Через війну мільйони наших співвітчизників опинилися за кордоном. Умовно їх можна поділити на тих, хто відсиджується та не бере жодної участі в суспільному житті України та держави, яка надала тимчасовий прихисток. Та тих, хто всі можливості спрямовує на допомогу своїй стражденній Вітчизні. Та ще й залучає до волонтерства своїх іноземних друзів.
Підтримка просто неймовірна
До другої категорії цілком заслужено відносимо Сергія Полуботька, відомого на Прикарпатті та й на загал за ініційованим ним міжнародним фестивалем “Свято ковалів”. Власне, контакти та друзі, які митець набув за роки проведення імпрез, і сприяли залученню такої потужної допомоги Україні.
А новий проєкт започаткували із того, як разом зі словацькою швидкою для фронту отримали від щирого друга, коваля Daniel Miklos, неймовірно гарний хрест із написом “За мир і надію для України”.
Виготовлений із надзвичайною ковальською майстерністю та чистотою хрест зі сталі та латуні надихнув оголосити новий челендж серед ковальської спільноти.
Сергій Полуботько зробив свій імпровізований хрест приблизно такого ж розміру і з такого ж матеріалу і разом з іншими організаторами попросив долучитися до створення нової колекції хрестів зі сталі та латуні висотою 500 мм.
“Загалом ковалі з 25 країн світу передали понад 200 хрестів, – розповів Сергій Полуботько. – Виставки цих кованих виробів проходили нещодавно у Швеції на двох локаціях та в Австралії. А перед тим – у Норвегії, Бельгії, Нідерландах, Великобританії”.
Виставки відбулися на таких локаціях:
- Ringebu Stavkirke, Norway
- War Museum Overloon, Netherlands
- Vleeshuis Lier, Belgium
- Hereford College of Arts, Hereford, England
- Abbey Notre-Dame d’Orval, Orval, Belgium
- Abbey of Berne, Heeswijk, Netherlands
- Cathedral Basilica of St. John, ‘s-Hertogenbosch, Netherlands.
“То були дуже потужні акції, завдяки яким вдалося привернути увагу до України, знайти нових прихильників і друзів, що підтримують і допомагають нашій країні, – зазначає Сергій. – Особливо треба відзначити допомогу міжнародної ковальської спільноти, яка створила громадський рух “Спілка для України – ковалі без кордонів”. Завдяки зусиллям ії членів від початку війни вдалося придбати та поставити на фронт майже 90 спецавтомобілів і тонни необхідних речей, обладнання, інструментів, медикаментів тощо”.
Ковалі самі доправляють автомобілі до України. А це й витрати, й відповідальність. Однак – і нагода особисто побачити українські реалії та відчути незгоди війни.
“Ще одна поїздка до України вдалася, – написав один із ковалів після чергової поїздки. – Дуже приємно, що можна докласти ще одного зусилля, але дуже сумно, що ми все ще маємо це робити майже на третю річницю вторгнення. У нас, як завжди, дуже гарне авто, яке відповідає побажанням отримувачів, та ще й наповнене великою кількістю добрих та життєвих запасів. На початку березня доставимо ще 5 машин. Звісно, доводиться вирішувати багато питань, зокрема щодо витрат на пальне. Тож залучаємо кошти від бізнесових компаній, організовуємо благодійні конкурси. Скажімо, благодійна кава в багатій кондитерській Ельзи Андерссон, відомої на всю Швецію своєю смачною випічкою. Крім того, Тоббе Мальм, засновник спільноти ”Ковалі без кордонів”, подарував витвір мистецтва “Вільні птахи для України”.
Кожен із вас – невід’ємна частина боротьби за мир
Сергій Полуботько відзначає, що 2024-й був надзвичайно важливим для спільної справи. Завдяки підтримці “Спілка для України – ковалі без кордонів” та небайдужим людям ковалі-волонтери здійснили низку важливих кроків на підтримку наших захисників.
- Протягом року передано 22 повністю споряджені автомобілі для підрозділів ЗСУ.
- Проведено щонайменше 60 поїздок до військових по всій лінії фронту.
- Передано тонни продуктів харчування, виготовлених власноруч силами місцевої громади.
- У кузні виготовлено величезну кількість скоб та інших специфічних замовлень для дронщиків, артилеристів, прикордонників та інших підрозділів.
- Відправлено десятки посилок Новою Поштою для наших військових та їх підрозділів.
“Ми дуже цінуємо підтримку: міжнародну, фінансову, а також ту, яку надають мешканці громади, які не покладаючи рук працюють над забезпеченням наших захисників”, – підсумував колега Сергія Полуботька Антон Виродов.
Натомість волонтерам надійшла подяка від бійців 54 окремого розвідувального батальйону ЗСУ.
“Війна змінила життя кожного з нас, але водночас показала, наскільки ми сильні, згуртовані та небайдужі. Люди з усієї України та з-за кордону об’єднали свої зусилля у спільній боротьбі проти ворога. Хтось воює на передовій, тримаючи лінію оборони. Хтось на волонтерських засадах забезпечує військових усім необхідним. Інші відкривають свої домівки для тих, хто залишився без житла, або переказують кошти на потреби армії. Кожен із вас – невід’ємна частина цієї боротьби. Ви даєте сили, віру та надію на світле майбутнє нашій країні”, – написала від імені захисників Лариса Денисова.
Варто додати, що таку допомогу українським захисникам та громадам шведські волонтери організували ще з 2014 року. Однак найбільше долучилися після лютого 2022-го. І це приклад неймовірної сили, відданості та єдності задля забезпечення наших воїнів усім необхідним, підтримки тилу і віри в Перемогу.
Людмила Стражник. Фото надані Сергієм Полуботьком
Читайте також:
Читайте нас у тг