Івано-Франківськ

Роман Бончук: одна подія може змінити рух цілого цивілізаційного вектора

Світ завдяки інтернету та інформаціям став таким складним і візіоматичним.

475592223 9142402409184987 2347005500825275083 n

“Мистецтво і війна – наче несумісні речі. Але маю свій підхід до цього. Виходить, що це ніби мистецтво індивідуального плану: я кожен день фіксую події для того, щоб у полотнах створити такий великий щоденник і з цього робити атракцію, з якої потім можна буде згадати, з чого, умовно, почалося”, – так визначає свою нинішню місію відомий франківський художник-монументаліст Роман Бончук. 

Фіксація – гарантія того, що пережите не зітреться з пам’яті

Мовляв, був такий художник, який зреагував на ту чи іншу подію так-то й так-то. Роман Бончук пригадує той світанок 24 лютого 2024-го… Небайдужі хлопці зібралися для патрулювання міста. Він на якийсь час залишився у приміщенні. Разом з іншими волонтерами робили гарячі бутерброди й каву-чай. Хтось каже, щоб малював. 

“І я намалював портрет Тараса Шевченка у пікселі, абсолютно підсвідомо, – каже митець. – Відтоді й пішла така якби лінія, яку можна назвати репортажем. Зрозумів, що треба кожен війни день фіксувати. Навіть уночі не спалося. І так воно до сьогодні: не можу цю дзигу розкрутити, щоденно роблю щось тематичне. Це, напевне, щастя для митця, коли він не смикається вправо-вліво, а в тій лінії рухається. До речі, серію із 500 графічних робіт ми відправили до Великобританії”. 

Messenger creation 10314FC8 833F 4F38 A7CD 5E27BE8F74B5

Ще до повномасштабного вторгнення Роман Бончук випустив три книжки за враженнями з Відня, де тоді працював. Каже, що постійно робив замальовки й писав тексти: чи то стояв на кордоні, чи у вільний час вечорами.

“Будь-яка фіксація – це гарантія того, що відчуте, пережите, перепущене через душу житиме. Якщо не записувати в щоденниках, не залишати замальовки на аркушах – воно зникне. Всі свої враження треба фіксувати, бо йдемо в еру дуже пришвидшеного часу, коли день пролітає наче вдвічі швидше. Навіть якщо ми на годиннику бачимо інакше, сам темп життя зростатиме. Й це результат глобалізму і тих трендів, у яких людство живе”, – акцентує Роман Бончук.

Messenger creation E6B65FCF 98D5 472D 9A47 9F49DBD5950B

Так формуватиметься найближчим часом буття

“Дуже багато ініціюю, рухаю, то більш-менш вдається, – каже митець. – У планах є відкрити художню школу на базі книгарні “Є” в центрі Франківська, щоб побільше дітей залучити до мистецтва. Водночас лише останнім часом реалізуємо з командою численні благодійні проекти на підтримку наших захисників”. 

Messenger creation 41605704 C881 459B 81E0 AE6D457B9D80

Приміром, з нагоди 10-ти ліття створення спільноти “Громада Українців Тюрингії” Ukrainische Landsleute in Thueringen e.V. в німецькому місті Ерфурт наші земляки організували благодійний вечір, на якому зібрали кошти на автомобіль для однієї із бригад, що виконує важливі завдання на кордонах “ерефії” і Харківщини. Роман Бончук надіслав на аукціон свої картини. Виручені кошти так само пішли на закупівлю авто. 

“Найближчим часом відбудеться велика виставка-продаж у Великобританії, на якій представлю 30 своїх робіт, – додає співрозмовник. – Так само у Швейцарії планую зробити виставку, в столиці Чехії. Готуємо у Львові на початку наступного тижня велику виставку-продаж. Є ще такі різні проекти, де виставляємо роботи в різних закладах на мольбертах. Відвідувачі щось купують і таким чином донатять на благодійні фонди. Це мотивує до творення. І загалом кожен художник своєю працею мотивує інших”. 

Роман Бончук наголошує, що зараз усе треба пробувати, бо в такому режимі, в такій активності житимемо довго. Кожен має максимально реалізувати себе, проявити в різних галузях, щоб дало загальний результат. Тоді буде комфортно всім, і з того формуватиметься нове розуміння, як жити далі. 

“Бо годі чекати, що хтось нам щось дасть. Якщо немає фінансування якогось проекту, то він перетворюється на утопічну ідею. І таких утопічних ідей у нас безліч. Навіть якщо щось не виходить – треба шукати шляхи. Йти на самопожертву, самому реалізовувати. От у такий ми живемо час. Багато чого переосмислюємо. Тільки в такій пасіонарній активності вони й дадуть результат. Звісно, це мої міркування. Споглядаю загальні рухи. Чогось такого остаточного важко спрогнозувати. Ми вже дійшли до того, що в один прекрасний день прокидаємося, а все може змінитися на 360 градусів. Так, як після однієї промови на Мюнхенській конференції весь світ переосмислив усі цінності. Тобто одна подія може змінити рух цілого цивілізаційного вектора”, – зазначає Роман. 

Messenger creation 5E2C8729 CC8D 4EB0 9CB9 CDEA7D254982

Митець закликає готуватися і мати завжди додаткові шляхи відходу та міцний тил, бекграунд, плани А, В, С… Якщо такий вітер в історії, то готувати такі розуміння і сталі конструкції. Однак більшість людей це розуміє. 

“Вже не буде так, що, умовно, є пункт а) та пункт б), і треба тільки дочекатися того пункту б). Світ завдяки інтернету та інформаціям став таким складним і візіоматичним, що поки доходить до пункту б), то там ще 10 тисяч різних підпунктів, які повністю змінюють сприйняття самої історії, самих явищ, людей і гравців, – пояснює свою позицію Роман Бончук. – Однак це дуже цікавий час. Але ж ми не можемо зробити прогноз, що воно по факту вилізе, в яку форму. А художники мають особливе відчуття і можуть візуалізувати всі ці суспільні реформації. Напевне, щастя художника, що він може відображати. Бо тексти читати в людей уже немає часу. На жаль. З таким темпом життя, мало є часу на читання – тільки споглядання, візуальне зчитування посилів, меседжів, картинок, бо так формуватиметься найближчим часом буття”. 

 

Записала Людмила Стражник. Фото надані Романом Бончуком.

Читайте також:

Читайте нас у тг






Коментарі

0

Коментарів ще немає

© 2020 Всі права захищено