Відома неопалима купина з давних часів. Про неї згадано у Старому Заповіті Біблії. В оповіді про пророка Мойсея сказано, що Сам Всевишній з’явився йому у вигляді куща, що горів і не згорав. Це й була неопалима купина.
Михайло Ковтун зазначає, що неопалима купина росте на насичених вапняком грунтах та на відкритих площах, що добре освітлюються сонцем. Саме такими і є схили над Дністром.
Щоправда, де саме можна побачити “біблійну купину”, директор ландшафтного парку не каже, аби люди не знайшли ці місця і не знищили рідкісну рослину. Бо ж попри те, що торкатися та нюхати неопалиму купину не варто, бо можна отримати сильні подразнення носа і опіки рук, рослину часто зривають. Навіщо? Бо здавна її стебла та корінь використовують у народній медицині для лікування підвищеної температури, нервової системи, нирок, шкірних недуг, ревматизму, облисіння та для позбавлення від глистів.
«В Україні неопалиму купину називають ясінець білий. Назва походить від того, що листя рослини нагадує листя ясеня. Це багаторічник заввишки 50-120 сантиметрів. На одному стеблі рослини є по 7-9 продовгуватих листочків, 1-3 сантиметри завширшки та 3–4 — завдовжки. Квіти білого та рожевого кольору». Цвіте неопалима купина в травні-липні. Цвітіння залежить від погоди, бо цій рослині потрібне тепло. Запах у червонокнижної рослини не найкращий, але саме цим вона приваблює комах-запилювачів. Плодоносить неопалима купина у липні-серпні. Плоди у формі невеличких чорних коробочок”, – зазначає Людмила Мацап’як, провідна наукова співпрбітниця Національного природного парку «Верховинський».
«Такій начебто дивній властивості рослини є цілком наукове пояснення. На її листі та стеблах є маленькі пухирці, що виділяють ефірні олії. І коли в сонячну безвітряну погоду біля неопалимої купини запалити вогонь, то олії можуть спалахнути в повітрі. При цьому сама рослина залишається неушкодженою», – додала Людмила Мацап’як.
Знана неопалима купина і в іконописі. Зокрема є однойменний образ Богородиці з Ісусом на руках на фоні восьмикутної зірки. Зірка складається з двох чотирикутників червоного і зеленого кольорів. Це символічне зображення неопалимої купини, де зелена барва означає саму рослину, а червона—божественне полум’я.
Окрім Прикарпаття, неопалима купина нечисельно росте на Одещині, Миколаївщині. Хмельниччині, Вінничині, Чернівеччині, Тернопільщині та на Закарпатті.
Злата Леміш.
Фото Михайла Ковтуна.
Читайте також:
У Долині очищають водойму хлорелою, яка зародилася близько 2 мільярдів років тому
Бурштинське водосховище знову радує цікавими птахами (ВІДЕО)
Підписуйтесь на нашу сторінку у Facebook, Instagram , Youtube та Telegram
Читайте нас у тг