У березні минулого року в Івано-Франківську у військовій частині Національної гвардії офіцер побив підлеглого солдата. Справа набула широкого розголосу, адже конфлікт потрапив на відео, яке зняв на телефон один з очевидців.
Суд присудив військовому 1 рік та 6 місяців утримання у дисциплінарному батальйоні. Втім, захист подав апеляцію. Як завершилася резонансна справа – читайте у матеріалі ПІК.
Чому стався конфлікт?
Відео побиття виклали у соцмережах 18 квітня. На ньому видно, як офіцер вимагає, щоб боєць кудись пішов, завдаючи йому ударів кулаком в область грудної клітини. У той же час суть конфлікту з опублікованих кадрів зрозуміти було важко.
Як встановило слідство, в обідній час обвинувачений офіцер мав намір направити потерпілого для прибирання території, однак той відмовився і між ними виникла словесна суперечка та розмова на підвищених тонах. На емоціях офіцер завдав потерпілому три-чотири удари в груди та штовхнув на стіл.
Керівництво Нацгвардії, коментуючи скандал, що розгорівся, обурилося діями офіцера, назвавши їх неприпустимими.
«У сучасній армії і у суспільстві немає місця для приниження честі і гідності людини і, зокрема, військовослужбовця. Надаємо всебічну підтримку правоохоронцям у проведенні розслідування для надання належної правової оцінки діям офіцера», — наголосили у НГУ, додавши, що й самі вже розпочали внутрішнє розслідування.
Злочин в умовах воєнного часу
Шостого вересня 2023 року Івано-Франківський міський суд розглянув справу про побиття і виніс вирок. У рішенні йшлося про те, що старший лейтенант Нацгвардії, перебуваючи на посаді командира 1-го патрульного взводу військової частини, «вчинив насильство щодо підлеглого в умовах воєнного стану».
Під час засідання обвинувачений визнав свою провину. Він розповів, що 18 березня 2023 року, у казармі однієї з військових частин він таки наказав підлеглому прибрати територію.
“Обвинувачений у вчиненому щиро розкаявся, зазначив, що шкодує за вчиненим, просив суд суворо його не карати“, — йдеться у вироку.
Втім суд визнав підозрюваного винним у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого статтею 426-1 ч. 5 Кримінального кодексу України із застосуванням статті 62, ч. 1 та статті 69 ККУ та присудів один рік та шість місяців утримання у дисциплінарному батальйоні.
Апеляційні доводи
Попри те, офіцер Нацгвардії подав апеляційну скаргу на рішення суду першої інстанції. Його інтереси взялися захищати адвокати у кримінальних провадженнях – Назар Саюк та Іван Головатюк. Наша редакція ПІК звернулася до адвокатів за коментарями.
«Чому набула розголосу ця справа? Сильних ушкоджень у потерпілого не було. Але через те, що подія сталася у воєнний час, слідство кваліфікувало справу, як особливо тяжкий злочин. Тому обвинуваченому загрожували від 8 до 12 років позбавлення волі. За результатами розгляду перша інстанція дала йому 1 рік і 6 місяців утримання у дисциплінарному батальйоні. Ми оскаржили вирок в апеляції», – розповів у коментарі ПІК адвокат Назар Саюк.
Він зазначив, що під час розгляду апеляційної скарги вдалося довести, що обвинувачений раніше не мав проблем із законом. А офіцер є цінним кадровим військовим Національної гвардії.
Враховуючи аргументи та доводи адвокатів Саюка та Головатюка, апеляційний суд Івано-Франківської області присудив обвинуваченому один рік іспитового строку.
«Ця справа була надзвичайно складною і резонансною, адже йшлося не лише про дії військовослужбовця, а про контекст, у якому вони відбулися — умови емоційного напруження, що супроводжують службу під час воєнного стану. Ми з колегою, адвокатом Іваном Головатюком, з перших днів наголошували на важливості розуміння не лише формального боку справи, але й людського фактора», – додав адвокат.
Також він зазначив, що офіцер, якого вони захищали, не мав наміру завдати шкоди. Це був емоційний інцидент, викликаний дисциплінарним порушенням з боку підлеглого. Важливо, що в результаті — потерпілий не отримав жодних серйозних тілесних ушкоджень. Водночас їхній клієнт від початку визнав свою провину, щиро розкаявся та продовжував нести службу, не ухиляючись від відповідальності.
Адвокатам вдалося довести, що йдеться про цінного кадрового офіцера, який раніше не мав жодних порушень закону, а свої обов’язки виконував сумлінно. Завдяки комплексному підходу до захисту, правильному юридичному обґрунтуванню та підтримці суспільно важливого підходу до правосуддя, вони домоглися іспитового строку замість реального покарання.
«Це рішення апеляційного суду — доказ того, що навіть у гучних справах можна досягнути справедливості, якщо діяти професійно, зважено й чесно. Це перший випадок у моїй практиці, коли по особливо тяжкому злочину, де передбачено до 12 років позбавлення волі, дали іспитовий строк», – сказав адвокат Саюк.
До слова, ПІК стало відомо, що офіцер продовжує службу в тій самій частині Національної гвардії в Івано-Франківську.
Читайте також:
Читайте нас у тг