Івано-Франківськ

Чорногуз, буслик, гайстер: як у різних регіонах України називають лелеку

Головні передвісники настання весни, які на своїх крилах приносять справжнє тепло — лелеки. 

Чорногуз, буслик, гайстер: як у різних регіонах України називають лелеку

Як у різних регіонах України називають одного з найвідоміших птахів нашої землі – лелеку, пише ПІК з посиланням на “Київ 24”.

“Лелека” — класика літературної мови. Лелека — такий варіант найбільш поширений на південному сході нашої країни, зокрема на Харківщині, Полтавщині, Донеччині, Луганщині, Дніпровщині, Кіровоградщині, Запоріжжі, а ще в Херсонській, Миколаївській, Одеській областях і в Криму. 

Чорногуз — так кличуть птаха на Сумщині, Черкащині, Вінниччині й Хмельниччині. А ще в певних регіонах Київської та Чернігівської областей. Слово з’явилося завдяки поєднанню лексем “чорний” та “гузка”, де останнє – це назва хвостової частини тулуба птаха. Тобто це ніщо інше, як вказівка на зовнішні ознаки та колір оперення.

Бусол, Буслик, Бусе, Бусень, Бушень — ці назви побутують переважно на півночі України. У Чернігівській, Київській, Житомирській областях та подекуди на Рівненщині й Волині. Чітке пояснення походження слова складно віднайти. Найбільш імовірна теорія вказує на зв’язок із тюркськими мовами, де boz – це сірий, землистого кольору.

Бузько, Бузьок, Бузок  —  такий варіант найменування птаха доволі поширений в західних регіонах. Його почуєш практично на всій території Львівщини, Тернопільщини, Франківщини, Чернівеччини й Закарпаття.

Боцюн, Бойцюн або Боцян — доволі локальні назви, які зустрічаються в окремих регіонах Хмельниччини, Рівненщини й Волині. Це запозичення з польської мови.

Ґовля — унікальне найменування птаха. Слово прийшло з угорської мови, де перекладається “лелека”, й активно побутує на Закарпатті.

Гайстер —  не менш унікальний діалектизм, поширений на Київщині й Чернігівщині. Цей варіант потрапив на українськомовний ґрунт із німецької через польське посередництво.

Цікаві факти про лелек:

 1) Гнізда у горах
Ми звикли бачити лелек у гніздах поруч із хатами. Проте зустрічаються види лелек, які гніздяться високо в горах. Їхні житла знаходять на висоті 1200-2500 метрів над рівнем моря.
2) Любителі змій
Ми добре знаємо, що лелеки вишукують коло води жаб, рибу, також виловлюють великих комах. Проте відомо, що лелеки можуть ласувати різними видами змій.
3) Вороги лелек
Незважаючи на великі розміри, білі лелеки – достатньо беззахисні птахи. На них можуть напади навіть інші хижі птахи, наприклад, орли. А от африканськими лелеками часто ласують крокодили.
4) Сон лелек
Ці дивовижні птахи завжди сплять виключно стоячи на одній лапі. Цікаво, що уві сні лелека може почергово змінювати лапи. І як дослідили вчені, при цьому птах навіть не прокидається.
5) Розміри та вага гнізд
Своє житло птахи будують надійно, укріплюючи хмизом, травою, гілками дерев у декілька рядів. От і не дивно, що в середньому гніздо білого лелеки важить до 250 кг, а його діаметр – 1,5 метри.
6) Гніздо у спадок
Виявляється, у лелек та орлів гнізда передаються від батьків дітям. Кожне нове покоління лелек, звичайно ж, ремонтує своє гніздо, проте немає необхідності будувати нове. Дослідники знайшли найстаріше лелече гніздо в Європі, вік якого – 400 років.
7) Боязнь людей
Білі лелеки – наші супутники. Вони завжди оселяються поруч із людиною. Чимало лелечих родин повертається щороку в одне й те саме гніздо. Птахи так звикають до господарів двору, що можуть брати запропоновану їжу з рук. Проте чорні лелеки, навпаки, дуже боязкі, вони завжди остерігаються людей і селяться якнайдалі. Чорний лелека занесений до Червоної книги України та охороняється іншими міжнародними природоохоронними переліками.
8) Не бояться вогню
Ці птахи не розуміють загрози від вогню та зовсім не бояться жару. Існує чимало прикладів, коли лелеки забирали гілки з тліючого вогнища, аби збудувати гніздо. Вони приносять таку гілку в житло й нажаль в результаті цього гніздо повністю згорає.
9) Хижі лелеки
В Україні лелеки – беззахисні птахи, які мають чимало ворогів. Проте на африканському континенті мешкає лелека марабу. Цей птах – хижак. Він виловлює дрібних гризунів, краде пташенят в менших птахів. В Африці марабу зустрічається так часто, що місцеві жителі не звертають на них уваги. Для африканців марабу – те саме, що для нас голуб чи горобець.
10. Дзьоб птаха
Лелеку легко впізнати по яскраво-червоному дзьобу. Проте у пташенят він завжди чорний.
11) Тривалість життя
Лелеки – довгожителі. Зазвичай тривалість життя білого лелеки – 10-15 роки, але зафіксовані випадки, коли вік лелеки досягав 33-35 років. А от чорні лелеки живуть по 48 років.
12) Як спілкуються
Лелеки – мовчазні птахи, вони практично не здатні видавати звуки. Лелеча мова – це посвистування, клацання дзьобом, шипіння.
13) Лелечі крила
Розмах крил білого лелеки може досягати двох метрів.
14)  Пташиний політ
Вчитися польоту пташенята лелеки починають в двомісячному віці, а розмір розмаху крил дорослого лелеки досягає – 155 – 200 см.
15) Здорове потомство
Слабких і хворих пташенят лелеки безжально викидають з гнізда.

Читайте також у ПІК:

Читайте нас у тг






Коментарі

0

Коментарів ще немає

© 2020-2025 Всі права захищено