Івано-Франківськ

Рубікон між власниками й директорами – та обдуреними інвесторами

На словах то все було солодко, а насправді майже два роки минуло, а віз і нині там.

5a3470d4 0be8 4325 b395 2735bf3b8ee8

Понад 300 вкладників фірми-забудовника “Рубікон Груп” залишилися без вкладених грошей і квартир, а підприємці рекламують свій будівельний бізнес на відомих курортах Івано-Франківщини та Закарпаття.

Ви роками відмовляєте собі в чомусь, жорстко економите навіть на дрібницях. Ваші батьки гарують десь за кордоном. Або й – чоловік чи дружина, полишивши своїх маленьких діточок. І все заради того, щоб здійснити свою мрію: нарешті придбати власне житло у Львові.

 Шукаєте-шукаєте, довго розмірковуєте та придивляєтеся, й серед розмаїття привабливих пропозицій натрапляєте на фірму “Рубікон Груп”. А через якийсь час незлим тихим словом згадуєте ту мить, коли довірили свої гроші цій будівельній компанії. 

13b75bf9 fa8f 43b4 9308 17f29b100c41

ЖК “Етнодім” – будинки у котловані

Перший будинок ЖК “Етнодім”, який споруджувала компанія “Рубікон Груп”, мали здати в експлуатацію в 2021 році. До нього досі не підведені комунікації. Другий і третій будинки цього комплексу на стадії будівництва, а от четвертий – у котловані. Так само – п’ятий і шостий цього ЖК. 

Наша сім’я вклала гроші у квартиру, що в першому будинку, – розповідає львів’янин Тарас Саловський. – Мали отримати наприкінці 2021 року, як було обіцяно та передбачено договором з “Рубікон Груп”. Працівники компанії наче щось там ще доробляли на будинку. Ну, думаємо, так буває. Нехай із запізненням, але процес іде. Із початком війни в 2022-му теж якось із розумінням віднеслися до ситуації. Хоч на той час жодні роботи забудовники не вели”. 

Далі зрозуміли, що тут щось нечисте… Пішли різні чутки, наче власники компанії втекли. Тож пропали гроші інвесторів… Побоювання вкладників підтвердилися, коли в липні 2023 року до громадськості вийшов колишній уже директор “Рубікон Груп” Тарас Іваньо. Мовляв, його усунули від керівництва компанії. Як тільки повернуть на посаду, то будівництво незавершеного житлового комплексу “Етно-дім” відновлять. 

Згідно наших перемовин із новою дирекцією після того, як мені повертають управління компанією, ми відновлюємо будівництво. Це приблизно за 2-3 тижні мало б відбутися. Зараз у нас оформлення юридичних документів, їх підписання. Усі кошти, які до нас приходили, бухгалтерія освоїла, ті кошти, які були нами виявлені, були отримані і ними заволоділи. Ми будемо стягувати з них у межах якихось судових процесів чи в юридичному порядку, це на клієнтах ніяк не відбивається”, — казав людям Тарас Іваньо.

Представниця дирекції компанії Інна Гищук тоді ж розповіла, що нова дирекція займається збором інформації, інвентаризацією активів та зобов’язань підприємства.

А суд і далі там

На словах то все було солодко, а насправді майже два роки минуло, а віз і нині там. У Сихівському районному суді Львова 22 квітня відбувся черговий розгляд кримінального провадження у справі №: 464/4208/24 від 13.06.2024. То цивільний позов ТОВ “Будівельно-інвестиційна компанія “Рубікон Груп” про відшкодування збитків, завданих злочином. Судове засідання, на якому були присутні адвокати і представники компанії, а також обвинувачена з адвокатами, тривало кілька хвилин. Опісля суддя Олена Горбань призначила нову дату розгляду справи: 23 травня 2025 року. 

Znimok ekrana 127

Тарас Саловський разом із кількома іншими інвесторами ЖК “Етно-дім” були присутні на цьому засіданні як спостерігачі. Вони не свідки, але демонструють громадський інтерес до цієї справи.

