Чи турбували й турбують цьогоріч небезпечні плазуни жителів Прикарпаття та як вберегтися від зміїних укусів, розпитувала журналістка ПІК.
«Цьогоріч до нас надійшло 6 звернень з приводу того, що змії заповзали на подвір’я, будинки, дитячі майданчики Змії першими не нападають», — каже Христина Перцович, керівниця пресслужби Управління ДСНC в Івано-Франківській області.
Змії не лише заповзали до людей, але й кусали їх. Так, за інформацією медиків, у травні 2022 року до реанімаційного відділення Яремчанської міської центральної лікарні доставлено, жителя міста Дніпра, якого вкусила змія. А на Калущині плазун вкусив жителя села Кропивник. У червні бригади екстреної медичної допомоги доставили в Коломийський медзаклад двох людей: з Верховинщини та Коломийщини.
А протягом 2021 року зареєстровано 26 звернень до КНП «Обласний клінічний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф Івано-Франківської обласної ради» про ураження зміїною отрутою. 6 потерпілих були віком до 17 років.
Проте, за словами Христини Перцович, у нашому регіоні немає великої кількості небезпечних змій. На Прикарпатті зустрічаються: вуж звичайний, мідянка, гадюка звичайна, лісовий полоз. З них найнебезпечніша для людини лише гадюка звичайна. Вона темного кольору завдовжки 30-60 сантиметрів, зі смужками на спині. Помітити її в траві, серед сухого або зеленого листя, чагарників чи гілочок непросто.
Гадюка добре вміє маскуватися, проте вона НІКОЛИ не нападає на людину першою. Зазвичай, плазун кусає тоді, коли на нього випадково наступають ногою, або торкаються рукою. Можна сказати, що кусаючи людину, змія захищається. Але, хоча змії втікають від людей, у спеку вони стають лінивими та малорухливими. Гадюки люблять погрітися на сонці, тому вилазять на стежки, камені, пеньки. Оскільки плазуни добре маскуються, людина може їх не помітити й наступити.
Уберегти від укусу, за словами Христини Перцович, можуть високі черевики, грубі шерстяні шкарпетки; щільні штани, краї яких спущені на взуття. А ще від укусів змій потерпають любителі походів у гори, які вирушають у мандрівки з відкритими ногами.
«Якщо ви йдете у гори, або ліс, то варто мати й біля себе палицю, особливо, коли почнеться сезон збору ягід та грибів. Палицею треба розгортати траву та листя поперед себе, і якщо там є плазун, він почне шипіти», — мовить речниця Управління ДСНС.
Також слід оминати зарослі ями, трухляві пеньки, роздивлятися, чи нема поблизу нір та печер. У темну пору треба освічувати шлях ліхтариком і старатися не ночувати в гірському лісі. А якщо вже й ночуєте, то ретельно оглянути спальний мішок і щільно закрити намет.
Медики стверджують, що в людини, яку вкусила гадюка, місце укусу одразу починає боліти, а згодом пекти. Через 10-15 хвилин з’являється набряк, далі може оніміти певна частина руки чи ноги (саме в ці частини тіла найчастіше кусає плазун).
асто ті, яких вкусила змія, відчувають головний біль, нудоту, в них підвищується температура, з’являється слабкість, холодний піт, частішим стає пульс, але знижується артеріальний тиск. Людям стає важко дихати. Дехто може втрачати свідомість. Останнє часто відбувається одразу — від страху. Слід пам’ятати, що укус гадюки найнебезпечніший для людей з послабленим імунітетом та алергіків, бо в них може виникнути анафілактичний шок.
«Яку першу допомогу треба надати при укусі отруйного плазуна?», — запитую речницю рятувальної служби.
Христина Перцович каже, що коли змія вкусила в ногу, треба прибинтувати її до другої ноги та, підклавши що-небудь під ноги, підняти їх. При укусі в руку треба зафіксувати її в зігнутому положенні. Та й загалом треба, щоби постраждалий якнайменше рухався. Це сповільнить розповсюдження в організмі отрути.
Категорично не можна припалювати місце укусу сірником, розрізати його, накладати джгут вище місця укусу. А ще потерпілим треба давати багато пити й чимшвидше доправити до медзакладу, де введуть спеціальну сироватку. Найкраще, це зробити не пізніше як через пів години після укусу.
Сабіна РУЖИЦЬКА
Фото з доступних інтернет джерел
Читайте також:
Приєднуйтесь до нас у Facebook,Instagram,Youtube та Telegram
Читайте нас у тг