Івано-Франківськ

Нові тарифи Трампа: можливості для України

Світ змінюється стрімко, і Україна має діяти не менш швидко.

tramp gettyimages 1975757034 1931088b4187c4fea7095b055f93eb90 1200x675 1024x576 1

Світову економіку знову штормить. Дональд Трамп, який повертає собі роль головного режисера глобальних торговельних війн, запускає нову хвилю митних обмежень. Цього разу під удар потрапили Європейський Союз, Китай, і десятки інших країн. Але серед цього хаосу для України відкривається унікальне вікно можливостей.

 Торговельна війна, якої не бачили понад 100 років

США посилюють тиск на імпорт, мотивуючи це захистом внутрішнього виробництва. Нові тарифи спрямовані на стримування китайської експансії, але зачіпають Європу, Південну Америку, Азію, Африку та Океанію. Наприклад, мита на китайські товари зросли до 54%, товари з Індії – 26%, Японії – 24%, Європейського Союзу – 20%. В той час, коли Сербія отримала імпортне мито на рівні 37%, Молдова – 31%, Норвегія – 15%, для нашої країни підвищених мит немає. Україна є фактично єдиною європейською країною, яка залишається осторонь нових обмежень. Для всіх товарів з нашої країни (за винятком сталі та алюмінію, для яких з березня 2025 року вже діє мито у 25%) буде діяти базове мито на рівні 10%. Це шанс, який не можна проґавити.

 Українська економіка на старті

Минулого року Україна експортувала до США товарів на 874 мільйони доларів — крапля в морі порівняно із загальним експортом у 40 мільярдів. При цьому 363 мільйони доларів припало на чавун, а ще 100 мільйонів — на труби. Фактично більша частина нашого експорту до США – це сировина. Якщо наш бізнес вчасно зреагує на нову ситуацію в світі, експорт до США може зрости в рази. Причому це можуть бути не сировинні товари, а готова продукція, яка має високу додану вартість.

Де можемо виграти?

IT та аутсорсинг. Торговельні війни між США та усім світом створюють вакуум у сфері електроніки та технологій. Український IT-сектор може стати важливим партнером для американських компаній.

Агроекспорт. Через мита на європейські сільськогосподарські товари, американський ринок відкриється для української продукції. Важливо, щоб це були перероблені продукти з високою маржою.

Перенесення виробництва в Україну. Європейські компанії, які стикаються з 20% митом, можуть перенести свої потужності в Україну. В Україні вже діє понад 100 індустріальних парків, які активно розвиваються і чекають нових резидентів. У 2024 році держава впровадила податкові пільги для компаній-резидентів таких парків, що робить їх ще привабливішими для міжнародного бізнесу. Тепер європейські компанії, які націлені на експорт до США та будуть самостійно чи в кооперації з вітчизняним бізнесом виробляти продукцію на території України, зможуть скористатися нижчими митами – лише 10% замість 20%. Це відкриває двері для спільних проектів у тих напрямах, які можуть стати локомотивами для української економіки – у сфері машино-, приладо- та верстатобудування, електроніки, промислових технологій.

 Висновок

Світ змінюється стрімко, і Україна має діяти не менш швидко. Тарифна війна Трампа – це не просто черговий економічний конфлікт, а шанс, який буває раз на покоління. Тут за приклад можна взяти досвід Мексики, яка в 2019 році в перший же рік після введення Трампом мит на китайську продукцію спромоглася залучити десятки мільярдів доларів прямих іноземних інвестицій. Тому якщо український бізнес і держава зіграють правильно, ми можемо не лише зміцнити свої позиції на глобальному ринку, а й залучити інвестиції, які стануть фундаментом для економічного зростання країни. Головне — не чекати, а діяти.

Олег Яцюк, економіст

Читайте нас у тг






Коментарі

0

Коментарів ще немає

© 2020-2025 Всі права захищено