Як виявилося, на частину будинків взагалі відсутні дозвільні документи, тому здати їх в експлуатацію юридично неможливо, – долучається до розмови ще один вкладник Роман С. – Забудовник хоче передати права на їх добудову компанії “Мальви+”, але лише за умови, що інвестори підпишуть із нею нові договори і зроблять додаткові внески. Озвучують цифру 12 тисяч доларів, нібито 12% від вартості, але по факту, якщо порівняти з тим, скільки ми вже вклали, і врахувати зміну курсу, то виходить усі 25%. І це ще не гарантія, що щось добудують. Обіцяють спочатку завершити будинки 1, 2, 3. А от 4, 5, 6 — взагалі під питанням, бо на них навіть немає дозвільної документації, жодного натяку на законне будівництво. Виходить, що маємо ще раз заплатити за щось, що юридично не існує.”    

Львів’янка Ярина Мелень, яка так само вклала кошти в будівництво першого будинку ЖК “Етнодім”, пригадує, як уперше прийшли на судове засідання по кримінальному провадженню торік восени. Каже, що були шоковані: не встигли зорієнтуватися, що й до чого, як за якихось кілька хвилин засідання закінчилося. Обманутих інвесторів до зали суду не пустили.

У межах кримінального провадження № 12022141380000931 від 16.08.2022 відносно ОСОБА_3 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст.191 КК України, прийнято до розгляду цивільний позов ТОВ “Будівельно-інвестиційна компанія “Рубікон Груп” про відшкодування шкоди, завданої злочином… Судовий розгляд відбувається у відкритому судовому засіданні кримінального провадження відносно ОСОБА_3 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5ст. 191 КК України”, – читаємо у відкритих реєстрах. 

https://court.gov.ua/fair/sud1319/

https://reyestr.court.gov.ua/Review/122263388

Ми ще легенько покепкували: мовляв, у вас таке швиденьке судове засідання, всі ви між собою поспілкувалися і за кілька хвилин звідти вийшли, – додала Ярина. – Після незрозумілої реакції судді на нашу присутність і відмову дати відповідь на питання, чи можуть ошукані інвестори вільно відвідувати судові засідання у цій справі, ми написали звернення та отримали офіційну відповідь, що  судові засідання відкриті: можна приходити як вільним слухачам. Ця справа, я так розумію, на фінальній стадії. Нібито Ірина Іваник вилучила з фірми 53 млн грн, і вона підозрювана. І потерпілий там “Рубікон”, а не люди, які залишилися без коштів і без квартир, що доволі абсурдно. Але уже є інше кримінальне провадження, де потерпілими проходять ошукані інвестори ”.

Znimok ekrana 128

Тиснемо на всі важелі

Майже два роки ми активно і голосно заявляємо про свою проблему, бо побоювання були найгірші: щоби наш недобуд не продали по другому разу, а нас залишили ні з чим, – розповідає Ярина Мелень. – Ми створили ГО “Захисту прав інвесторів ЖК “Етнодім”,  до якої увійшли понад 250 ошуканих вкладників компанії “Рубікон Груп”. Разом із таким ж ошуканими вкладниками, які придбали квартири у майбутніх ЖК Rubicon City, ЖК “Етно Дім” та ЖК Pictorial, виходили на пікети під ЛОДА, обласну прокуратуру, міськраду, їздили шукати рішення в Давидівську ТГ, на території якої будується наш ЖК. Залучаємо до вирішення нашого питання депутатів усіх рівнів”.  

Ярина Мелень каже, що з вересня 2024 року цією справою активно займаються правоохоронці, щоб дізнатися, скільки насправді грошей на рахунок ТОВ “Рубікон Груп” надійшло від вкладників, хто їх узяв, і куди поділися, бо люди платили справно. 

