Прикарпатці 21 травня мали неабияку імпрезу. В Івано-Франківському драмтеатрі виступив всесвітньо відомий колектив етнічної музики ДахаБраха.
Ще заздалегідь на концерт підтягувалася не тільки молодь, а й люди поважного віку. Отож специфічне виконання пісень із фольклорними мотивами хвилює різні покоління. Та й не кожного дня є нагода послухати кнаціональну музику різних регіонів України, ще й у виконанні лауреатів Шевченківської премії.
“Ми виконаємо наші хіти та нові твори з наступного альбому, вихід якого плануємо на вересень. Отож франківці мають чудову можливість почути їх прем’єрно, – анонсував концерт один із музикантів Марко Галаневич. – Прагнемо передати музичну рефлексію на події війни, зокрема викрадення українських дітей з окупованих територій”.
І справді – слова пісень, ритміка музики відображали стан кожного українця. Емоції потужно підсилювала візуалізація. Анімація на межі з фантастикою, зі вкрапленням тематичних і національних символів, під барабанну ритміку, звуки віолончелі та акордеону – за кожен новий твір глядачі дякували оваціями.
Утім, не обійшлося й без словесної подяки. Її висловив військовий медик одного з франківських закладів, де лікуються та відновлюються наші поранені захисники.
“За ваш патріотизм, за пропаганду національної культури у світі, за підтримку бойового духу наших військових, за стимул берегти Україну та весь світ – низький уклін вам”, – сказав вдячний глядач.
Знаково, що ДахаБраха надихається поезією вітчизняних митців. На концерті прозвучала композиція на слова Сергія Жадана – так само з актуальною тематикою. Виконали й пісню “Літак” на текст Миколи Вінграновського.
“Створюємо пісні на етнічних мотивах і традиціях з різних регіонів, зокрема й прикарпатських легенд, – акцентував фронтмен гурту. – Експериментуємо зі стилями: то й блюз, і карпатський реп (тут репліка “Йо!”). А нова композиція, яка зараз прозвучить, це трипільське техно”.
І знову анімація для підсилення музики і співу – її творцям так само велика вдячність, як і музикантам ДахиБрахи. Довелося бути на концерті гурту в Івано-Франківську ще до великої війни, в межах проекту євроінтеграції. То було на площі перед Білим будинком. Тоді колектив вразив своїм виступом. Але тепер зрозуміло, що не зупиняються на досягнутому. І це надихає ще більше.
“Ми як гурт відзначили вже 20-річчя, тобто більше, ніж Beatles. І ми – все ще живі й разом, – зазначив з цього приводу Марко Галаневич. – Ба більше: тепер я ще став художником. Малюю, звісно, нашу ДахуБраху. Роботи розходяться жваво: від Австралії, Нової Зеландії – до Канади. Не всі однакові, але об’єднані тематично. Для Івано-Франківська готова картина “ДахаБраха – арт №151”. Отож оголошую аукціон: його переможець стане членом цього елітного клубу. А виручені кошти передаємо для 47-ї бригади ЗСУ “Магура”. Підтримуємо створення безпілотників, і це наш внесок у перемогу”.
Цю картину придбали за 60 тисяч гривень. Ще один лот – керамічна тематична тарілка миколаївської художниці – поповнив колекцію поціновувача за 10 тисяч гривень.
Реалізували до концерту й опісля так само тематичну сувенірну продукцію. Тож постери, футболки й сумки із логотипом та автографами музикантів ДахиБрахи можна буде тепер побачити на вулицях Прикарпаття. Зрештою – і Буковини, бо на концерт прибули поціновувачі етногурту з Чернівців.
Довідково:
“Да́хаБра́ха” (анг. DakhaBrakha ) – український музичний етногурт, організатором і художнім керівником якого є Владислав Троїцький, – читаємо у Вікіпедії. – У репертуарі гурту – пісні українською, кримськотатарською, англійською, німецькою мовами. До складу групи входять Олена Цибульська, Ірина Коваленко, Ніна Гаренецька та Марко Галаневич.
Назва гурту, за словами його учасників, складена зі староукраїнських слів “давати” та “брати”. Гурт сформувався на початку 2000-х років у творчій атмосфері театру “Дах” із молодих фольклористів та музикантів.
На замовлення Національного центру Довженка гурт створив музичний супровід до фільму “Земля”. Пісня “Пливе човен” стала саундтреком до фільму українського режисера Романа Бондарчука “Вулкан”. Кадри у кліпі стали поєднанням сцен з фільму, а також з відеопланами музикантів гурту на знімальному майданчику стрічки”.
Людмила Стражник. Фото авторки
Читайте також:
- У Франківську скасували концерт “Курган & Agregat”: у чому причина
- Євробачення-2025: яке місце посіла Україна на конкурсі (ФОТО, ВІДЕО)
- У Франківську відкрилася польсько-українська фотовиставка “Тиша” (ФОТО)