Рецепт на вихідні: хоч травень добряче нахолодив, до літа – рукою подати. А це – канікули, відпустки. Тож хочеться виглядати стрункими і скинути кілька зайвих кілограмів. Звісно, доводиться змінювати раціон. Пропонуємо кілька варіантів страв – смачних і привабливих, але не надто калорійних.
Наш мозок вранці хоче поживи. Тож, попри дієти, треба споживати страви з невеликим вмістом жиру. Печінковий паштет підійде оптимально. Він корисний ще й тим, що субпродукти (нирки, печінка, мізки) багаті на ненасичені жирні кислоти. А ще як під час його приготування додамо горіхи, то й вийде такий популярний Омега-3.
На 1 кг курячої печінки беремо по 2 великі морквини та цибулини, 2 ст. л. рослинної олії та 1 ст. л. вершкового масла, жменю волоських горіхів, улюблені сухі трави та спеції.
Печінку промиваємо, видаляємо прожилки, даємо стекти. Тим часом злегка пасеруємо подрібнені цибулю та моркву, додаємо печінку і тушкуємо 5 хв. Додаємо сухі трави і спеції. Приміром, любисток, лаванду, кріп, гірчицю в зернах, для пікантності – сушені шкірки апельсина чи мандарина. Тушкуємо ще 20 хвилин. Зливаємо зайву рідину і ще гарячим разом із ядрами горіхів подрібнюємо ретельно блендером або пропускаємо через млинок.
Охолоджений паштет намазуємо на грінки – підсушені без жиру скибочки житнього хліба чи батона. Прикрашаємо ягодами з варення чи замороженими або й уже свіжими. Ефектно виглядає паштет у пісочних тарталетках. Якщо витиснути його ще й квіточками через кулінарний шприц та оздобити – можна подавати й на святковий стіл.
Літо асоціюється із зеленню. Готуємо роли з кропиви. Тісто – як на млинці: з просіяного борошна, яєць, молока, води чи сироватки, солі-цукру. Кропиву миємо та ошпарюємо. Через кілька хвилин подрібнюємо блендером і додаємо до готового сметаноподібного тіста. Смажимо на пательні із додаванням невеликої кількості олії.
Тим часом готуємо начинку з кисломолочного сира. Протираємо його разом із жовтком до пастоподібного стану. Зелень кропу, сіль, чорний молотий перець – до смаку. Намазуємо охолоджені млинці, скручуємо рулетом і добре притискаємо для надання щільності. Нарізаємо навскіс гострим ножем. Перед подачею можна витримати в мікрохвильовій пічці протягом хвилини.
Так само експериментуємо з руколою, шпинатом. Однак ці зелені рослини пасують до салатів і в сирому вигляді, а отже насичують страви вітамінами та мікроелементами.
Не забуваємо й про петрушку, редиску та зелену цибулю, з яких так само готуємо вітамінні салати.
Якщо цю зелень і виростити просто, й купити можна задешево, то з новомодною спаржею складніше. На ринку за 100 г треба викласти 35 гривень, а в супермаркетах – до 180 грн за 250-грамовий пучок. Та й вибирати треба уважно: молоді пагінці м’які і легко піддаються кулінарній обробці. Що довші – то можуть бути жорсткіші.
Останніми роками спаржу активно культивують на Прикарпатті. Тим-то пояснюється її поява на ринку. Натомість аж чотири рецепти страви з цього цінного харчового продукту, багатого на вітаміни С, А, В та РР, знаходимо в книжці за 1974 рік “Сучасна українська кухня”.
“Обчищені й промиті пагони кладуть до невеликої кількості окропу, дають добре прокипіти і варять до готовності, – читаємо в рецепті. – Перед подачею поливають спаржу розігрітим вершковим маслом, змішаним з меленими сухарями”.
Справжньою окрасою столу є й сирно-морквяні кульки. До протертого кисломолочного сира додаємо за смаком сіль, перець, вичавлений зубчик часнику, дрібно натерту моркву, за бажанням – трошки майонезу. Формуємо кульки і посипаємо їх підсушеними та меленими зеленими зернами гарбуза. Виглядає як фісташки. Прикрашаємо тарілку листками м’яти.
Грибний суп так само низькокалорійний. Вимиті шампіньйони чи сухі та попередньо замочені боровики або опеньки нарізаємо і заливаємо холодною водою. Додаємо нарізаної кубиками картоплі, злегка пасерованої моркви та цибулі. Солимо-перчимо. Наприкінці заправляємо улюбленою зеленню або сметаною.
Цієї пори й десертів хочеться легких. Якраз підходить желе “Бите скло”. Така назва від того, що кубики різнокольорового прозорого желе заливаємо білим – то на основі йогурту чи молока. Колоритно виглядають у цьому десерті дрібно нарізані полуниця, ківі чи мандаринки.
Кольорове желе готуємо або із сухого продукту, але води додаємо менше, ніж у пропонованому рецепті. Можна – із домашнього соку чи компоту. Тоді матимете менше штучних барвників і підсолоджувачів.
Приготувати вітамінне желе можна із ревеневого пюре та розлити у силіконові формочки або ж пластикові контейнери з-під цукерок. Тоді матимете ефектні фігурки. Або ж приготувати із будь-якого варення з додаванням молока чи йогурту. Розливаємо в скляні мисочки, посипаємо тертим шоколадом і насолоджуємося смакотою.
Літньої пори хочеться і прохолодних напоїв. Готуємо їх так само по-особливому, вітамінізованими. Приміром, лимонно-бузиново-м’ятний квас.
Тонкі скибочки лимона (можна й інших цитрусових), промиті листки м’яти і суцвіття бузини заливаємо холодною водою у скляній банці чи графині. Для ферментації додаємо трошки цукру. Посудину на кілька днів накриваємо поліетиленовою кришкою або харчовою плівкою і ставимо в тепле місце. Можна й на сонце. Насолоджуємося напоєм із ніжними білими пелюстками. Цвіт має загальнозміцнювальні властивості, тож його можна споживати.
Сподіваємося, такі поради стануть у нагоді та стануть приводом для ваших експериментів на кухні.
Людмила Стражник
Фото авторки
Читайте також у ПІК:
- Вдень місцями грози: якою буде погода на Франківщині 26 травня
- Додому з російського полону повернулися п’ятеро військових з Прикарпаття
- Рецепт на вихідні: галицькі делікатеси Олега Ущенка (ФОТО)
- Рецепт на вихідні: ревінь у весняному супі, смузі та випічці