Вкладники з першого по шостий будинок сплачували хто повністю, хто з розтермінуванням. По всіх договорах люди оплачували. Справа непроста, бо  в “Рубіконі” дуже багато дійових осіб, багато засновників і директорів, які пов’язані родинними зв’язками, – стверджує Ярина. –  Наприклад, однією із засновниць є Марта Іваньо, вона має 33% власності компанії. Її чоловік Тарас Іваньо був директором фірми багато років. Ілона Іваник-Пастущак має 20%. Мама Ілони, своєю чергою, була менеджером на фірмі та однією із тих, хто брав готівку. Ігор Іваник був фінансовим директором декілька років. Його зняли самі засновники. Зараз на фірмі є три директори: Інна Гищук, Наталія Думич і Віталій Коваленко”.  

9f5dcf04 da1d 4fd6 b19a bd919a0166dd

На запитання, чим вони пояснюють, що не ведеться будівництво, Ярина каже, що ніби грошей у компанії на рахунку немає і будувати немає за що – зі слів нової дирекції. З цим вони і вийшли до громадськості в 2023 році. Казали, що потрібно доплатити, і тоді вони добудують.  

А ми, обмануті вкладники, своєю чергою, у відкритих джерелах почали шукати інформацію. І виявилося, що дирекція не зовсім нова: Коваленко, комерційний директор, був ще при Тарасу Іваню. Ігор Іваник, фінансовий директор, також не нова людина, також був до того, – зазначає співрозмовниця. – Ми простежили ланцюжок, що його родичі – в засновниках, родичка – менеджер, також брала ту готівку. Виявилося, що й Інна Гищук, нова директорка, працювала на цій фірмі з 2019 року. З її слів, вона не була офіційно оформлена. А виконувала обов’язки, як сама казала, ледь не фінансового директора. Тобто всі ці люди, що вийшли до громадськості і кажуть, що прийшли нас рятувати – ніякі вони не нові”. 

Rubikon

Звідти підозра до них і недовіра: бо та інформація, яку вони доносять вкладникам, не співпадає з тою, що актив ГО отримав з відкритих джерел. І така ситуація, що нова дирекція каже: ми не можемо будувати, бо немає грошей, усі питання до попередньо директора – але ж як, якщо ви всі разом працювали? Багато людей сплачували готівкою, отримували довідку про повну оплату і були впевнені, що їхні гроші на рахунку, в будові. А виявилося, що то трохи не так.

У нас одразу питання до нової дирекції: “Для чого ви бралися очолювати “Рубікон Груп”? Ви ж прекрасно знали, яка ситуація на фірмі”, – резонно каже Ярина. – Інша версія – від попереднього директора Тараса Іваня: що фірму в нього відібрали ледь не рейдерським шляхом. Що, напевне, теж не відповідає дійсності, бо всі ті засновники і власники, нові-старі керівники знайомі між собою”

Зрозуміло, що ні одна, ні друга сторони всієї правди не кажуть, а переводять один на одного стрілки: не можуть будувати нові директори, бо немає грошей, а попередній каже – можу будувати, не треба жодних доплат, але не можу нічого зробити, бо я не директор. Мовляв, нехай мене знову поставлять директором, і добудую.

Думки були різні: навіть припускали, що всі персонажі у змові між собою, бо кожен має мільйон причин, щоб нічого не робити і щоби фірма не виконувала взятих на себе зобов’язань, – наголошує Ярина. – Ще в 2023 році обмануті інвестори-вкладники “Рубікону” їздили до одних власників, до других, зустрічалися окремо то з одними, то з іншими, вийшли на контакт із орендарем ділянки, на якій ведеться забудова”.

На ці контакти і переговори пішло багато місяців.

 

Рік домовлянь і танців з бубнами

Ми намагалися знайти шляхи виходу, дорожні карти розробляли. Залучали адвокатів, медіаторів. Знайшли більшість таких же ошуканих інвесторів і проводили звірки по квартирах: переживали, щоб не було задвоєння чи навіть затроєння продаж. Бо знаємо про  такі випадки в деяких проблемних ЖК, де ту ж квартиру перепродували двічі-тричі”, – каже Ярина. 

