Приблизно 90% випадків інсульту зумовлені факторами ризику, на які можна впливати через зміну способу життя, лікування захворювань або поліпшення умов проживання тощо. Про це повідомляє Центр громадського здоров’я, пише ПІК.
Існує ТОП-5 факторів, що стають причиною більшості випадків інсульту:
- Артеріальна гіпертензія (артеріальний тиск ≥140/≥90 міліметрів ртутного стовпчика) створює надмірне навантаження на судини й може спричинити їхній розрив або закупорку.
- Надлишкова вага та ожиріння збільшує ризик підвищеного кров’яного тиску, серцевих захворювань, високого рівня холестерину та цукрового діабету II типу.
- Куріння (зокрема й електронних сигарет) підвищує артеріальний тиск і збільшує рівень холестерину у крові.
- Високий рівень холестерину в крові сприяє накопиченню жирових відкладень у судинах (бляшок), які ускладнюють кровотік і можуть призвести до закупорки судини.
- Підвищений рівень глюкози в крові може призвести до утворення тромбів у кровоносних судинах і сприяє розвитку бляшок в артеріях.
Іншими факторами ризику інсульту, на які можна вплинути, є хвороби серця (як-от миготлива аритмія), нездорове харчування, зловживання алкоголем, тривожні та депресивні розлади, безсоння, прийом комбінованих оральних контрацептивів, стрес.
Поширеною є думка, що часта причина виникнення інсульту — «нерви» (стрес), однак вплив цього чинника дещо перебільшений.
Сказати, що стрес не відіграє жодної ролі у виникненні інсульту, було б неправдою. Проте стрес не належить до провідних факторів ризику. Якщо розташувати всі чинники ризику інсульту за їх впливом, то стрес зазвичай опиняється у другому десятку.
Чому так? Річ у тім, що сам стрес рідко є безпосередньою причиною інсульту. Утім, він може провокувати підвищення артеріального тиску, а це вже серйозний ризик, проте у такому разі проблема полягає саме в артеріальній гіпертензії.
Є фактори ризику інсульту, вплинути на які неможливо, — це вік, стать, спадковість, раніше перенесений інсульт або транзиторна ішемічна атака, наявність певних хвороб, як-от генетичні захворювання з ураженням судин мозку.
Читайте також у ПІК:
- У МОЗ скасували 281 рішення щодо інвалідності посадовців держорганів
- Ознаки “воєнних” інсультів в Україні: пояснення лікаря
- Інсульт помолодшав: що робити для профілактики хвороби
- В Україні щороку госпіталізують понад 145 тисяч людей з інсультами