У Міністерстві освіти і науки повідомили, які ознаки можуть свідчити про вербування дитини ворожими спецслужбами. По-перше, у підлітка раптово з’являються дорогі речі або гроші, походження яких він (вона) не може пояснити. Також дитина стала замкнутою, почала уникати розмов, приховує деталі свого онлайн-спілкування, пише ПІК.
“До того ж підліток активно цікавиться військовою тематикою, політикою, критичною інфраструктурою або ж довіряє здавалося б сумнівним способам заробітку онлайн. Або ж у нього чи неї зʼявилися нові друзі, які заохочують до протиправних дій”, – йдеться у повідомленні.
Батькам варто бути максимально уважними до поведінки дітей і використовувати певні підходи, аби вберегти синів та доньок від небезпеки.
- Розпізнавання маніпуляцій. Поясни, що таке вербування та як ворог використовує дітей для своїх цілей.
- Фінансова обізнаність. Розкажи підлітку, що легкі гроші часто є приманкою з серйозними наслідками, аж до кримінальної відповідальності.
- Відкрите спілкування. Постійно цікався життям дитини, її друзями, хобі та активністю в інтернеті.
- Правова грамотність. Розкажи про відповідальність за злочини, зокрема в умовах війни. Наголоси, що участь у диверсіях (ст. 113 Кримінального кодексу України) може означати до 15 років ув’язнення або довічне.
- Цифрова безпека. Навчи дитину критично оцінювати інформацію та контакти в інтернеті, дотримуватись приватності й уникати підозрілих пропозицій.
Освітяни також повинні активно долучитися до захисту дітей від загроз, які несуть російські спецслужби.
Варто регулярно проводити заняття з інформаційної безпеки, вчити підлітків критично мислити та розпізнавати маніпуляції. Також формувати у дітей чіткі цінності, національну свідомість та відповідальність за свої дії.
Створюй безпечний простір, де учні зможуть вільно розповідати про будь-які підозрілі ситуації.
Куди звертатись, якщо дитина під загрозою
У разі будь-яких підозр на вербування, негайно звертайтеся до офіційного чат-бота СБУ Спали ФСБешника. Також доступні гарячі лінії — 1545 (Гаряча лінія безпеки дітей в інтернеті) та 116 111 (Національна дитяча гаряча лінія).
Пам’ятайте: найкращий захист — це вчасно помічена загроза. А чому діти погоджуються стати виконавцями терактів РФ — детальніше прочитай у нашому попередньому матеріалі.
Читайте також у ПІК:
- У Тернополі подякували школяреві, який не дав росіянам себе завербувати (ФОТО)
- 14-річну школярку завербувала рф, змушуючи її влаштувати теракт у Тернополі (ФОТО, ВІДЕО)
- Мешканець Тернопільщини вербував українців для перевезення нелегалів країнами Євросоюзу (ФОТО)
- Теракт у Франківську: підлітки мали закласти вибухівку на залізничному вокзалі