В Івано-Франківську 15 травня, у День сім’ї відбувся важливий форум «Жінки-лідерки за права дітей: реформа, що змінює життя». Захід об’єднав понад 80 учасників, а саме представників органів влади, громадського сектору, поліцейських, освітян, експертів, а також жінок, які щоденно захищають інтереси дітей в різних сферах, пише ПІК.
За словами організаторів, ключова мета форуму — обговорити, як ефективно впроваджувати альтернативні форми виховання, зменшувати інституційний догляд та захищати права дітей у реаліях війни.

На фото Тетяна Гоголь
“Наш головний меседж — усиновлення, патронат, підтримка родинних форм виховання. Ми говоримо про реформу, яка має тривати до 2028 року: поступове зменшення кількості інтернатних закладів і формування соціального пакета підтримки”, – зазначила Тетяна Гоголь, лідерка руху “ЗеЖінки” в Івано-Франківській області.
На сьогодні в області є 1159 дітей-сиріт та дітей позбавлених батьківського піклування.
“Захист дитини — головне завдання органів опіки. Ми говоримо не лише про інституції, а й про реальну підтримку сімей. На сьогодні 94% дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, виховуються у сім’ях. У нашій області на зараз є 84 прийомні сім’ї, 13 дитбудинків сімейного типу. Працюємо над розвитком патронатного виховання та впровадженням послуги наставництва”, – сказала під час форуму Марія Євчук, керівниця Служби у справах дітей Івано-Франківської облдержадміністрації.

На фото Марія Євчук
Окрему увагу, учасники заходу приділили усиновленню дітей, адже це не простий процес, який потребує часу та терпіння.
“На форумі зібрались ті, кому небайдужа доля дітей. Є багато людей, які наприклад, хочуть усиновити дитину, але не знають, з чого почати. Тож ми обговорили перші кроки усиновлення та послухали історії людей, які вже пройшли цей шлях”, – каже Олена Гринів, лідерка руху “ЗеЖінки” в області.

На фото Олена Гринів
Своєю історією поділилася Руслана Лешенюк. Жінка разом із чоловіком усиновили 11-місячного хлопчика кілька років тому:
“Усиновити дитину — це народити серцем. Ми з чоловіком пройшли складний шлях, це не просто, ми два роки проходили різні інстанції, але Служба у справах дітей у цьому процесі дуже сприяє та допомагає”.

На фото Руслана Лешенюк
На важливості державної політики у сфері виховання та захисту прав дітей наголосила народний депутат з Прикарпаття Олена Вінтоняк.
“Символічно, що саме в День сім’ї ми говоримо про право кожної дитини зростати в люблячій родині. Це не про закриття закладів заради “галочки” — це про те, щоб спершу створити можливості: патронат, опіка, усиновлення, дитячі будинки сімейного типу. Лише після цього — поступова трансформація інтернатної системи”, – сказала пані Олена.

На фото народна депутатка Олена Вінтоняк
Вона також додала, що нещодавно Верховна Рада вже прийняла низку важливих рішень щодо стосуються дітей, зокрема:
-
Законопроєкт №9495 — захист прав депортованих та ВПО-дітей
-
№1098 — заборона усиновлення особам, причетним до домашнього насильства чи колаборації
-
№12385 — статус “дитини війни” для постраждалих унаслідок бойових дій.
А ось основне завдання ювенальної превенції Головного управління Нацполіції в Івано-Франківській області – створення безпечного дитячого середовища, зокрема у сім’ях.
“Сьогодні ми говоримо про сім’ї, про кризові сім’ї, про безпечне проживання дітей в сім’ях, своєчасне виявлення кризових сімей та надання комплексу заходів, щоб усунути всі негативні чинники, які заважають дитині проживати у цій сім’ї. Сьогодні в полі зору ювенальної превенції — 493 кризові сім’ї області, де проживає майже 1500 дітей. Ми працюємо над тим, щоб не вилучати дітей із сімей, а допомогти їм впоратися з труднощами”, – наголосила Алла Бойчук, начальник відділу ювенальної превенції області.

На фото Алла Бойчук
Форум став відправною точкою для діалогу, дій та напрацювання рішень, які вже сьогодні змінюють підходи до захисту прав дитини в Україні.
Читайте також у ПІК:
- ІФНТУНГ презентував оновлений Інститут архітектури та будівництва (ВІДЕО)
- Цьогоріч випускникам шкіл замість золотих медалей вручатимуть свідоцтво з відзнакою
- Олена Вінтоняк, народна депутатка України: “Жіноче здоров’я — це про любов до себе”
- У школах до викладання «Захисту України» залучатимуть ветеранів