У квітні 2025 року на українців чекає низка змін: деяким категоріям пенсіонерів перерахують пенсії, запроваджують обов’язкові електронні постанови ВЛК та змінюють порядок нарахування лікарняних.
Також обіцяють зниження цін на ліки, натомість подорожчають цигарки.
Про головні зміни другого місяця весни — читайте далі.
Збільшення пенсій
Для пенсіонерів, які працюють, у квітні відбудеться перерахунок пенсій.
Йдеться про людей, які:
- після призначення /попереднього перерахунку пенсії продовжували працювати та набули не менше 24 місяців страхового стажу після призначення / попереднього перерахунку пенсії;
- після призначення / попереднього перерахунку пенсії продовжували працювати та набули менше 24 місяців страхового стажу, але після призначення / попереднього перерахунку пенсії пройшло не менш ніж два роки.
Право на перерахунок визначає страховий стаж, набутий станом на 1 березня року, в якому проводиться перерахунок.
Зауважимо, що перерахунок не поширюється на пенсіонерів, яким призначили пенсію за вислугу років та які не досягли 60 років.
Зміни у лікарняних
Згідно з новими змінами до закону № 4158, від 4 квітня 2025 року працівники, які мають кілька місць роботи (основне + сумісництво), зможуть отримувати лікарняні, декретні та допомогу у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю за кожним місцем роботи.
Це означає, що тепер не буде обмежень на отримання соціальних виплат за сумісництвом, незалежно від кількості додаткових місць роботи.
У Пенсійному фонді України роз’яснили, що в разі тимчасової втрати працездатності, непов’язаної з виробничою травмою, працівник також отримує виплати від кожного роботодавця.
Дедлайн по відстрочках від мобілізації
З 1 квітня втратять право на відстрочку від мобілізації ті військовозобов’язані, яких не перебронювали роботодавці.
Згідно з рішенням Кабміну, до 31 березня підприємства мали підтвердити свій статус критичності та повторно забронювати своїх працівників, відповідно до оновлених критеріїв.
Подати списки на бронювання роботодавець може онлайн на порталі “Дія”.
Якщо працівник не встиг забронюватися від мобілізації, він може бути призваний на військову службу.
Електронні ВЛК – обов’язкові
З 1 квітня постанови ВЛК обов’язково оформлятимуть в електронній формі. Міністерство оборони спільно з МОЗ цифровізували постанови військово-лікарських комісій.
З 1 березня 2025 року це могли робити військово-лікарські комісії, які пройшли навчання, а з 1 квітня це вже обов’язкове для всіх ВЛК.
Електронне оформлення довідок ВЛК та свідоцтв про хворобу стане обов’язковим для всіх комісій. Як пояснюють у МОЗ, ще з 1 січня 2025 року військовозобов’язані можуть подавати запит і отримати електронне направлення на ВЛК у застосунку Резерв+.
Таким чином, щоб пройти огляд не обов’язково звертатися до ТЦК за паперовим документом. З електронним направленням людина прибуває напряму до медичного закладу для огляду.
Висновки ВЛК будуть відображатися у додатку “Резерв+”.
Виплати ВПО
У квітні автоматично продовжується надання виплат внутрішньо переміщеним особам. Уряд подовжив їх ще на пів року.
Також люди зі статусом ВПО можуть оформити субсидію на оренду житла. Нею можуть скористатися ті, хто був змушений переїхати на найману квартиру через бойові дії.
Для цього потрібен офіційний договір. Першу заяву на виплати можна зробити через застосунок «Дія».
Закінчення реєстрація на НМТ
Третього квітня в Україні завершиться реєстрація для участі Національному мультипредметному тесті (НМТ).
У 2025 році основні сесії НМТ проходитимуть з 14 травня по 25 червня; додаткові з 14 по 25 липня.
Для участі в НМТ потенційному вступнику потрібно створити персональний кабінет на сайті Українського центру оцінювання якості освіти і зареєструватися на тест.
Чи знизяться ціни на ліки
З 1 квітня 2025 року в Україні хочуть знизити ціни на 116 медпрепаратів. Про це повідомив міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко.
Ліки, за задумом, мають подешевшати від 52% до 5%.
Ціни на ліки зміняться внаслідок адміністративного регулювання, а також через домовленості з виробниками ліків.
Утім, експерти прогнозують, що ініціативи уряду з часом можуть призвести до дефіциту ліків.
Здорожчання сигарет
У квітні набере чинності новий закон, який підвищує акцизний податок на тютюнові вироби.
Після зростання акцизів ціна за пачку цигарок може зрости на 40 гривень одразу. Водночас у Центрі економічної стратегії зауважують, що підвищення становитиме 20–25 гривень.
Як нагадують у Державній податковій службі України, від 1 квітня до 31 грудня 2025 року виробники та імпортери сигарет застосовують коефіцієнт 1,1 до мінімального акцизного податкового зобов’язання.
До 31 грудня 2025 року акциз (мінімальне податкове зобов’язання) на 1000 шт. має становити 78 євро. Акциз (умова директиви) має становити 60% вартості пачки. Отже, мінімальна вартість сигарет із фільтром становитиме 117,78 грн.
Водночас наразі вітчизняні сигарети з фільтром у середньому коштують 96,79 грн (дані Держстату). Отже, пачка має здорожчати щонайменше на 21 грн. На цьому здорожчання не зупиниться.
Читайте також:
Читайте нас у тг