на скрінах Кіфора, і що неодноразово він проповідував на проповідях. Дуже багато тих, хто приєднався до ПЦУ, але до цього були в УАПЦ, повторюють “чиїсь” такі думки (маю на увазі духовенство), більше того простежуючи зв’язок владики Андрія (з його проповідей) з Філаретом (вважаю, що те, як веде себе зараз владика Філарет, він є розкольником), постає питання, куди хоче завести свою митрополію чи частину владика Андрій. З календарною реформою це стало більше підкреслюватись.

Наприклад, аргументом, чому парафія не переходитиме на новоюліанський календар, було те, що святкувати з цілим світом — це означає святкувати з геями, і далі вся та московська пропаганда… Також постійно розповідається, що тільки у конкретні дати за юліанським календарем відбуваються якісь містичні події, як наприклад, про повернення річки Йордан, і про благодатний вогонь на Пасху…”.

Далі в листі автор наголошує:

“В селі є ще три парафії (дві громади ПЦУ і одна УГКЦ), які перейшли на новий календар. І такими діями та меседжами владика ставлять під сумнів та удар інших отців, які перейшли на новий календар.

Село велике, населення понад 6 тисяч осіб, більша частина якого належить до цієї парафії святих апостолів Петра і Павла. І проблема в тому, що вони і не планують переходити на новий календар і розповідають, що тільки вони є правильними та дотримуються істинної віри. А всі, хто перейшов, то, мовляв, запродались католицькій церкві.

Цікавившись трохи раніше історією УАПЦ і стежачи за проповідями вже згадуваного вище владики, мені здається, що він завжди був близький до Москви, і з його відома космацька парафія вже однією ногою була в московському патріархаті, але події в Україні 2013-14 років зупинили той процес. І московський Кіріл свого часу гостював у нашому селі з неофіційними візитами.

До речі парафія св.ап. Петра і Павла у реєстрах так ще і не внесла зміни про свою належність до ПЦУ. (ЄДРПОУ 20555303), і цей момент також хвилює та навіює якісь побоювання щодо щирих намірів керівництва єпархією бути єдиною церквою ПЦУ.

Більшість односельців це розуміє, але є такі, які додають ложку дьогтю. На жаль, парадом тут правлять люди, які чомусь сидять на різних московських каналах (ті канали по-різному називаються), передивляються і поширюють думки пропагандистських відео.

Звісно, що там напряму не кажуть, що ми за росію. А людям не стає розуму, щоб задуматись, кому вигідно ширити такі різні думки, з яких навіть не путін і російський народ винні у війні, а американці, європейці, євреї, які там мають все у скорому часі захопити. Чим абсурдніша брехня, то тим більше у неї вірять”.

Чи переможе здоровий глузд?

2025-й вважається перехідним роком у церковному календарі, зі сподіванням, що релігійні громади таки відмежуються від російського, тож хочеться вірити, що здоровий глузд переможе в Космачі.  

Як доказ, згадуваний допис на сайті Космацької ТГ:

“У період Різдвяних і Новорічних свят нехай прийде мир у вашу домівку, нехай радість наповнить ваші душі, а любов — серця, нехай надія, віра і оптимізм зроблять кожен ваш вчинок обдуманим і мудрим, кожен крок — впевненим і сміливим. Щира подяка нашим захисникам за Україну! Зі святами! Разом до перемоги!”. 

Людмила Стражник

Читайте нас у тг






Коментарі

0

Коментарів ще немає

© 2020 Всі права захищено