Ініціативна група вкладників на звірках за участю старої і нової дирекції переконалася, що на 95% інформація по списках сходиться. 

Якихось нюансів, що в нас у списках є людина з договором, а в них такої немає, не виникло, – стверджує Ярина. – Хоча раніше були розмови, що, мовляв, вашої готівки на рахунках немає, ми не знаємо, хто ви, чи ваші договори дійсні. Давайте приходьте по одному, будемо звіряти… Ми, своєю чергою, працювали з багатьма адвокатами. Одні радили не починати нічого серйозного в юридичному полі, а садити старих-нових директорів за стіл переговорів. Бо це найпростіший шлях – щоб вони домовились між собою, хто там що має будувати, хто має виконати зобов’язання”

02672c55 7a76 4244 9efe 22570a2e5599

Інші казали, що ситуація виглядає на банальне шахрайство: потрібно писати заяви та рухатися в кримінальному полі. Прихильники мирного плану наголошували, що то крайній варіант, і поганий варіант. Бо може бути накладений арешт на землю, і ніхто на ній не будуватиме. Адже накласти арешт – одна справа, а зняти важко. І процес може затягнутися на роки. Бо кримінальне провадження – то взагалі справа непередбачувана: куди покотиться – важко зупинити. 

Але після року домовлянь і танців з бубнами ми зрозуміли, що іншого виходу немає. Тому що ні власники фірми, ні директори не можуть вирішити щось ефективного і взяти відповідальність на себе, – акцентує Ярина. – Отож із вересня 2024 року за заявами членів ГО відкрите кримінальне провадження”.

Тепер ті вкладники, які написали заяви в правоохоронні органи, мають статус потерпілих у межах кримінального провадження № 12023141360001585. Був накладений арешт на земельну ділянку під ЖК “Етнодім”. За деякий час арешт зняли, бо з’явився шанс, що новий забудовник прийме недобуд і добудовуватиме за доплату.

https://youcontrol.com.ua/catalog/court-document/123161672/

“У “Рубіконі” намагалися довести, що вони банкрути. Коли ми про це дізналися, виходили на пікети. І наше щастя, що не визнали. Тобто навіть якби хто із вкладників вирішив розірвати з ними угоди, хотів позиватися з компанією та отримав би позитивне рішення суду, – яка виконавча служба і яким шляхом поверне вам ті гроші, якщо на “Рубіконі” нулі, а навіть мінуси? А права на квартиру не буде, воно втрачається”, – пояснює Ярина Мелень. 

За словами співрозмовниці, із соцмереж вкладники дізналися, що колишній директор повідкривав нові фірми і дуже активно рекламується, що він будуватимиме на Буковелі. 

Треба, щоб люди знали, що така ситуація у Львові є –  ошукані люди без грошей і без квартир, а горе-бізнесмени будують далі. Звісно, винуватим визнає тільки суд, ми не можемо розкидатися ярликами, хто шахрай. Але можемо говорити як факт, що людина брала з нас гроші як директор фірми, який не довів нічого до пуття – це факт. І розказувати про це назагал потрібно, щоб люди мали можливість верифікувати для себе якусь інформацію, дивитися, як є насправді. Щоб вирішили, чи вони хочуть щось у такого бізнесмена купувати і взагалі мати з ним справу. А кінцеве слово у правовій оцінці дій, причетних до ТОВ “Рубікон Груп, – за правоохоронними органами і судом” – підсумовує Ярина Мелень. 

f683754e 8722 40fd 85ef 50c8ebd78059

Людмила Стражник. Фото з відкритих джерел та надані Яриною Мелень

Читайте також:

 

Читайте нас у тг






Коментарі

0

Коментарів ще немає

© 2020-2025 Всі права захищено