Івано-Франківськ

Історична угода про надра: про що домовилися Україна та США і кому належатимуть природні ресурси

Про що домовилися країни, як працюватиме Інвестиційний фонд відбудови та кому зрештою належатимуть українські надра — розповідаємо у матеріалі ПІК.
8f4d1e33 e5a3 4eb6 9be3 68a4aed80503

Головне фото створене штучним інтелектом

Днями Україна та США уклали угоду про економічне партнерство, так звану “угоду про надра”, яка передбачає створення Інвестиційного фонду відбудови. Підписали документ міністерка економіки України Юлія Свириденко та міністр фінансів США Скотт Бессент.

Бессент назвав її “історичною” та зазначив, що адміністрація Трампа зосереджена на вільній, суверенній та процвітаючій Україні, йдеться у повідомленні Міністерства фінансів США.

494272521 29226258990351435 8862585193952111574 n

Підписання угоди. Джерело: Юлія Свириденко

Що цьому передувало

Діалог між Україною та США щодо критично важливих корисних копалин тривав довго. Інтерес США до українських корисних копалин зріс під час повномасштабного вторгнення росії в Україну.

Президент США Дональд Трамп неодноразово наголошував, що допомога, яку США надають України, це “не подарунок” і розглядав дохід від українських корисних копалин, як “компенсацію” за зброю та іншу допомогу. За його словами  угода про рідкісноземельні елементи була потрібна, щоб США могли повернути витрачені на підтримку України гроші.

Водночас угода про економічне партнерство була представлена у “плані перемоги” України. 28 лютого Трамп та Зеленський зустрілися у Вашингтоні для підписання угоди, але зустріч завершилася сваркою. Український президент покинув Вашингтон і угоду не підписали. 

648ee0e0 f695 11ef a895 fbbe0f4341f5.jpg

Президент Володимир Зеленський, президент США Дональд Трамп та віцепрезидент США Джей Ді Венс на зустрічі у Вашингтоні

Згодом, лідери США та України зустрілися після церемонії прощання з Папою Франциском у Римі. За словами Зеленського, перемовини пройшли у форматі “тет-а-тет” і були досить плідними.

Зрештою, після довгих переговорів між країнами, Україна та США спочатку підписали меморандуму щодо угоди про економічне партнерство, а згодом і саму угоду. 

“Ця угода безперечно стане основою для нових відносин зі Сполученими Штатами, які нам потрібні для захисту нашої державності у війні і відновлення нашої країни після війни”, – зазначив прем’єр-міністр Денис Шмигаль.

Що передбачає угода

Україна та США створять спільний Інвестиційний фонд відбудови, яким управлятимуть на рівних умовах. Жодна сторона не матиме в ньому переваги. Усі рішення прийматимуться спільно.

“Фонд — це інструмент інвестицій в Україну, а не механізм передачі активів. Усі українські природні ресурси залишаються за Україною”, – зазначає прем’єр-міністр Денис Шмигаль.

Угода про надра охоплює 57 видів мінералів, зокрема алюміній, цезій, хром, мідь, галій, графіт, кобальт, родій, титан, уран, цинк тощо.

karta

В угоді немає згадок про будь-які боргові зобов’язання України, вона не суперечить міжнародним зобов’язанням України, зокрема відповідає Конституції та не змінює євроінтеграційний курс.

Як працюватиме Фонд

Фонд буде наповнюватися Сполученими Штатами та Україною в пропорції 50 на 50. З боку США це можуть бути кошти, або військова допомога — наприклад, системи ППО для України.

Україна вносить 50% доходів державного бюджету від нової ренти на нові ліцензії на нові ділянки. Україна також може робити додаткові внески окрім цього базового, якщо вважатиме за необхідне.

У перші 10 років прибутки Фонду не виводяться з України, а реінвестуються виключно в Україну.  Доходи Фонду не оподатковуються Сполученими Штатами та Україною. Критичні копалини, які експортуються до США, не обкладаються митами.

Фонд через американське агентство DFC залучатиме американські та європейські новітні технології, що прискорить відновлення та модернізацію України.

“Враховуючи масштабність угоди, потрібні ще й додаткові технічні кроки. Фонд створюється на десятки років, і тому процес його створення – це не один день і не одне рішення”, – підкреслює прем’єр-міністр Денис Шмигаль.

Що далі?

Щоб угода стала чинною, її має ратифікувати Верховна Рада. Уряд вже вніс її на розгляд нардепів. За словами народного депутата Ярослава Железняка, голосувати за ратифікацію угоди про копалини між США та Україною планують 8 травня.  

Довідково:

  • Ратифікація це затвердження вищим органом державної влади міжнародного договору та згода на його обов’язковість для держави
Читайте нас у тг






Коментарі

0

Коментарів ще немає

© 2020-2025 Всі права захищено