Сусідня Польща здійснює превентивні заходи для перевірки готовності на випадок надзвичайних ситуацій. Адже приклад України дає підстави посилено дбати про власну безпеку, захист кордонів від російського агресора.
Приміром, відділ кризового управління мерії Бєльсько-Бяла ззадалегідь інформував мешканців, що 23 липня орієнтовно о 12:00 в місті проведуть гучне випробування частини Системи раннього попередження та сигналізації. Про це інформували польські медіа, зокрема сайт https://bielskirynek.pl//.
“Увімкнення сирен – це лише тест системи! Скасування тривоги буде озвучене неперервним сигналом тривалістю 3 хвилини. Просимо зберігати спокій та поширити цю інформацію серед близьких”.
На польському сайті https://www.super-nowa.pl/ https://www.radio90.pl// інформували, що такі ж заходи 22 липня відбулися в місті Рибнік. Перед та після запуску сирен лунали голосові повідомлення. Тест є частиною національного контролю системи оповіщення населення.
“Такі заходи є загальною практикою в Польщі, – повідомила наша співвітчизниця Уляна Воробець, а нині мешканка міста Бєльсько-Бяла. – Сирени тестують перед національними або релігійно-історичними датами. Голосові повідомлення через системи цивільного захисту, пожежні сирени та сирени на підприємствах використовують як для тренувань, так і для реальних тривог”.
У селах чи малих містах сирени часто сповіщають добровольців пожежної охорони (OSP) про виклик, інформує radioexpress.plRadio 90 FM. Водночас звичайні мешканцям під час пробного тестування, як-от сьогодні, не потрібно жодних дій.
23 липня – це планова дата тестування, яку визначили місцеві органи влади відповідно до внутрішнього графіка перевірок технічної готовності систем оповіщення.
“Це дає змогу переконатися, що сирени працюють справно та зможуть попередити людей у випадку реальної загрози: стихійного лиха, аварії чи надзвичайної ситуації”, – наголошують організатори заходів.
Підтримка України – один із заходів посилення оборони Польщі
Після повномасштабного вторгнення росії в Україну в сусідній Польщі вживають інші заходи. Насамперед це посилення оборони та військової присутності, про що не раз заявляли на рівні керівників держави. Приміром, оборонний бюджет у 2024 році перевищив 4% ВВП – це один із найвищих показників у НАТО.
За інформацією видання Money.pl Польща планує збільшити оборонний бюджет до 4,7% ВВП у 2025 році та витратити на це на $14 млрд більше, ніж торік, а це $49 млрд.
“У виданні зазначили, що Польща сподівається перекласти частину оборонних видатків на бюджет ЄС, аргументуючи це тим, що польський кордон є зовнішнім кордоном Євросоюзу із Росією та Україною”, – цитують Money.pl в українському виданні “Європейська правда”.
Сайт GPT на тематичний запит журналістів ПІК надав інформацію, що Польща здійснює переозброєння: закуповує сучасну техніку (танки Abrams і K2, гаубиці Krab, винищувачі F-35, ППО Patriot).
“Відновлення фортифікацій на сході країни – зокрема, будівництво укріплень і спостережних веж біля білоруського та російського кордонів. Розміщення додаткових військ США та НАТО: Створено постійні бази, зокрема в Повідзі”, – інформує сайт GPT.
Щодо захисту кордонів, то це бар’єр на кордоні з Білоруссю: збудований паркан із системами відеоспостереження та датчиками руху. Поляки підвищують прикордонний контроль через гібридні атаки (міграційний тиск, дрони, ворожі провокації). Передбачено обмеження доступу до прикордонних територій у разі підвищеного рівня загрози.
Велику увагу приділяють громадянській обороні і навчанню населення. Зокрема це перевірка систем оповіщення. Введено програми підготовки для цивільного населення: курс Trenuj z wojskiem (Тренуйся з армією), навчання із виживання, дій під час обстрілів, евакуації тощо. Так само в навчальних закладах запроваджують основи оборонної підготовки.
Серед державних пріоритетів – зміцнення кіберзахисту: створення кібервійськ, захист критичної інфраструктури, а також співпраця з союзниками в ЄС і НАТО для обміну інформацією та протидії російській дезінформації.
За повідомленнями в польських медіа, активізувало роботу Агентство внутрішньої безпеки (ABW): у 2024 році виявлено понад 20 осіб, які діяли в інтересах росії чи білорусі (спостереження, підпали, спроби диверсій). Так само – видворення шпигунів та агентів впливу: зокрема російських і білоруських дипломатів, обмеження діяльності прокремлівських структур у медіа та культурній сфері.
“Особливо важливо, що Республіка Польща продовжує підтримувати Україну, – наголошує наша співрозмовниця Уляна Воробець, консультантка з легалізації в Польщі, освітня менторка та кар’єрний радник. – Польща усвідомлює, що її безпека залежить від перемоги України. Тож продовжує надсилати військову допомогу, приймати мільйони українських біженців. Дозволяє тренування українських військових на своїй території”.
Принагідно Уляна Воробець нагадала про введені з 7 липня поточного року зміни на кордонах з Німеччиною та Литвою, де почали діяти тимчасові прикордонні контролі.
“Контролі вибіркові, але водіям слід приготуватись до черг та затримок. Перевірки проводитиме Straż Graniczna. Мета – боротьба з нелегальною міграцією, – інформує Уляна. – Перевірки здійснюватимуть на 12 прикордонних переходах на кордоні з Німеччиною (у межах національних доріг). Тож із собою треба мати закордонний паспорт, карту побиту/візу/статус UKR (Diia.pl). Обов’язково: страхування на час подорожі. Без цих документів вас можуть не впустити до країни або не пропустити прикордонний контроль”.
Людмила Стражник. Зняток із сайту https://bielskirynek.pl//. Фото надані Уляною Воробець
Оперативні новини у TELEGRAM