26 січня у Білорусі розпочалися президентські вибори. За даними екзитполів, які опублікувало пропагандистське видання Beltа, самопроголошений глава держави Олександр Лукашенко набрав 87,6% голосів.
Окрім Лукашенка, участь у виборах брали ще чотири кандидати:
- Олег Гайдукевич — 1,8%;
- Анна Канопацька — 1,6%;
- Сергій Сиранков — 2,7%;
- Олександр Хижняк — 1,2%
Нагадаємо, це перші вибори після масових протестів проти обрання Лукашенка під час голосування у 2020 році. Тоді режим Лукашенка розпочав репресії проти протестувальників.
В МЗС України раніше заявили, що результати відомі наперед, тому немає підстав називати голосування «президентськими виборами».
Верховна представниця ЄС із закордонних справ і політики безпеки Кая Каллас та єврокомісарка з питань розширення ЄС Марта Кос у спільній заяві оголосили про фіктивність “виборів” президента Білорусі, повідомляє “Європейська правда” .
Каллас та Кос заявили, що сьогоднішні фіктивні вибори в Білорусі не були ані вільними, ані чесними, а нещадні та безпрецедентні репресії проти прав людини, обмеження політичної участі та доступу до незалежних ЗМІ в Білорусі позбавили виборчий процес будь-якої легітимності.
Сам Лукашенко сказав, що йому “фіолетово”, чи визнають на Заході “вибори” президента.
“Визнаєте ви там у Євросоюзі, не визнаєте ці вибори – це справа смаку. Повірте, клянуся, мені це абсолютно фіолетово, визнаєте ви наші вибори чи ні. Мені головне, щоб білоруси визнали ці вибори, і спокійно вони завершилися, як і почалися. Ось це головне”, – сказав він.
Тим часом у Варшаві відбувся мітинг білорусів, які протестували проти відсутності справжніх виборів у Білорусі, насильства та репресій.
За даними білоруського видання “Наша Ніва”, колону протестувальників очолили лідери білоруського опозиційного руху, зокрема Світлана Тихановська.
Читайте також:
- Лукашенко наказав відправити “Іскандери” та РСЗВ на кордон з Україною
- Лукашенко анонсував підготовку Білорусі до війни: про що йдеться?
- Холодна фаза: Лукашенко активно шукає заміну рф
- Лукашенко заявив, що вагнеровці в Білорусі хочуть «піти на Польщу»