Івано-Франківськ

Чому я боюся раку, або що таке канцерофобія?

Канцерофобія поєднує у собі іпохондричні та тривожно-фобічні розлади і в більшості випадків потребує корекції у лікаря психіатра.

2 1

Страх перед захворюванням притаманний кожній свідомій людині. Коли недуга стосується тебе, чи близької людини, це наносить свій відбиток на психіці і докорінно змінює ставлення до здоров’я.

Онкологічні захворювання посідають друге місце у структурі рівня смертності серед пацієнтів, що обумовлено складністю лікування, тривалим безсимптомним перебігом на ранніх етапах і високими ризиками віддаленого метастазування захворювання.

Чи нормально боятися раку? І коли можна запідозрити порушене сприйняття проблеми? Що таке «канцерофобія» – розповість лікар-психіатр медичного центру Оксфорд Медікал Ірина Гладка.

Що таке канцерофобія і які її ознаки?

«Кожен з моїх колег лікарів приймають щодня десятки пацієнтів. Терапевти, хірурги, гінекологи, ендокринологи, спеціалісти УЗД – кожен може пригадати принаймні 3 пацієнтів з вираженою клінічною канцерофобією у своїй практиці.» – ділиться Ірина Вікторівна. – «Ці пацієнти зазвичай самостійно визначили свій діагнозі звертаються до лікаря тільки для того, щоб переконати їх у своїх побоюваннях».

Канцерофобія – це один із видів іпохондричних розладів, який об’єднує нав’язливі думки про рак, постійну та безпідставну гіпердіагностику, надмірну увагу до онкоскринігів та нетрадиційних засобів профілактики раку, панічний страх перед онкологічним діагнозом.

Канцерофобія поєднує у собі іпохондричні та тривожно-фобічні розлади і в більшості випадків потребує корекції у лікаря психіатра.

Слід відрізняти турботу про своє здоров’я від нав’язливих думок, адже при базовому онкоскринігу пацієнт не турбується про проблему у випадку позитивних результатів обстежень, коли пацієнт із канцерофобією втрачає довіру до діагностики, думки лікаря та традиційної медицини.

При канцерофобії пацієнт намагається повністю ізолюватися від усіх відомих йому причин раку: перейти на вигадані протиракові дієти, відмовитися від будь-яких шкідливих звичок, щиро вірить усім нетрадиційним засобам і легко піддається на рекламу псевдо-чудо-таблеток. У такій боротьбі, пацієнт не усвідомлює про всі ризики, які несуть ці дії для його здоров’я.

Що може призвести до розвитку канцерофобії?

«Розвитку канцерофобії передує поєднання 2 факторів: сприйнятлива психіка пацієнта (схильність до психічних розладів) і стресовий чинник, який запустив процес» – зазначає лікарка.

Ознаки канцерофобії здебільшого виникають після гострого стресу, пов’язаного із онкологічним діагнозом у пацієнтка або близької йому людини.

Страх захворіти повторно закріплюється розвитком ускладнень після хірургічного лікування, порушеннями здоров’я на тлі хіміотерапії, втрата кар’єри чи втрата близької людини у процесі проходження лікування. Навіть не маючи досвіду онкології, пацієнт може панічно боятися раку, втративши когось із близьких через недугу або ставши свідком тих змін, яких зазнає людина внаслідок хвороби.

Канцерофобія часто проектується на близьких людей – пацієнт виснажує не тільки себе, а й рідних, змушуючи їх постійно обстежуватися і приймати засоби профілактики, які йому відомі.

Сприйнятливими до канцерофобіїі є пацієнти із схильністю до психічних захворювань (встановлена проблема психічних розладів у рідних).

2 12

Як діяти і що не слід робити?

Почнемо з того, що категорично не варто робити:

  • Не шукайте симптоми у гуглі, загальна слабкість може бути в переліку симптомів як онкології, так і звичайної перевтоми.
  • Не займайтесь самодіагностикою та самолікуванням – не слід проводити експерименти на своєму здоров’ї та приймати не сертифіковані препарати.
  • Не обмежуйте контакт із соціумом, адже це тільки загострюватиме психічний розлад.
  • Не прислухайтесь до медичних порад від людей без медичної освіти.

Які дійсно дієві методи попередження раку?

  • Звернення до сімейного лікаря та проходження скринінгових оглядів за графіком, відповідно до статі і віку – дозволяє виявити зміни на ранніх термінах та вчасно провести спеціальне лікування
  • Вакцинація проти вірусу папіломи людини і вакцинація проти гепатиту В – єдині підтверджені методи специфічної профілактики деяких видів раку (рак шийки матки, плоскоклітинного раку слизових оболонок, гепатоцелюлярного раку).
  • Звернення до клінічного онколога і надання інформації про історію раку в родині, професійні ризики – з допомогою лікаря ви можете індивідуально визначити свої ризики і пройти відповідні необхідні обстеження.
  • Регулярне відвідування ведучого лікаря та проходження обстежень пацієнта із перенесеним онкологічним захворюванням (перелік обстежень та терміни визначає ваш лікар).

І головне – здоровий спосіб життя. Запобігайте стресу, насолоджуйтесь життям, харчуйтесь здорово і не бійтесь інколи дозволити собі щось шкідливе. Ведіть активний спосіб життя, наскільки це дозволяє ваше здоров’я, не нехтуйте лікуванням хронічних захворювань.

Якщо ви не знаєте, чи ваш страх переходить межі, зверніться до лікаря психіатра, який оцінить ваш стан і надасть відповідну допомогу.

Самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я!

Запис на консультацію психіатра Ірини Гладкої – 0673777299, 0503777299

https://ivanofrankivsk.oxford-med.com.ua/

Записатися на прийом

РЕКЛАМА 

Читайте нас у тг






Коментарі

0

Коментарів ще немає

© 2020 Всі права захищено