Щороку в останню неділю січня відзначають Всесвітній день допомоги хворим на лепру (вона ж проказа, або хвороба Гансена). Це хронічне інфекційне захворювання, яке вражає шкіру, периферичні нерви, слизову оболонку верхніх дихальних шляхів та очі.
Ця начебто забута тропічна хвороба досі зустрічається у понад 120 країнах. Щороку хворобу Гансена діагностують у 200 000 людей, повідомляє Центр громадського здоров’я.
Як передається хвороба
Збудник передається від хворої людини найчастіше з виділеннями з носа під час кашлю чи чхання, а також контактним способом. Водночас це захворювання не надто заразне: лише в трьох людей зі 100 розвиваються якісь ознаки.
Інкубаційний період лепри триває близько 5 років. У деяких випадках симптоми можуть розвинутися протягом одного року, а в інших — до 20 років.
Симптоми
На ранній стадії інфікування лепрою спостерігаються шкірні зміни. Травми та вторинні інфекції призводять до деформації кисті, втрати пальців і дистальних відділів кінцівок, може розвинутися сліпота.
Захворювання зазвичай проявляється ураженням шкіри та периферичних нервів. Лепру діагностують при виявленні хоча б однієї з таких основних ознак:
- виражена втрата чутливості на блідій (гіпопігментованій) або червоній ділянці шкіри;
- потовщений або збільшений периферичний нерв зі втратою чутливості та/або слабкістю м’язів, пов’язаних з ним;
- наявність бактерії Mycobacterium leprae (M. leprae) або нещодавно виявленої Mycobacterium lepromatosis (M. lepromatosis) у мазку зі шкіри.
Лікування
Для лікування проти лепри застосовують мультимедикаментозну терапію. Також можуть знадобитися консультації ортопеда, офтальмолога, невропатолога, фізіотерапевта. Вакцини проти лепри не існує.
Люди з діагностованою лепрою постійно перебувають під медичним спостереженням. Після початку прийому специфічного лікування такі люди не будуть заразними.
Випадки лепри в Україні
Усі люди, які хворіють на лепру, в Україні (це поодинокі випадки упродовж багатьох років) перебувають у спеціалізованому медичному закладі — лепрозорії в Одеській області.
Станом на кінець 2024 року на лікуванні у стаціонарі ДЗ «Український лепрозорій МОЗ України» перебувають троє людей, які хворіють на лепру. Це — чоловіки 1939, 1948 та 1954 років народження.
Читайте також:
- На заході України зареєстрували підозру на правець: що це за хвороба
- На Львівщині 10-місячний хлопчик проковтнув перстень: його прооперували
- Як доглядати за шкірою в холодну пору року (ВІДЕО)
- На Франківщині внаслідок ускладнень від грипу померла людина – МОЗ