Важко уявити дітей без гаджетів. Ігри, мультики, листування, коментарі, знімання відео для соцмереж – це частина їхнього життя. Це те, що розвантажує батьків, бо не треба розважати менших, але й те, що турбує старше покоління через ймовірну шкоду.
Дитяча психологиня Анна Биволькевич (на фото) розповіла для читачів ПІК:
- коли телефони, комп’ютери та планшети – це зло, а коли добро,
- що робити батькам для того, щоб діти менше проводили час онлайн.
Розвиває й розважає
Дехто з дорослих помічає, як їхні діти поринають у віртуальний світ, що навіть забувають поїсти, зробити дрібні доручення та навіть зляться, якщо їх просять відкласти телефон. Тому менших “вичитують” й аргументують тим, що колись жили без інтернету й нічого з ними не сталося. Психологиня зауважує, що часом нове відкидають через нерозуміння чи невміння його опанувати. Так було навіть з книгами і телебаченням.
Та користуватись гаджетами – потреба сьогодення, яка має безліч переваг. Це можливість вчитись, швидко “загуглити” потрібну інформацію чи знайти контакти й адресу закладу. Вони дозволяють бути на зв’язку цілодобово та розважають. Наприклад, віртуальні ігри розвивають стратегічне мислення, а також дозволять виражати свої емоції.
“Якщо раніше діти розважалися під час дворових ігор, як от “Козаки-розбійники”, то тепер вони частіше бігають за ворогами у “стрілялках”. Комп’ютерні ігри- хороший інструмент. Завдяки ним емоції можна пережити і виразити, і це важливо для збереження здоров’я”, – додає психологиня.
Не білі ворони
Якщо підліток в основному проводить час в соцмережах, це теж нормально. Так робить більшість їхніх ровесників.
“Діти є і завжди були конформістами. Підлітки хочуть одночасно виділятися і бути як всі. Для них неприємне відчуття білої ворони. Тому з ними варто говорити, розповідати, як було у вас, але не засуджувати за проведення часу в Тік-Тоці чи Інстаграмі, не докоряти за гаджети”, – додала психологиня.
Батьки можуть встановити ті ж програми на телефон, щоб подивитися і зрозуміти, чим цікавиться їхня дитина.
Якщо ж син чи дочка переглядають шкідливий контент, про це треба поговори та пояснити, чому його варто уникати. Якщо “достукатися” не виходить у родичів, то про це можна попросити фахівця.
Треба дозувати
Також є програма, яка показує, скільки часу був увімкнений екран. Якщо це умовно 10 годин – це теж привід для розмови. Запитайте дитину, що її цікавить, чим вона хоче займатися, чи є можливість відвідувати гуртки чи майстер-класи, щоб не було нудно.
“Все може бути ліками чи отрутою, це залежить від кількості. Навіть читати книги увесь час – це не здорово, а жити тільки цим – шкідливо. Тому важливо обрати правильне дозування”, – вважає Анна.
Телефон – не козел відпущення
Щоб зрозуміти, чому менші члени сім’ї проводять більшість вільного часу в інтернеті, треба придивитися до стосунків між батьками та іншими родичами.
“Не треба робити з телефону козла відпущення. Є причини, чому син чи дочка увесь час у телефоні. Можливо вдома не затишно і навколо всі сваряться, а можливо у дворі не може знайти спільну мову з однолітками. Погані оцінки теж можуть бути через те, що школяру не цікаво й батьки за цим не слідкують. Не вірю, що в телефоні цікавіше, ніж все навколо. Так, дитина може бути захоплена чимось день-два, та якщо постійно – це сигнал про щось інше. Це як про головний біль, який є не хворобою, а симптомом. Причину треба шукати”, – вважає психологиня.
З дітьми треба домовлятися про час на інтернет й запропонувати інші способи проведення дозвілля. До речі, старші теж люблять довго переглядати стрічку Фейсбуку чи відео з Ютубу, чим теж показують приклад. Можна вимкнути Wi-Fi, щоб було чесно й інтернетом не могли годину-дві користуватися всі члени сім’ї. Як такі домовленості сприйме дитина залежить від стосунків у сім’ї.
Марія Гурецька.
Читайте також:
- Афіша вихідного дня: як цікаво провести 24-25 липня в Івано-Франківську
- Україна здобула першу медаль на Олімпіаді в Токіо (ФОТО, ВІДЕО)
- Хто Вам, владико, готує борщ: запитала франківська журналістка у Володимира Війтишина (ВІДЕО)
- Підрахували, скільки вихідних матимуть українці у серпні 2021
Приєднуйтесь до нас у Facebook,Instagram,Youtube та Telegram
Читайте нас у тг