Крамниці напередодні Воскресіння Христового заповнені особливим крамом. Великодні атрибути йдуть нарозхват. Величезний попит і на продукти. Насамперед – на ті, які несемо до храмів Божих на освячення. Чільне місце серед них займають м’ясні страви.
Кільце добротної ковбаси, шинка коштують недешево. Тож чимало господарів традиційно готують буженину самотужки: у промислових або власноруч зроблених виндзарнях. Особливий “смачний” аромат наповнює тоді подвір’я та розноситься навкруги.
Ніц не гіршим на смак і на вигляд є запечена свинина. Отож заздалегідь запасаємося добрими шматками м’яса. Кілограм шинки цієї пори коштує приблизно 200 грн. Полядвиця – десь 280 грн/кг, підчеревина – майже 190 грн.
М’ясо промиваємо і вимочуємо 30 хвилин, щоб вийшли нітрати. Опісля даємо стекти і заливаємо маринадом. Рецепти його приготування різні. Найпростіший – із накраяної ріпчастої цибулі, солі, перцю, подрібненого часника. Є готові приправи до м’яса. Можна додати свої. Збагатять аромат сушений і подрібнений верес, любисток, гірчиця горошком, коріандр. Додаємо яблучний чи звичайний оцет і залишаємо під кришкою на холоді для настоювання. Можна й на ніч.
Шинка з чорносливом і курагою
Сама шинка запеченою виходить сухувата, однак ідеально підходить для фарширування. Перед маринуванням робимо у м’ясі глибокі горизонтальні надрізи. У них опісля викладаємо пропарені курагу і чорнослив. За бажанням додаємо плоди інжиру.
Щільно замотуємо пергаментом, у два шари, щоб начинка не вивалилася. Обв’язуємо додатково міцними нитками. Зверху закутуємо у фольгу і викладаємо в добре розігріту духовку. Випікаємо протягом години на середньому вогні. Знімаємо захисні шари і зарум’янюємо ще 15 хв.
Готову шинку обмазуємо зверху сумішшю олії та паприки. Акуратно розрізаємо навпіл і милуємося мозаїкою.
Соковита полядвиця
Запікати м’ясо цілим шматком можна в кулінарному рукаві після попереднього обварювання. Або – й одразу з маринаду в духовці. В останньому випадку полядвицю викладаємо на пергамент, посипаємо зернами гірчиці і коріандру та заливаємо форму маринадом.
Накриваємо пергаментом і фольгою або кришкою. Щоп’ятнадцять хвилин відкриваємо і рясно поливаємо тим маринадом. Готуємо 2 години. За бажання полядвицю ще гарячою обмазуємо для кольору олією з паприкою.
Підчеревина в цибулинні
Замаринований шматок м’яса кладемо до глибокої каструлі з водою. Додаємо добрий кулак лушпиння цибулі, дрібку солі, і варимо протягом 45 хвилин. Підчеревина від такого сусідства набирає брунатного відтінку.
Виймаємо м’ясо і ставимо на кілька хвилин для зарум’янення. Духовку перед тим треба добре розігріти. Готову підчеревину натираємо товченим часником з олією та діжонською гірчицею.
Сподіваємося, що запропоновані рецепти поповнять ваш багаж знань. А приготоване власноруч м’ясо збагатить великодній кошик і стане окрасою святкового столу.
Людмила Стражник. Фото авторки
Читайте нас у тг