У неділю, 19 січня 2025 року, президент України Володимир Зеленський підписав указ, який затверджує рішення Ради національної безпеки і оборони (РНБО) щодо введення санкцій проти політиків та пропагандистів, що працюють на РФ.
Про це вінзаявиву своєму відеозверненні.
“Щойно підписав указ, який надає силу рішенню РНБО про санкції. Блокуємо пропагандистів, які працюють на росію, осіб, які перейшли на сторону ворога, і тих, хто допомагає росії продовжувати війну”, – зазначив президент.
Крім того, за його словами, українська влада продовжить позбавляти зрадників України державних нагород.
“На звання Герой України заслуговують тільки ті, хто дійсно життя присвячує Україні. Ми готуємо зараз і нові санкційні рішення. Будуть вони незабаром”, – додав Зеленський.
Про кого йдеться
У переліку підсанкційних осіб — чинні та колишні народні депутати України.
Найбільше обмежень накладено на 14 осіб:
- нардепа від забороненої ОПЗЖ Нестора Шуфрича та його однопартійця Олега Волошина;
- екснардепа-утікача Євгена Мураєва;
- лідера забороненої Комуністичної партії Петра Симоненка;
- пропагандистку із проросійського ресурсу “Страна.ua” Світлану Крюкову;
- шахіста-зрадника, який виступає за Росію, Сергія Карякіна;
- псевдопосадовця “ДНР”, колишнього “регіонала” Євгена Горохова;
- донецького підприємця, ексрегіонала Леоніда Байсарова;
- поплічника бойовиків “ДНР” Олександра Однораленка;
- промисловця, ексрегіонала Леоніда Литвинова;
- актрису-колаборантку Ружену Рубльову;
- колишнього українського артиста балету, хореографа Вадима Писарєва;
- російського поета-путініста Іллю Рєзнікова;
- російського оперного співака, що підтримує війну, Василя Герелла.
Усіх їх, зокрема, позбавили державних нагород та інших форм відзначення, застосували блокування активів та запобігання виведенню капіталів за межі України, а також інші санкції.
Чому у Бойка не блокували активи?
Юрій Бойко, що був співголовою фракції ОПЗЖ в парламенті, не потрапив під кримінальне переслідування після початку повномасштабного російського вторгнення.
Він очолив нову парламентську групу “Платформа за життя та мир”. Але 14 грудня 2024 року Бойко опублікував у соцмережах проросійську заяву про “радикалів в Україні, які перейменовують міста”, “заборону говорити рідною мовою” і “насильство над людьми”.
Вона викликала великий резонанс в Україні, а СБУ зранку 17 грудня викликала політика на “розмову”. Там він мав детально пояснити свої останні заяви. Після відвідин СБУ Бойко вибачився перед українцями та назвав Путіна воєнним злочинцем.
Санкції, введені Зеленським проти Бойка і Шуфрича, суттєво відрізняють.
Якщо першого лише позбавили держнагород (в серпні 2004 року Бойко отримав найвище звання – Герой України), то на Шуфрича накладено максимальний перелік обмежень, включно з блокуванням активів.
Блокування ресурсів Крюкової
Такий самий об’єм санкцій накладено на Світлану Крюкову.
40-річна журналістка, художниця, письменниця і перший заступник головного редактора видання “Страна” влітку 2024 року повідомила про “призупинення журналістської діяльності” і вихід в декрет.
В серпні 2021 року Зеленський на виконання рішення РНБО ввів санкції проти видання “Страна” і його головреда Ігоря Гужви.
Причиною стала – “антиукраїнська діяльність” цього ЗМІ. Однак “Страна”, попри санкції, продовжувала публікувати інформацію, використовуючи інші домени і субдомени, обходячи таким чином заборони.
В санкціях, введених проти Крюкової, окремо прописано необхідність блокування цих вебресурсів, а саме strana.ua, strana.news, strana.one, strana.digital, strana.today, ctrana.news, а також сторінок видання в соцмережах.
Крюкова рішення Зеленського прокоментувала у своєму фейсбуці. Вона написала, що “розчарована” санкціями і буде їх оскаржувати.
“Завтра йду оскаржувати указ президента у Верховному суді. Одним судом більше, одним менше. І не тому, що я люблю завантажувати роботою своїх адвокатів, а тому, що я глибоко вірю поважаю свою країну, де я живу і вірю у неї як у правову державу, де мораль, честь і закон йдуть пліч-о-пліч”, – написала вона.
Санкції про Григоришина
Рішенням РНБО від 19 січня, проти російського та українського бізнесмена Костянтина Григоришина ввели персональні санкції, які, зокрема, блокують активи.
Про це йдеться у відповідному указі президента Володимира Зеленського.
У минулому Григоришин володів значними активами в Україні. Зокрема, на 2019 рік через групу “Енергетичний стандарт” йому належали: “Запоріжтрансформатор”, “Вінницяобленерго“ та міноритарні пакети акцій обленерго з Тернополя, Запоріжжя, Полтави, Чернігова та Сум, якими він володіє в партнерстві з Коломойським.
Читайте також: