Науковиця з Прикарпаття Надія Руско випікає просфори для храмів Центру та Півдня України. Кандидатка філософських наук родом з села Підмихайля, що на Калущині, зараз працює в Івано-Франківському Національному технічному університеті нафти і газу, повідомляє ПІК.
Надія змалечку ходила до храму та є доброю православною християнкою. Два роки тому вона почала випікати просфорки. Зараз Надія вже знана просфорниця. ЇЇ церковний хліб є в багатьох храмах України.
«Я ніколи не думала, що буду цим займатися. Але в 2020 році, в час пандемії, наш священник Підмихайлівської церкви Святого Архистратига Михаїла, отець Богдан Челядин, не мав де дістати просфори. Раніше я йому привозила з Івано-Франківська, але тоді я не могла їздити до обласного центру. Та й жінка, в якої ми брали хліб для Літургій, мала дуже багато замовлень», — розповідає Надія.
Тоді священник запропонував Надії Руско самій спробувати спекти просфори, адже раніше вона цьому вчилася. На жаль, перші спроби Надії були невдалими, і науковиця вирішила, що більше пекти літургійний хліб не буде, проте довелося. І після кількох спроб, просфори вийшли, як треба.
Тож Надія почала випікати багато просфор – круглих хлібеців, які використовуються на Літургіях. З просфор священники виймають частинки, які жертвують за здоров’я і упокій. Згодом частинки цього хліба зсипаються в чашу, і ними служителі церкви причащають людей.
Випікати просфори можуть не всі, а лише священники, монахи чи монахині, дружини священників, або неодружені люди, які не живуть статевим життям, часто ходять до храму, сповідаються, причащаються, багато моляться, і мають спеціальне благословення на таку справу.
Надія наразі не має родини, є доброю християнкою, тому й отримала благословення випікати богослужбовий хліб. Перед початком роботи просфорниця промовляє молитви:
«Царю Небесний», «Отче Наш», «Богородице Діво», псалом 50 «Помилуй мене, Боже» та «Вірую».
Далі бере муку, дріжджі, просту та свячену воду, ані олії, ані жиру в тісто не додає. Воно має бути тугим. Для цього Надія місить його близько години, виробляє два кружечки: один більший, другий — менший, які згодом з’єднує. На верхній частині ставить спеціальну церковну печатку, на ній найчастіше зображено хрест з написами зверху ІС, ХС (Ісус Христос), та знизу HI КА (що з грецької мови означає – перемога).
Просфори Надія випікає в електричній духовці та ретельно стежить аби майбутній церковний хліб не був припечений.
«Від замішування до виймання з духовки готових просфор минає 5 годин. Увесь цей час потрібно бути в молитовному настрої, без жодних мирських чи, не доведи Боже, поганих думок. Для того, аби не думати зайве, я вмикаю духовні піснеспіви, Літургії та Акафісти. Печу просфори 2-3 рази в тиждень. У мене є малі та великі (архієрейські) просфори. Малі в діаметрі 5, а великі — 8 сантиметрів. Заввишки одні й другі — 6 сантиметрів», — зазначає Надія Руско.
Фото результатів своєї роботи просфорниця виставила у соцмережах. І до неї почали звертатися багато священників. А в час повномасштабного вторгнення росії в Україну прикарпатська науковиця почала допомагати храмам ПЦУ з центру, сходу та півдня країни.
Просфори, які Надія надала благодійно, зараз є в церквах Київщини, Миколаївщини, Одещини, Запоріжжя, Харківщини. Також літургійні хлібці Надії роздавали на великі церковні свята воякам ЗСУ. Благословили на перемогу.
Сабіна Ружицька. Фото надала Надія Руско.
Читайте також:
- Як у Долинській громаді фірма із Києва шиє якісний одяг для військових (ВІДЕО)
- Вибиті шибки: нові деталі ракетного удару по Львівщині
- І дорослих, і дітей: окупанти викрадають родичів українських воїнів
- Мер Берліна пів години спілкувався з “фальшивим” Кличком